Poszukiwana praca - programista Java

0

Poszukuje pracy jako programista Java

CV: http://konkol.digitalpgs.com/KonkolBartosz-CV-1806.pdf
GitHub: https://github.com/BartoszKonkol/projects

  • uczeń trzeciej klasy technikum na kierunku informatyki
  • ponad pięcioletnie doświadczenie amatorskie wypracowane na pisaniu aplikacji użytkowych i zleceniach w technologii Java
  • znajomość poza Javą również takich języków jak C++, C#, PHP, JavaScript, Lua
  • umiejętność tworzenia stron i aplikacji internetowych oraz zarządzania bazami danych i sieciami internetowymi
  • język angielski opanowany w stopniu umożliwiającym swobodne czytanie dokumentacji
  • kilkukrotnie nagrodzony lub wyróżniony na konkursach krajowych/zagranicznych za prezentację realizację stworzonych samodzielnie projektów
0

No niestety w niektórych momentach trochę czerstwe, wszedłem na stronkę do dodania metadanych mp3 i po naciśnięciu buttona przy pustych polach wywala błąd (zero walidacji)
Strona atlasu roślin ładuje sie pół godziny, czasami wywala błędy a fotki png mają 5-10MB (piszesz, że znasz progsy graficzne?)
W CV PDF w sekcji projekty masz fonty czasami wytłuszczone czasami nie, różnej wielkości, przynajmniej mi się tak wyświetla.
Ja bym jeszcze popracował na tym.

0

Wchodzę na GitHuba. Już coś mi nie pasuje. Aha wszystkie projekty w jednym repozytorium. Ok sprawdzam dalej. Wchodzę w projekt NK. Dwa pliki w tym jeden z kodem Java. Milion zagnieżdżeń. Jedna wielka klasa. Już mi tego wystarczy. Wychodzę i nic więcej nie przeglądam.

0

No tak średnio bym powiedział, tak średnio.

0

Na dżuniora w polskiej firemce za 4 brutto styknie. Nikt ci w takich firmach nie patrzy na twoje jakies repo itd tylko liczy sie test techniczny. Dostajesz do napisania jakis banalny kod albo pytania na zasadzie wiesz lub nie lub jakbys to zrobił. Wystarczy nawet poczytać jakies dobre tutoriale lub przerobic jedna ksiazke i mozna startowac.

Wiem ze zaraz profesjonalni programmersi zhejtujo ale zeby dostac sie do jakiejs polskiej firmy za 4 brutto naprawde wiele nie trzeba.

2

Odnośnie samego CV to w sumie jakbym coś takiego dostał to nie wiedziałbym na jaką pozycję aplikujesz. Masz wpisane jakieś GIMPy, Sony Vegas, programowanie PLC, obslugę office, 7 języków programowania (zwykle jak coś takiego się dostaje to nie wiadomo który znasz produkcyjnie, raczej nie zdarzają się osoby które dobrze znają ekosystem więcej niż 2, 3 języków) - pierwsze co bym zrobił to po kolei:

  • tytuł informatyk/programista - jak zaaplikujesz na konkretną pozycję to i tak będzie wiadomo
  • wykształcenie niżej niż umiejętności, bo niesie niższa wagę
  • język wrzucić w umiejętności
  • wywalić te wszystkie rzeczy z edycją grafiki, video, kontrolerami PLC, office, eclipsea - praktycznie z niczym tutaj raczej się w branży nie spotkasz
  • egzaminy i szkolenia w tej branży wnoszą tyle co nic, też wyjebać
  • wybierz ze 2, 3 projekty które są związane z technologią związaną z pracą którą aplikujesz
  • sam profil githubowy wrzuć gdzieś na górę

Co do projektów - jak patrzy się na kod kandydata, to szuka się powodów dla którego chce się takiej osobie pozwolić pisać produkcyjny kod:

  • rozdziel osobne projekty na osobne repozytoria, tak jak bozia kazała
  • jeśli używasz githuba, to nie traktuj tego jako snapshot swojej pracy tylko faktycznie go używaj przy pisaniu; taka historia commitów plus jedno repo i wersja w katalogach mówi mi tyle że praktycznie nie znasz gita ani githuba: https://github.com/BartoszKonkol/projects/commits/master
  • projekty które ktoś chce zobaczyć powinny mieć README.md które mówi mi co to jest, po co to jest, jakie ciekawe smaczki można zobaczyć, jak to odpalić
  • projekty powinno dać się zbudować jedną komendą którą jest w stanie wklepać osoba o ograniczonej zdolności mentalnej gdy jest najebana w trzy d**y. Do projektów javowych użyj mavena, gradle, cokolwiek. Odpalanie z IDE nie jest akceptowalne bo ludzie mają różne konfiguracje a i build servery zwykle nie mają Xów
  • fajnie by było jakby projekt miał testy - wiadomo że projekty personalne nie będą mieć tak rygorystycznych testów jak kod produkcyjny, ale jakieś testy być powinny. Chociażby jakieś wysokiego poziomu e2e albo integracyjne, ot tak żeby było wiadomo że jesteś świadom ich istnienia i że jesteś w stanie kilka napisać.
  • bonusem jest u juniora jak build i odpalenie testów dzieje się automatycznie przy pomocy jakiegoś build servera (np na githubie możesz podpiąć sobie travisa za free)

Co do samego kodu to wierzę że on jakoś działa, ale wygląda bardzo chaotycznie. Moim zdaniem powinieneś popracować trochę nad czytelnością, bo np za takie coś bym rozstrzelał: https://github.com/BartoszKonkol/projects/blob/master/EXP/2018/Explory.java#L72

Tylko na przykładzie powyższej metody - dzieje się zbyt dużo rzeczy jak na jedną metodę. Tak w c**** za dużo - ma ponad 400 linii!. Linia 340 ma 16 levelów indentu! 'case "3"' g**no mi mówi na temat tego co to ma robić. Niespójne użycie nawiasów, jakiś boolean z errorem, zhardkodowane ścieżki, magiczne splity. Gdybym zobaczył taki kod to bym się bardzo, bardzo zastanawiał, czy nie lepiej wziąć jakiegoś studenta.

Widać że dużo robisz we w miarę młodym wieku, ale spróbuj to uprofesjonalnić. Rozbić logikę na jakieś spójne części. Sądzę że jak poświęcisz na to chwilę czasu to będziesz lepszym kandydatem niż większość z uwagi chociażby na to że widać że w jakiś sposób programowanie cię interesuje. Postaraj się skupić na jakiejś jednej ścieżce (zamiast na wszystkim na raz) i dowieźć na niej jakieś kompletne i profesjonalnie wyglądające produkty.

0

Jeszcze taka garść pytań półtechnicznych na pewno by mi przyszły do głowy:

  • w CV masz wpisane wiele różnych języków programowania - ww których czujesz się najlepiej i dlaczego chcesz pracować używając <język z oferty>
  • nie masz skończonej szkoły średniej - jakie są twoje plany po szkole średniej - studia, jeśli tak to dzienne? zaoczne? Jak chcesz pogodzić przygotowanie do matur z pracą zawodową, o jakim wymiarze etatu tutaj mówimy (wiele firm nie zatrudnia poniżej 1/2, 3/5 albo 3/4 a większość nie pracuje w weekendy)
  • piszesz o pięcioletnim amatorskim doświadczeniu w pisaniu aplikacji w javie - czy mógłbyś jakoś określić ilość zleceń lub jaką część czasu w tygodniu ci zajmowały? Jakiego rodzaju to były projekty (konkretne przykłady), gdzie znajdowałeś zlecenia?
  • w jaki sposób i z jakich źródeł uczysz się nowych rzeczy o javie?
  • zcy wiesz o istnieniu takich narzędzi jak maven i gradle?
  • powiedz mi o jWebScript, jak działa, dlaczego zdecydowałeś się na jego stworzenie.
  • piszesz że wykonywałeś aplikacje webowe w Javie - z jakiego stosu technologicznego korzystałeś? Jak on działa?
  • w VIS2 wpisałeś o tym, że zawiera "autorską implementację protokołu HTTP (TCP 80)". Dlaczego się na nią zdecydowałeś, opowiedz o protokołach HTTP i TCP
  • któreś z tych pytań bym zadał po angielsku, bo ludzie mówiący o B1 czasami mocno zahaczają o A2

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1