Fullstack(php) vs backend java

Odpowiedz Nowy wątek
2018-11-07 14:22
Czarny Krawiec
0

Witam,

Od pewnego czasu mam dylemat dość duży.
Programuje od jakichś trzech lat komercyjnie w php i czasami w dość dużej mierze js. Znam dobrze Symfony 3/4 i ogólnie mam dobre rozeznanie w języku ale interesuję się javą z racji tego że jest to jednak język na dużo wyższym poziomie niż php(błagam nie kłóćcie się o to bo tak jest po prostu)
I teraz mam dylemat, planuje na nowy rok poszukać pracy i zastanawiam się pomiędzy Javą a PHP + Angular ew.

Z mojej strony mniej więcej wygląda to tak że PHP znam dobrze może i bardzo dobrze, paradygmaty programowania nie są mi obce, wzorce trochę znam ale wiadomo nie wszystko bo nie wykorzystuje "wszystkich", angulara znam dużo słabiej, jednak też nie jest źle, rozumiem wszystko, wiem gdzie co wykorzystać, wzorce znam itp i wiem jak to działa.
Jeśli chodzi o Jave to znam mocno podstawy, liznąłem trochę springboota, nawet jakieś projekty zrobiłem mniejsze lub większe ale mam świadomość dość dużych braków .

I teraz zastanawiam się tak naprawdę pod względem zarobków na przestrzeni lat czy pchać się dalej w PHP czy dać sobie trochę czasu uczyć się tej Javy i próbować znaleźć pracę.

Bardzo proszę o nie podawanie ofert z PHP gdzie zarobki są 10k ++ itp bo też wiem jak to wygląda w wielu firmach jak próbują złapać kogokolwiek itp, ogólnie byłoby miło jakby wypowiedziały się osoby które się znają a nie tte które "czytają" ogłoszenia.

Pozostało 580 znaków

2018-11-07 16:02
1

Jesteś kolejnym z wielu, który ma dużą wiedzę (z tego co piszesz), a pchasz się do zupełnie czego innego. Może i faktycznie PHP jest językiem obiektowym bo jest obiektem żartów ale cholera...
Do Javy pchają się wszyscy. Poza tym próg ogarnięcia tych wszystkich technologii około Javy to mnóstwo czasu. Może i PHP nie jest najlepszym wyborem ale pracujesz w nim x czasu, znasz jakieś frameworki, dorzucasz do tego Angular . To wszystko daje Ci full-stack, czyli dość cenną umiejętność.

Mam znajomego w sumie jedynego chyba, który nie zwiał z PHP. Siedzi w dużym mieście od 2 lat i do tej pory zmieniał chyba z 7 razy pracę. Może mało profesjonalne ale po tym gdzie trafiał wcale nikt się nie powinien dziwić. Dziś siedzi w spoko firmie z własnym produktem (PL) i robi dobry pieniądz, a nie pracuje jako full-stack.
Pytaliśmy go dlaczego nie zwiał z PHP i w sumie przyznam mu rację, że wszyscy uciekają z PHP :-D, a pracy naprawdę sporo. Coraz lepszej jakości (jeśli pominiemy jakość samego języka). Podoba mu się szybka widoczność efektów jego pracy co w Javie jest niespotykane na taką skalę.

Ja bym na Twoim miejscu został w PHP. Dorzucił porządnie front (niekoniecznie Angular). Twoja wartość na rynku rośnie, a przejście na korpo Javę zastopuje Twój rozwój i to mocno. Trafić oczywiście możesz do dobrej firmy (polecam software house, których w Javie niewiele) ale prawdopodobieństwo nie skończenia w starej Javie i utrzymaniówce bardzo niewielkie.


"Trolling is a art"

Pozostało 580 znaków

2018-11-07 18:10
Złoty Mleczarz
0

Bardzo proszę o nie podawanie ofert z PHP gdzie zarobki są 10k ++ itp bo też wiem jak to wygląda w wielu firmach jak próbują złapać kogokolwiek itp,
Tzn jak to wygląda w tych firmach, które oferują 10k+?

Też znam parę osób, które przeszły z PHP na Javę, ale tak jak napisał Hispano-Suiza - do Javy teraz pchają się wszyscy i za kilka lat może nie być tak różowo, zresztą już teraz nie ma jakiejś wielkiej różnicy w zarobkach. Kiedyś były, a Javy łatwo sie uczy, bo to w miarę uporządkowany język w przeciwieństwie do PHP.

Generalnie jak rzeczywiście znasz dobrze Symfony i robiłeś coś więcej poza CRUDami to spokojnie sobie poradzisz w Springu.

Pozostało 580 znaków

2018-11-08 11:16
Czarny Krawiec
0

To może jeszcze dodam, czy w przypadku gdy planuje wyjechać za granicę to zostawać przy PHP. Za granice rozumiem coś w stylu Malta(z czego to jest do sprawdzenia dokładnego bo to tylko przykład)

Każda "zagranica" rządzi się swoimi prawami i ma swój rynek. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi jeżeli chodzi o pracę na miejscu. - Hispano-Suiza 2018-11-08 18:59

Pozostało 580 znaków

2018-11-08 11:31
0

Też zależy, i w Javie są projekty z taplaniem w goownokodzie, też tutaj ludzie pisali znudzeni takim stanem rzeczy, więc czasami nie jest lepiej niż w PHP, a zarobki na początku jako junior też mogą być różne, ale jak ci łatwo wchodzi to spróbuj, zamiast potem żałować.


Pozostało 580 znaków

2018-11-08 17:43
Wesoły Mleczarz
0

Akurat jako junior na pewno dużo więcej zarobisz w Javie. I to naprawdę dużo więcej. Dopiero potem się to wyrównuje.

Pozostało 580 znaków

2018-11-08 17:58
Mały Smarkacz
0

Java ma błędy Null, a PHP 7.3 występuje takie coś?

Tak - wystarczy wpisać $nieistniejacaZmienna->nieistniejacePole ;-) - Patryk27 2018-11-08 18:02
W JS jest null i jeszcze dochodzi undefined podwójne combo :) - Haskell 2018-11-08 18:13

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz
Liczba odpowiedzi na stronę

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0