Przejście z JS na backend

0

Zastanawiam się nad przejściem z JS (vue, react), jak i NodeJS (tu głównie rest api) w stronę backendu, który dużo bardziej mnie kręci, niż kolorowanie i tworzenie interfejsu w przeglądarce. Niby mogę korzystać z NodeJS i pozostać w jednym języku, który jest w stanie ogarnąć zarówno front jak i backend, jednak chciałbym spróbować czegoś innego i być może przy tym zostać na dłużej. Docelowo chciałbym zostać w aplikacjach internetowych, które najbardziej mnie ciekawią i dają najwięcej frajdy. Doszedłem do wniosku, że zarówno C#, jak i Python może być fajną opcją. C# przekonuje mnie swoim dopracowanym systemem - platforma .NET wygląda ciekawie, a od czasu wydania core nie jestem zmuszony do pracowania z odgórnie wyznaczonymi narzędziami, czy systemami np. z windowsem. Pythona nie znam wgl. jednak daje mi wrażenie języka, który jest dość mocno nastawiony na open source(?) i jest "mniej korpo", niż M$. Do którego języka jest lepiej wpaść?

Ps. Zastanawiam się nad tym, czy np. moje prywatne projekty są "moje" w przypadku platformy .NET, patentów itp. - tutaj małe nawiązanie np. do spory Oracle i Googla. Czy korzystając z C# i .NETu
core mogę w pełni cieszyć się otwartością i wolnością moich aplikacji?

0

Spór Oracle i Googla nie miał nic wspólnego z tworzeniem aplikacji.

0

Twoje prywatne projekty są Twoimi projektami, nie ważne czy komercyjne czy nie. Nie rozumiem co ma tutaj do rzeczy platforma i język w oparciu o które te projekty powstają.

Co do zmiany na backend i nauce .Net to moim zdaniem bardzo dobry wybór. Jak już wspomniałeś zaszło sporo zmian, zdecydowanie w dobrym kierunku. Poza tym skoro już liznąłeś frontu to najlepiej jak pójdziesz w full stack.

0
Skromny Lew napisał(a):

Ps. Zastanawiam się nad tym, czy np. moje prywatne projekty są "moje" w przypadku platformy .NET, patentów itp. - tutaj małe nawiązanie np. do spory Oracle i Googla. Czy korzystając z C# i .NETu
core mogę w pełni cieszyć się otwartością i wolnością moich aplikacji?

Tak, możesz.
A .NET Core to raczej nie jest technologia korporacyjna.

1

Każdy poleci Ci to czego sam używa (patrz wyżej). JS zapewne będzie najbardziej leniwym rozwiązaniem z racji możliwości zbudowania na nim frontu, backendu i mobilnej. Node jest dość spoko ale do średnich rozmiarowo projektów. Im większy projekt tym ciężej nad nim zapanować. Z drugiej strony samemu nie zbudujesz korpo systemu więc...

Najwięcej korpo roboty jest w Javie/.NET. Ten drugi występuje często w mniejszych firmach co w Javie zdarza się niezwykle rzadko. Core jest projektem open-source więc nie trzeba panikować. Dodatkowym atutem (jak dla mnie) jest możliwość pisania poza Windows. Problemem może być brak sensownego IDE poza edytorami typu VS Code. Ale jak zainwestujesz kilka zł to masz do wyboru Rider.

JS jest o tyle kłopotliwy (moim zdaniem), że ciągle coś nowego tam się dzieje. Kompatybilność wsteczna jest ale nie za bardzo wsteczna :-) Patrz Node. Ale to jest przypadłość chyba każdego języka. Natomiast każdy rozwiązuje to w inny sposób. W Javie stare rzeczy, których odradza się używać po prostu oznacza się jako "deprecated methods". W Node errorem :P
Jeżeli chcesz poeksperymentować to proponowałbym po prostu spróbować każdego po trochu. Skoro już znasz jedno to wejście w drugie będzie krótkie, a zarazem umożliwi Ci napisanie czegoś prostego i sprawdzenie czy Ci to odpowiada.

Pytanie pod jakim kątem chcesz się przenieść. Bo jeżeli komercyjnym to licz się z wieloma ograniczeniami wśród ofert. Nawet pracy w Node nie jest zbyt wiele (ogłoszenia). Mnóstwo frontu, Javy i .NET. Z tym ostatnim różnie można trafić niestety. Są firmy Januszowe piszące w tym i są porządne. Natomiast Python pojawia się coraz częściej ale tutaj znowu jest pewne ograniczenie ilości ofert. Są też większe kwiatki abstrakcyjne w tym kraju jak Elixir, Rust, Go, Erlang ale tych możesz szukać miesiącami i znaleźć w ilości sztuk 1-2.
Jeśli jednak pod siebie to proponowałbym spróbować czegoś niszowego. Bycie kolejnym z tysięcy programistów tego samego może i jest bezpieczne ale niekoniecznie daje frajdę ;-)

0

O co chodzi z tym Elixirem? Ciągle o tym ktoś mówi. Myślicie, że to ma przyszłość, czy po prostu kolejna niszowa technologia, która nie wyjdzie poza bycie niszową?

W sumie fajnie byłoby się nauczyć jakiejś technologii w czasie, kiedy jeszcze jest niszowa, żeby po kilku latach być w niej najlepszym (zakładając, że do tej pory wybije się do mainstreamu).

1

@LukeJL: Popularność Elixira rośnie, zwłaszcza w USA i Niemczech, ale ogólnie nie będzie ten język aż tak popularny jak niegdyś i dziś Ruby (z Railsami). Póki co Elixir jest mniej popularny niż Erlang, bo programistom Erlanga nie chce się zmieniać składni, skoro już znają erlangową, zaś sam Elixir ma dość wysoki próg wejścia. Miałem to szczęście popisać w nim w jednym projekcie i ogólnie w Polsce znaleźć ludzi jest dość ciężko, w Niemczech nieco łatwiej, więc miałem współþracowników do backendu właśnie tam.

Jeśli chodzi o odpowiedź do tematu to odpowiem przekornie nieco - nie opuszczaj Node'a ;) Przecież Node.js to środowisko, na którym postawisz czysty backend (samemu napiszesz albo w expressie) i jest to coraz bardziej popularne. Coraz więcej aplikacji idzie w aws lambdy itp. i tam Node i Python błyszczą :)

0

zostań w JS, nie zastanawiaj się

0

Stoję przed identycznym wborem. Piszę front i w node'zie, choć głównie to drugie. Jedyne co mnie martwi, to że moje zarobki mogą spaść. Co prawda zanim rusze na rekrutację to musiałbym zrobić jakiś większy projekt na githubie, ale szukam raczej w ofertach co mocno stawiają również na front, właśnie po to żeby nie stracić $$.

1
Hispano-Suiza napisał(a):

Problemem może być brak sensownego IDE poza edytorami typu VS Code. Ale jak zainwestujesz kilka zł to masz do wyboru Rider.

Ja pisze w Vim'ie z OmniSharpem. Asp.Net odpalam z mono. Zamiast debuggera używam logera. I bardzo sobie chwalę.

Trzeba było poświęcić około 2 tygodnie, żeby się nauczyć VimL i to ustawić, bez VimL nie dasz rady. Teraz jest miodzio jak zaczniesz się tym bawić zapomnisz, że coś takiego jak ReSharper istniało ;)

Polecam bloga
http://markwoodhall.com/12-06-2016-omnisharp-vim-and-completion-snippets/

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1