Pretius

0

Jakieś opinie o tej firmie? Byłem dziś na rozmowie, zadania banalne. Wygląda na zwykłe klepanie CRUDów w Javie. Na szczęście raczej software house niż outsourcing. Parę godzin potem dostałem ofertę (90 zł/h na B2B na okresie próbnym, potem podwyżka do 100). Może zamiast nadwyrężać zwoje mózgowe lepiej pójść na łatwiznę?

0

Te 90zł/h dostałeś brutto czy netto?

0

Netto, znaczy 90 zł/h + VAT.

0
zarazek napisał(a):

Na szczęście raczej software house niż outsourcing.

O kurczę... do tej pory żyłem w przekonaniu, że to synonimy. Czym się zatem różnią?

0

Możesz powiedzieć ile masz doświadczenia w branży IT i w samej Javie? Podałeś swoją stawkę i ją zaakceptowali czy sami coś zaproponowali? Zastanawiam się na zatrudnieniem w Pretius, takie informacje dadzą mi pewien pogląd na stawkę jaką zaproponować. Z góry dzięki :)

0
DevOps napisał(a):

Możesz powiedzieć ile masz doświadczenia w branży IT i w samej Javie? Podałeś swoją stawkę i ją zaakceptowali czy sami coś zaproponowali? Zastanawiam się na zatrudnieniem w Pretius, takie informacje dadzą mi pewien pogląd na stawkę jaką zaproponować. Z góry dzięki :)

Mam około 15 lat doświadczenia w komercyjnym programowaniu w ogóle, z czego większość w C++/C, choć dotykałem się wielu różnych technologii. W Javie backendowej pracuję około roku. Zaproponowałem 100 zł/h B2B lub 16k brutto UoP (bo jest taka opcja).

A, i jeszcze przed rozmową była prosta aplikacja RESTowa do naklepania, limit czasu: 4 godziny.

0

Zdecydowałeś się ostatecznie na przejście do tej firmy? Sam mam teraz podobny dylemat jednak na inne stanowisko.

0
DevOps napisał(a):

Zdecydowałeś się ostatecznie na przejście do tej firmy? Sam mam teraz podobny dylemat jednak na inne stanowisko.

Jestem tam od poniedziałku 10.09.2018. Napiszę więcej, jak się rozejrzę.

0

Super, daj znać nawet teraz przynajmniej co wstępnie sądzisz o firmie, atmosferze i jak ją oceniasz na pierwszy rzut oka w stosunku do wcześniejszych firm :). Najlepiej napisz wszystko co uważasz za mniej lub bardziej istotne. Do końca tygodnia muszę dać ostateczną odpowiedź :) . Zaczynałbym od początku października. Stanęło na 90zł/h + vat i B2B czy UoP?

0
DevOps napisał(a):

Super, daj znać nawet teraz przynajmniej co wstępnie sądzisz o firmie, atmosferze i jak ją oceniasz na pierwszy rzut oka w stosunku do wcześniejszych firm :). Najlepiej napisz wszystko co uważasz za mniej lub bardziej istotne. Do końca tygodnia muszę dać ostateczną odpowiedź :) . Zaczynałbym od początku października. Stanęło na 90zł/h + vat i B2B czy UoP?

Stanęło na 90 zł/h + vat B2B do końca roku, a jak się sprawdzę to od stycznia 17k brutto UoP. Co do wrażeń: naprawdę trudno powiedzieć coś konkretnego po 3 dniach. Wrzucili mnie do projektu, który ma jakiś poważny release w ten piątek i wszyscy biegają jak w ukropie, żeby dowieźć co się da. Nie mogę powiedzieć, czy projekt jest dobrze zrobiony, dla mnie to nowa technologia i nowa branża, w dodatku dopiero zaczynam się rozglądać. Technicznie wydaje się, że nie jest to rocket science. Stack w miarę standardowy i "bezpieczny": mikroserwisy, Spring, MyBatis, Postgresql, Docker i Kubernetes. Dziwnych jazd personalnych nie miałem, ale co się może zdarzyć przez pierwsze 3 dni? Firma wygląda na dość luźną i młodzieżową, ale to chyba standard, dla takiego zgreda jak ja pewnie wszystkie będą młodzieżowe.

Nie chcę cię zachęcać ani odstraszać, chcesz to sam spróbuj, od tego jest okres próbny.

0

@zarazek: jak twoje wrażenia o pracy w tej firmie? Osobiście zastanawiam się nad aplikowaniem do nich w najbliższym czasie. Firma wydaje się w porządku, nie jest to żadne korpo ale też nie 10 osobowa firma. Chciałbym się też dużo tam nauczyć od bardziej doświadczonych osób. Aplikował będę raczej na mida nie jak Ty na seniora, ale może możesz napisać jak Ci się tam pracuje i czy wszystko jest w miarę profesjonalnie prowadzone?

0

Pracuję tam teraz, teamlead od 5 lat w firmie. Akurat robimy sporą rekrutację, a ten wątek jest dobrze widoczny w googlach. Jeśli macie pytania, piszcie tu lub priv.

0

@sct Pytałem wcześniej kolegi wyżej o pracę w tej firmie, ale niestety mi nie odpowiedział. Teraz po twoim pości wyskoczyło mi powiadomienie o ponownej aktywności w temacie i skoro proponujesz udzielnie informacji o firmie to skorzystam i zadam parę pytań. Na początku zaznaczę, że interesuje mnie stanowisko java developera.

  1. Jak wygląda rekrutacja w waszej firmie? Kiedyś obiło mi się o uszy od kolegi, że dajecie zadanie, na które jest bodajże 1h na jego wykonanie a potem ewentualnie zapraszacie na rozmowę do biura. Czy nadal to tak wygląda? Osobiście najwięcej wątpliwości budzi u mnie to zadanie na czas, nawet jeżeli będzie dość proste to różnie może być i można nie zdążyć go wykonać (stres, problemy techniczne itp.) gdyż 1h to naprawdę mało czasu. Czy nadal praktykujecie taką formę rekrutacji?
  2. Jak wygląda rekrutacja u was na miejscu? Standardowe pytania o doświadczenie i ewentualnie jakieś techniczne, czy dajecie również jakieś zadania do rozwiązania? Czy jest to tylko 1 etap?
  3. Jakie macie projekty? Są to raczej nowsze technologie i projekty czy utrzymaniówka?
  4. Czy i w jaki sposób wykonywane są przeglądy kodu? Czy są realizowane wspólne przeglądy kodu, programowanie w parach itp.?
  5. Jak często można zmieniać projekt i czy istnieje w ogóle taka możliwość?
  6. W jak dużych zespołach pracujecie? Czy macie testerów?
  7. Jak wygląda wprowadzenie do zespołu i ile trwa? Oczekujecie, że już 1 dnia ktoś coś zakoduje i wrzuci commit?
1
  1. rekrutacja u nas
    Etapy:
  1. wymiana maili / chat / telefon z HRami
  2. zadanie zdalne (różne, w zależności od doświadczenia i CV kandydata)
  3. feedback po zadaniu
  4. rozmowa w biurze
  5. oferta
  6. zatrudnienie.

Co do samego zadania: ludzie czasem wykonują je dłużej niż jest to przewidziane. Nie skreśla to ich dalszej rekrutacji. Część osób podsyła też po danym czasie tyle, ile udało im się zrobić i listę todo co zostało. To też jest ok.

  1. rekrutacja na miejscu
    Na rozmowie jest ktoś z HRów i osoba techniczna, zwykle teamlead. Najpierw miękka rozmowa HRowa: o nas, o kandydacie; bez bzdurnych pytań "jaka jest Twoja największa wada". Potem tematy techniczne, pytania o język, algorytmikę, ale raczej jako podstawa do rozmowy na jakiś temat, niż realne wypytywanie; do tego czasem analiza kodu, zadania. Nie ma zasady. Był kiedyś kandydat, z którym zaczęliśmy dyskutować (zaczęło się od implementacji HashMapy w Javie dla dużej ilości elementów, ale potem rozmowa wyewoluowała) i zeszło nam na tym pół przewidzianego czasu. Na koniec przedstawienie warunków, benefitów, pytanie o stawce. Osoby na spotkaniu jej tylko wysłuchują i przekazują dalej, oczywiście z informacjami o tym jak rozmowa poszła. Do firmy zwykle przychodzi się raz, ew. na wysokie role (teamlead, pm) czasem są dwuetapowe - ale po to, by dać możliwość spotkać się z zespołem, pogadać na spokojnie. Żeby każda ze stron wiedziała z kim będzie pracować i jak to będzie wyglądało.

  2. projekty
    Do zespołów przypisani są klienci, czasem 1 zespół 1 klient, czasem 1 zespół kilku klientów, czasem (tylko kluczowi, duzi klienci) kilka zespołów do 1 klienta (choć wtedy sytuacja się komplikuje, bo jest też zarządzanie na poziomie klienta, a nie tylko zespołu).
    Dla każdego z klientów robimy software, ostatnimi czasy zwykle zwinnie. Każdy gotowy projekt objęty jest gwarancją, w ramach gwarancji poprawiamy bugi. Niektóre aplikacje objęte są wsparciem poza godzinami pracy, zwykle jest to standby. Standby jest dobrowolny i dodatkowo płatny. Wbrew pozorom są chętni by go świadczyć, bo to dodatkowa kasa, a zwykle nikt nic nie chce (robimy dobry soft, więc problemów na produkcji nie ma;) ). Ale tak, czasem jest utrzymanie, czasem jest "bugfix duty". Ludzie w takich rolach są rotowani co np. 2 tygodnie. Pracujemy też nad stałym zespołem utrzymaniowym (ciężko mi było w to uwierzyć, ale naprawdę są ludzie, którzy tak chcą pracować).
    Projekty są różne, ostatnio zwykle Frontend + BFF + mikroserwisy (private/public cloud). Zdarzają się tematy "nietypowe", np. obróbka grafiki, chatbot. Ogólnie specjalizujemy się w systemach sprzedaży, CRM, CMS i prowizyjnych. Stawiałbym, że stanowią 75% tego, co robimy (ale statystyk nie mam).
    Technologie: Java lub Apex. Mamy mały team .NETowy. Jak java, to zwykle spring boot, spring-cloud, mybatis. Ogólnie zależy od projektu.

  3. Code review
    wymóg i forma przeglądów kodu to decyzja zespołu. U mnie są, przed każdym merge kod musi być przejrzany przez co najmniej jedną inną osobę. Dodatkowo teamlead/architekt często robi dodatkowe review. Przy przekazywaniu tematu czasem jest prośba o zlecenie code review do konkretnej osoby, albo o częste konsultacje w trakcie prac.
    Programowanie w parze jest tylko, jak się teamlead lub senior dosiądzie i zaczniecie razem rozkminiać jakiś temat. Co do zasady - raczej nie. Wspólne przeglądy kodu chyba nie są robione, ale często latają na czacie co bardziej mięsiste kawałki kodu (dobrego lub złego).
    Ogólnie zarząd narzuca tylko pewne dobre praktyki oraz formalności związane z obsługą firmy. Zespoły mają dużą autonomię co do tego jak pracują.

  4. Zmiana projektu
    Nie ma reguł w tej kwestii. Jak na feedbacku powiesz, że chcesz zmienić, zostanie to uwzględnione. Były takie przypadki, do ale niezbyt dużo chyba. Nie mam statystyk, do mnie na pewno paru przyszło z takiej zmiany, a paru odeszło. Są też czasem reorganizacje zespołów - przychodzi nowy klient, nowy większy projekt, wiadomo.

  5. Zespoły
    Są różne, zależy też co rozumiesz przez zespół... Nad jednym projektem pracuje tak do 6-7 developerów. Dla jednego klienta czasem i 20 developerów. Testerzy są. Analitycy też.

  6. Wprowadzenie
    Pierwszego dnia dostajesz biurko, sprzęt, dostępy, wskazane osoby do zadawania pytań technicznych i ogólnofirmowych... I pierwsze zadanie. Zwykle jakiś prosty bugfix. Stawiasz środowisko i zaczynasz się wdrażać. W zależności od projektu pierwszego dnia czasem coś rzeczywiście powstaje, czasem nie.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1