groovy czy warto?

0

Dostałem propozycję pracy w groovy, czy warto się go uczyć czy lepiej spring? co się w nim pisze?

2

Groovy to język, a Spring to framework czyli kiepskie porównanie :-) Nauczenie się języka to kilka tygodni więc jak dla mnie warto :-)

1

Zawsze warto się czegoś nowego nauczyć, chociaż w groovym nie ma teraz za wiele projektów. Jego głównym zastosowaniem jest pisanie build skryptów dla Gradle'a (taki build system do projektów na JVM-a i Androida) i testów. Kiedyś Grails (taki framework do apek webowych) był na fali. Teraz już raczej trochę mniej.

Edit:

Przypomniała mi się jeszcze jedna rzecz: Kiedyś w jakimś projekcie próbowaliśmy w ramach eksperymentu zmigrować kod w Javie do Grooviego. Raczej nie po to, żeby go zacząć używać, a po to, aby zrobić wstępną ewaluację tej technologii. Pamiętam, że nie było to takie łatwe, bo np. jest tam słowo kluczowe in, którego nie ma w Javie i w Javie może być np. nazwą zmiennej, a w Groovym będzie błąd kompilacji. W Groovym chyba equals(...) i operator == działają inaczej, niż w Javie i są też problemy z typami, bo Groovy ma typowanie dynamiczne. Trzeba czasem robić instanceofy, żeby kod działał poprawnie. Generalnie, nie mam jakiegoś wielkiego doświadczenia z tym językiem, ale ten mini-eksperyment nie przekonał mnie do tego, aby był on językiem głównym w projekcie. Natomiast do Gradle'a jest ok.

1

groovy jest ok jako zamiennik pythona (osobiscie duzo bardziej podoba mi sie grooviowa skladnia) jako klej i do utilsow, do wiekszych projektow biznesowych imo upierdliwy jak kazdy jezyk ze slabym typowaniem. imo warto umiec i uzywac ale na pewno nie jako glowna technologia bo to raczej nisza.

0

dzięki, docelowo chciałbym programować w java, mając dwie propozycje pracy groovy lub c++ co lepiej wybrać aby potem przejsc na jave?

1
mwisniewski napisał(a):

dzięki, docelowo chciałbym programować w java, mając dwie propozycje pracy groovy lub c++ co lepiej wybrać aby potem przejsc na jave?

Nie wiem. Groovy i Java kompilują się do tego samego bajtkodu i działają na tej samej maszynie wirtualnej (JVM). Możesz też korzystać z tego samego toolingu, co do Javy. Natomiast C++ to język o innej specyfice i do innych zastosowań. Nie wiem, jak teraz wygląda najnowszy C++, ale kiedyś składniowo był trochę podobny do starej Javy na pierwszy rzut oka, chociaż pisze się w tym w inny sposób, na inne rzeczy zwraca się uwagę i na pewno tooling jest inny. Niemniej jednak, taki CLion bazuje na IntelliJu, więc chociaż IDE będzie podobne do Javy, jeśli takie wybierzesz.

Jak chcesz pisać w Javie, to poszukaj oferty w Javie. Jest ich więcej, niż dla C++ i Groovy.

0

chciałbym poszukać w javie ale muszę się zdecydować do końca następnego tygodnia, byłem wcześniej na paru rozmowach z javy ale się nie dostałem

3
mwisniewski napisał(a):

Zlecę napisanie 3 algorytmów w java. Proszę o kontakt na priv

mwisniewski napisał(a):

Zlecę napisanie programu konsolowego w Java. Proszę o kontakt na priv

mwisniewski napisał(a):

Zlecę wykonanie bloga w Spring boot, mvc,Spring Data, Jstl lub Thymleaf, Bootstrap z bazą danych w MySQL w środowisku eclipse.

mwisniewski napisał(a):

kupię trzy dowolne projekty wykonane w Spring boot, spring mvc, spring data z wykorzystaniem Thymleaf albo JSTL, Bootstrap (zależy mi też na jakiś projekcie bloga)

Jak rozumiem, miałeś w CV javovego i springowego butkampa i wypasionego jak widać w postach githaba ale i tak cię nigdzie nie przyjęli na jave?

0

nie miałem Githuba w CV, bootcampa też(uważam że strata kasy). W każdym razie wejść na juniora w javie jest trudniej niż w c++( zauważyłem że na jave jest najwiecej chętnych na oferte mimo że jest najwiecej ogłoszeń w tej technologi)

3

Jeśli chcesz iść w javę, to bierz tą ofertę z groovim. Potem ci się to przyda do pracy w javie, poza tym to praca w środowisku JVM,a groovi jest przyjemny i często się go używa np.do kastomizacji różnych produktów javowych, czy testów integracyjnych itp. (nie wiadomo kiedy się może przydać), więc to krok na przód w drodze do zostania javowcem. C++ w żaden sposób cię do tego nie przybliży w dzisiejszych czasach, a praca będzie wymagała od ciebie więcej zaangażowania. Choć moim zdaniem C++ jest OK, ale jak ktoś chce javę, to nie będzie zbyt z nim szczęśliwy.

Poza tym jak dostałeś ofertę w C++, pomimo, że to nie twoja technologia, to znaczy, że jesteś niezły, więc zapewne z doświadczeniem w groovim z czasem załapiesz się i na javę. Byłabym dobrej myśli, na twoim miejscu. :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1