Ubezpieczenie zdrowotne na b2b

0

Dzien dobry.

Pracowalem ostatnie 4 lata w januszsofcie u mnie w malym miescie (jest to wazne, bo nie mam 100k oszczednosci zeby sie nie przejmowac tym, co dalej napisze). Postanowilem sie przeprowadzic do wiekszego miasta, dostalem bardzo wysoka oferte na b2b przez bodyleasing. I wszystko pieknie, ale zdarzalo mi sie ladowac na bardzo dlugim zwolnieniu lekarskim (na studiach 6 miesiecy, potem w pracy raz 2 miesiace i raz 4 miesiace). Wszedzie, gdzie wpisze o skladkach na ubezpieczenie zdrowotne widze stawki minimalne - ma ktos tabelke, jakie sa te wyzsze skladki? Jakiej pozniej kwoty miesiecznie mozna sie spodziewac, jak juz wyladuje na ZL? I do tego - czy macie do polecenia prywatnego ubezpieczyciela, ktory rzeczywiscie dziala, a nie stwierdzi "przeciez skoro mial pan rozwalona reke 3 razy to trzeba bylo na nia uwazac, to Pana wina, nie zobaczy Pan ani grosza"?

Wybaczcie brak polskich znakow.

0
Romek napisał(a):

Wszedzie, gdzie wpisze o skladkach na ubezpieczenie zdrowotne widze stawki minimalne - ma ktos tabelke, jakie sa te wyzsze skladki?

Jakie chcesz, zgodnie z zadeklarowaną kwotą miesięcznego dochodu. Kwota minimalna liczona jest od 60% przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia, zaś maksymalna od 250%.

Edit - no i jak zauważył kolega z postu niżej, to nie jest żadne ubezpieczenie zdrowotne tylko składka na ubezpieczenie chorobowe.

Jakiej pozniej kwoty miesiecznie mozna sie spodziewac, jak juz wyladuje na ZL?

Za każdy dzień około 1/30 z 80% zadeklarowanej kwoty.

I do tego - czy macie do polecenia prywatnego ubezpieczyciela, ktory rzeczywiscie dziala, a nie stwierdzi "przeciez skoro mial pan rozwalona reke 3 razy to trzeba bylo na nia uwazac, to Pana wina, nie zobaczy Pan ani grosza"?

Zazwyczaj przed zawarciem takiego typu ubezpieczenia robiony jest dokładny wywiad i badania, więc jeśli ubezpieczenie obejmuje urazy, Ty nie zataiłeś swojej historii medycznej, i umowa została podpisana, to odszkodowanie chyba dostaniesz.

Wybaczcie brak polskich znakow.

Nie.

0

A co ma składka zdrowotna do ubezpieczenia chorobowego kolego?

0

Ale kto opłaca chorobowe na b2b, nie licząc kobiet starających się o ciążę? Podejrzewam, że większość tego nie robi z trzech powodów: 1) składka jest nieobowiązkowa 2) opłacając składkę od zadeklarowanej kwoty opodatkowania w wysokości 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia otrzymamy 80% tej kwoty czyli niewiele w porównaniu z pensją, którą otrzymujemy będąc zdrowi. 3) Chcąc opłacać wyższą składkę chorobową niż standardowe 60% przeciętnego wynagrodzenia, trzeba również opłacać wyższą stawkę emerytalno-rentową, przez co znacząco wzrasta całkowita kwota odprowadzana na ZUS.

Na b2b po prostu się nie choruje ;)

Wracając do pytania: możesz zadeklarować wyższą niż podstawę składki chorobowej (nie może przekroczyć 250% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia), ale pamiętaj, że im będzie wyższa tym wyższą będziesz opłacał składkę. Poza tym musisz ją opłacać terminowo. Nawet jeden dzień spóźnienia może spowodować odnotowanie w ZUS braku ciągłości składek i nie dostaniesz nic w razie choroby lub wypadku.

Miesięczne ograniczenie podstawy wymiaru

Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Tę z kolei dla osób prowadzących pozarolniczą działalność stanowi zadeklarowana kwota. Kwota ta nie może być jednak niższa niż:

60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe lub

30% kwoty minimalnego wynagrodzenia - jeśli dana osoba korzysta z ulgi dla "nowych" przedsiębiorców.
Osoba prowadząca działalność sama zatem decyduje, od jakiej kwoty opłaca składki na ubezpieczenia emerytalno-rentowe. Podwyższając podstawę wymiaru składek na te ubezpieczenia powinna pamiętać, że spowoduje to równoczesne zwiększenie podstawy wymiaru składek na pozostałe ubezpieczenia społeczne, tj. chorobowe i wypadkowe, a także na Fundusz Pracy. Jest tak dlatego, że podstawę ich wymiaru ustala się od tej samej kwoty, co podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe. Skoro podstawa naliczenia składek emerytalno-rentowych ulega zwiększeniu, to podstawa wymiaru pozostałych składek społecznych oraz składki na FP automatycznie ulega zwiększeniu do tego samego poziomu.

Chcąc więc podwyższyć podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe, przedsiębiorca musi najpierw podwyższyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe.

Deklarując do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wyższą kwotę, przedsiębiorca powinien uważać, aby nie przekroczyć pewnych limitów. Trzeba bowiem pamiętać o:

rocznym ograniczeniu podstawy wymiaru składek emerytalno‑rentowych » Kwota rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe

miesięcznym ograniczeniu podstawy wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe - nie może ona przekraczać miesięcznie 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy.

0

@Haskell: specjalnie chce sie zabezpieczyc, jakbym znowu rozwalil bark i chodzil przez kilka miesiecy w 'zbroi' ktora mocno mi ogranicza ruchy. Klasycznej choroby nie licze, bo moge pracowac zdalnie, wiec jakos sobie bede z tym radzil. W kazdym razie troche mi sie juz rozjasnilo, dzieki.

0

Podwyższanie ZUS to gra nie warta świeczki, bo nie można podwyższyć tylko składki chorobowej niestety - trzeba wszystkie na raz, a największa część to emerytalna.

Obczaj ten wątek i kolesia AlNeri, może ci coś doradzi:
https://www.wykop.pl/wpis/32957403/hej-jestem-od-niedawna-na-b2b-wiadomo-optymalizacj/

0

Idz na UoP jak masz takie problemy i obawy. Poszukaj ofert z autorskim kosztem uzyskania przychodu to wychodz przyzwoicie finansowo.

0
Złoty Szewc napisał(a):

Idz na UoP jak masz takie problemy i obawy. Poszukaj ofert z autorskim kosztem uzyskania przychodu to wychodz przyzwoicie finansowo.

KUP są od jakiegoś czasu na celowniku rządzących

2

Dlatego jak ktoś jest na b2b to od razu powinien odkładać kasę na "chorobowe", a nie nadwyżkę względem UoP przejadać. Ja po przejściu na b2b odłożyłem równowartość swoich półrocznych zarobków, więc teoretycznie mogę chorować rok bez obawy, że nie będę miał co do gara włożyć.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1