Wątek przeniesiony 2018-09-18 08:58 z Flame przez aurel.

Jak ocenić swój poziom?

Odpowiedz Nowy wątek
2018-09-17 22:55
0

Potrzebuje porady, bo mam mętlik i sam też nie wiem do końca, na jakim poziomie jestem, czy mogę wymagać wiejcej od pracodawcy. Sam wciąż czuje się nie pewnie. Nie wiem, w co iść. Jakiś czas temu zrobiłem apke z geolokalizacją i polubieniami na firbasie. Ogólnie mobile mnie interesuje i jave umiem tylko tyle, co do tej apki było potrzebne.

Trafiła się pracą, ale w C# tak więc ogarnąłem podstawy w 3 miesiące i potem dostałem samodzielny projekt. Polegał na zrobieniu pełnej synchronizacji pomiędzy dekstopową aplikacją a sklepem internetowym. Dodatkowo w międzyczasie kilka procedur i trigerów w SQL. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że dużo pewnie błędów i głupot w programie, ale działa a kodu niestety nikt mi nie sprawdzał :(.

Czyli umiem trochę C# i Javy. Zarabiam obecnie 2,5netto. I nie wiem czego się uczuć ASP,czy springa, bo przeważnie wymagają do androida i zmienić pracę co planuję za kilka miesięcy. Czy odpuścić te języki i robić kotlna po godzinach. Kiedy wiecie, że czas na podwyżkę ?

edytowany 1x, ostatnio: capslo, 2018-09-17 22:56

Pozostało 580 znaków

2018-09-18 01:31
2

Poproś o podwyżke lub zmień pracę. Jak dostaniesz ofertę mniej niż 4k to od razu szukaj dalej (2.5 to jest bardzo blisko minimalnej krajowej i dużo poniżej minimalnej krajowej w wielu krajach)


░█░█░█░█░█░█░█░█░█░█░█░
2.5 to jest bardzo blisko minimalnej krajowej OP pisał o kwocie netto. Minimalna to 2,1k brutto, a 2,5k netto to w sumie gdzieś ze 3,5k brutto ;) - superdurszlak 2018-09-18 17:09

Pozostało 580 znaków

2018-09-18 03:00
2

Zarabiam obecnie 2,5netto. I nie wiem czego się uczuć

...negocjacji wynagrodzenia na rozmowie o pracę? ;)

Czyli umiem trochę A i B. Zarabiam obecnie 2,5netto. I nie wiem czego się uczuć C, czy D,
bo przeważnie wymagają do E i zmienić pracę co planuję za kilka miesięcy.
Czy odpuścić te języki i robić F po godzinach.

A jaki masz ogólny plan kariery, ogólne zainteresowania, ogólne cele zawodowe? Technologii można się douczyć, ale powinno się wiedzieć, co się chce w życiu robić (a jeśli się nie wie, co się chce robić, to trzeba próbować różnych rzeczy, aż się natrafi na to coś).

A poza tym to warto się uczyć/odkrywać zasady, jakim rządzi się programowanie, niezależnie od języka czy biblioteki (część z tych zasad wyczytasz w książkach, część będziesz musiał sam odkryć). Jeśli wydaje ci się, że zmiana/nauczenie się nowej technologii jest czymś trudnym, to znaczy, że jeszcze za mało technologii poznałeś. A jeśli uważasz, że technologie to coś super ważnego, co rodzi aż "mętlik w głowie", to znaczy, że jeszcze nie spotkałeś się z poważniejszymi problemami w projektach (np. problemy interpersonalne, kiepska architektura rozwiązania, tony spaghetti kodu, szukanie ukrytych bugów itp.). Z tego co piszesz, to trochę pod kloszem pracowałeś:

jave umiem tylko tyle, co do tej apki było potrzebne.

i to:

samodzielny projekt.

oraz to:

kodu niestety nikt mi nie sprawdzał

Czyli lepiej będzie dla ciebie pewnie, jak poszukasz pracy, w której będziesz mógł pracować w zespole, a nie samodzielnie. Tak, żeby ci ktoś jednak kod sprawdził, skomentował. No i też z podejściem "umiem tylko tyle, co potrzebne do apki" daleko się nie zajedzie.


((0b10*0b11*(0b10**0b101-0b10)**0b10+0b110)**0b10+(100-1)**0b10+0x10-1).toString(0b10**0b101+0b100);
edytowany 3x, ostatnio: LukeJL, 2018-09-18 03:03

Pozostało 580 znaków

2018-09-18 08:35
0

W ogóle nie chodzę po podwyżki.
Słyszałem o firmach w których trzeba chodzić po podwyżki - ale to przeważnie od ich byłych pracowników.
Ile masz lat doświadczenia?


Szacuje się, że w Polsce brakuje 50 tys. programistów

Pozostało 580 znaków

2018-09-18 09:24
0

Pierwsza praca jako programista 7 miesięcy i tu miałem pierwszy samodzielny w całości komercyjny projekt (synchronizacja danych co 5 min).Tak to wcześniej pod android apke robiłem trochę bardziej rozbudowany tinder ale to dla siebie.Wcześniej webdesing, podstawy html,css bo chciałem iść w fronted ale mi się odwidziało.Bo bardziej mobile mnie interesuje. A teraz jave odstawiłem i skupiłem się na C# .Teraz z tym doświadczeniem będzie mi łatwiej pracę znaleźć w C# a mobile się oddala :(.Ogólnie chciałbym kiedyś jak już będę miał odpowiednią wiedzę wypuścić jakąś swoją apke. Wciąż spisuje sobie rożne pomysły .

edytowany 2x, ostatnio: capslo, 2018-09-18 09:27

Pozostało 580 znaków

2018-09-18 09:27
1

Nie da się określić własnych umiejętności, chodź kłamanie sprawia, że żyje się lepiej niż mówienie prawdy.
Ale nie przesadzaj.

Musiałbyś być upośledzony umysłowo żeby mówić zawsze prawdę, chodź tacy ludzie się zdarzają i zwykle nie mają tu miejsca na ziemi, bo społeczność wymaga kłamstwa jako naturalnego zachowania społecznego.

Pewna siebie osoba ocenia się lepiej, a nieśmiała mniej.

Człowiek ocenia pracownika jak kochanke, jak mu się spodoba to wybiera, rozum tu nie gra roli.

edytowany 1x, ostatnio: Szalony Programista, 2018-09-18 09:35

Pozostało 580 znaków

2018-09-18 10:48
3

kurcze pewnie nie jestem tu sam ale 2.5 tys to chyba lepiej w biedronce zarabiają na kasie. Zrobiłeś program, jesteś dobry, a będziesz coraz lepszy. Szukaj wyzwań, mierz wyżej, mierz tak wysoko że jak się nad tym zastanowisz to powiesz: " O kur...a" Ja mam ponad 12 lat doświadczenia i na przykład zarabiam obecnie 16 tyś na rękę. Ale to oczywiście nie na dzień dobry. A było że robiłem za dużo, dużo mniej. Czas jest tym co ci pozostało. Gdybyś miał 24 godziny życia i ktoś chciałby kupić 8 godzin to za ile byś to sprzedał ? A gdybyś miał 6 miesięcy życia to za ile sprzedałbyś 160 godzin z tego ? za 2.500 netto ? Pamiętaj że podświadomość nie wie co jest prawdą a co nie. Jeśli nagniesz prawdę jak koledzy radzą to tak czy inaczej będziesz do niej dążył bo podświadomość ma tę informację i sprawi żeby było tak właśnie.

Nie ma znaczenia czego się uczysz bo technologia się zmienia bardzo szybko. Albo pójdziesz za modą i zarobkami albo za pasją. Z czasem zobaczysz że każdy ale to każdy język jest taki sam. Czy mówisz po angielsku czy po niemiecku czy po francusku, włosku zawsze powiesz. Ja jestem, Ty jesteś. Tak samo tu c++, php, perl, python. to samo. Pętle, ify, fory. No może Asemmbler jest jak Chiński i jego odmiany bo musisz pisać tam pod dany procesor i jego architekturę :D ale HLL jest zawsze taki sam.

Pozostało 580 znaków

2018-09-18 13:20
2

Też się kiedyś nad tym zastanawiałem. Moim celem jest osiągnięcie jak najwyższego poziomu, jaki potrafię, choć taki cel bardzo trudno zmierzyć.

Stwierdziłem, że podejmę w tym celu następujące kroki:

  • opanowanie podstaw i technik programowania (core java, algorytmy, wzorce projektowe, clean code, TDD, pisanie dobrych testów, itd.)
  • opanowanie narzędzi (IntelliJ + skróty klawiaturowe, Linux, Git, Vim, Bash, static code analysis tools, itd.)
  • opanowanie jednego lub więcej języków programowania oprócz języka "głównego" na przyzwoitym poziomie
  • czytanie wartościowych książek - zwłaszcza tych fundamentalnych (np. Clean Code, Effective Java, Java Concurrency in Practice, itd.)
  • proszenie o feedback (uważne czytanie uwag z code review od innych osób i wprowadzanie ich w życie)
  • robienie projektów open-source na boku i próba weryfikacji ich jakości (np. jak dużo osób używa jakiejś biblioteki, zgłaszają feedback, który się uwzględnia, projekt żyje i komuś się przydaje, jest clean code, CI i testy, to znaczy, że jest dobry)
  • dzielenie się wiedzą (blog, odpowiadanie na StackOverflow, prezentacje w firmie, wystąpienia na meetupach i konferencjach - wymaga to usystematyzowania wiedzy i przełamania obaw oraz strachu związanego z wystąpieniami publicznymi)
  • co jakiś czas wybranie się na rozmowę rekrutacyjną i obserwacja tego, co nam zaproponują

Jest to strategia długofalowa, którą można realizować miesiącami lub latami. Po wdrożeniu tych punktów lub części z nich w życie, IMO stopniowo powinieneś zyskiwać większą pewność swojej wiedzy i umiejętności. Generalnie, jeśli będziesz robił więcej od innych, to z czasem powinieneś stać się lepszy od innych. Ciężką pracą możesz przebić czyjś talent (jeśli utalentowana osoba nic nie będzie robić) lub się z nim zrównać.

PS. Radziłbym się na razie skupić na jednej technologii. Java ze Springiem i C#, to 2 osobne bieguny.

edytowany 3x, ostatnio: wiciu, 2018-09-18 13:22

Pozostało 580 znaków

2018-09-18 16:45
0
wiciu napisał(a):

PS. Radziłbym się na razie skupić na jednej technologii. Java ze Springiem i C#, to 2 osobne bieguny.

Wiem,że rożne kierunki.Chodzi mi o to że trafiła się praca w C# to w tym siedzę a mnie bardziej mobile interesuje.Obawiam się,że pracę znajdę tylko w obrębie C# ponieważ będę miał roczne doświadczenie komercyjne.Natomiast jak się zwolnię to raczej nie znajdę roboty dla andoridowca bo kolega próbuje i jest ciężko.Chyba,że po pracy będę robił swoje projekty.z tym rożnie jednak bywa.O Springu napisałem bo w wielu ogłoszeniach do mobile chcą dodatkowo springa a częściej kotlina

edytowany 1x, ostatnio: capslo, 2018-09-18 16:59
a nie myślałeś o pisaniu pod mobile w C#? Są różne tam Unity, Xamarin i takie tam, coś byś może wymyślił ;) - superdurszlak 2018-09-18 17:02
Na praktykach odradzono mi xamarina i sama jakoś tez go nie widzę.Bardziej jestem skłonny ku unity,javie czy kotlinie.Faktycznie może przysiądę do unity - capslo 2018-09-18 17:51

Pozostało 580 znaków

2018-09-18 17:32
2

Nie rozśmieszaj nas. Ja napisałem grę Space Adventure w jeden dzień z kursu z youtuba w swift 2 na iOSa. Jeśli musisz pracować by mieć kase na życie to pracuj ale nie mów, że utkniesz w c# bo wystarczy samemu napisać kilka fajnych gierek czy aplikacji i z tego możesz żyć nieźle. Jeśli chcesz znaleźć wymówkę to znajdziesz. Jeśli chcesz znaleźć motywację to też znajdziesz. Ale błagam nie wciskaj nam takiego kitu.

to jedna gra pisane wszystko z palca


to druga wstawiane komponenty i ustawianie zdarzen

a tu kurs z ktorego sie uczylem: https://www.youtube.com/watch[...]mAu0JYY2E4ZwODn-1ioJD0r_1jIOU

edytowany 3x, ostatnio: masterO, 2018-09-18 17:38
Ok dzięki.Faktycznie może przysiądę do unity - capslo 2018-09-18 17:52
A to nawet nie było w unity. Ale dobrze zrobisz - masterO 2018-09-18 18:14
@masterO: Nagrałeś już to porno? - Pijak 2018-09-18 18:23
Tak już dawno temu świetnie działa - masterO 2018-09-18 20:07

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz
Liczba odpowiedzi na stronę

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0