Tworzenie stron - rozliczenia, umowy. Parę pytań początkującego, pomożecie?

0

Witam,

Dowiedzialem się ostatnio o wprowadzeniu do polskiego prawa czegoś takiego jak "działalność nierejestrowana", w skrócie polega na tym że miesięcznie polega to na tym że do zarobków rzędu 1000zł/mc nie musimy rejestrować dzialalności. Jako że mam pewne doświadczenie w stawianiu stron postanowiłem zacząć oferować usługę tworzenia stron opartych na skryptach cms, jednak nie znam dokładnego know-how bycia freelancerem i chciałbym zapytać praktyków, którzy wykonują takie strony w ramach działalności nierejestrowanej - w jaki sposob przyjmujecie zlecenia, chodzi mi o wytłumaczenie ludzkim językiem czy przyjmujecie je np. uzgadniajac szczegóły wyglądu, treści i działania strony a po wykonaniu wystawiacie jedynie rachunek, czy raczej w tego typu działalności w grę wchodzi jedynie umowa podpisana na starcie, ktora zabezpiecza obie strony? Oczywiście w obu przypadkach mam zamiar się rozliczać z urzędem skarbowym, ale chciałbym wiedzieć jaka forma rozliczeń byłaby lepsza żeby nie narobić sobie kłopotów. Będę wdzięczny za wypowiedzi.

1

co ma sposób rozliczania się z US do umowy z klientem? Do umowy powinna być dołączona dokładna specyfikacja zadania tak aby nie było wątpliwości co należy wykonać i jak to ma wyglądać. Specyfikację możesz sporządzić Ty (np. po ustnych rozmowach) i przedstawić do akceptacji zleceniodawcy lub może ją sporządzić zleceniodawca. W pierwszym przypadku przy projektach "za parę zł" ja bym doliczył coś ekstra. Czy następnie będziecie podpisywać UoD czy UZ czy wystawisz fakturę czy rachunek to już inna bajka.
Zdaję sobie sprawę, że teoria teorią a życie życiem ale od tego jak szczegółowo będziesz miał opisane zadanie przed rozpoczęciem będzie zależało ew. dochodzenie się z klientem czy projekt jest OK czy nie.

0

Chodzi o to że prawo podatkowe jest [CIACH!] zagmatwane, np. przy umowie o dzieło (czyli umowie o tworzenie strony www) gdy zleceniodawca jest podmiotem gospodarczym a zleceniobiorca osobą fizyczną to juz ten pierwszy odpowadza zaliczkę na podatek do us, to tak tytułem twojego pytanie. Takich kruczków jest masa i dlatego pytam o te umowy, nawet nie tyle w kontekscie zabezpieczania interesów obu stron, a podatkowym, nie wiem jeszcze jak ma się do tego ta nierejestrowana działalność - czy te umowy wliczają się w nią czy nie... Temat jest dosyć złożony i trudny, dlatego pytam praktykow.

1

no to Ci napisałem - nie ma znaczenia jaką umowę podpiszesz w tym kontekście. Do tego 1050zł w 2019r liczą się wszystkie Twoje przychody należne (prostymi słowami są to kwoty z umów/faktur/rachunków a nie faktyczną gotówkę, którą otrzymałeś) nieważne z jakiej umowy pochodziły. A to jak się daną umowę rozlicza to już zależy co podpiszesz.

0

Dzięki za pomoc :)

0

Ja bym sobie podarował ze względu na dyskusyjne i niejasne przepisy:

"Osoby prowadzące tzw. działalność nieewidencjonowaną, zgodnie z założeniami ustawy miały być zwolnione ze składek ZUS. Teraz okazuje się jednak, że osoby takie będą musiały płacić nie tylko podatek, ale również wszystkie składki ZUS."

https://zus.pox.pl/zus/dziala[...]ki-zus-jednak-obowiazkowe.htm

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0