Czy przez studia można się prześlizgnąć?

0

Weźmy np 6 najlepszych uczelni w Polsce z informatyką. Czy można się przez nie prześlizgnąć i po skończeniu tak naprawdę niewiele umieć? Nie mówię tu o jakichś zdolnych ludziach, którzy np specjalizowali się w jednej rzeczy, a resztę zaliczali, bo trzeba było się zmobilizować, tylko tacy którzy poszli na informatykę, bo kasa i ją potrafili skończyć.
Teoretycznie zatrudnienie kogoś po topowej uczelni powinno zapewniać, że taki ktoś ma jakąś niezłą wiedzę, a jak jest naprawdę? Ile % studentów, którzy ukończyli takie studia tak naprawdę mają niską wiedzę?

0

"Wiedza" to słowo klucz. Da sie prześlizgiwać przez kursy uważane za najtrudniejsze bez problemu. Nawet bez nauki.

3

Kupowanie projektów plus umiejętne ściąganie i masz papier. Szkoda że nic oprócz tego. Mój znajomy jest tego idealnym przykładem. Dobrze, że przynajmniej zdaje sobie sprawę z poziomu swojej wiedzy a nie chodzi na prawo i lewo i mówi jak to dobrze mu idzie. Moje pytanie jest tylko jedno. Po co?

1

Nie spotkałem jeszcze nigdy słabej osoby po mimuw lub mini pw, więc generalnie przez informatykę na wydziałach matematyki się zdecydowanie nie da prześlizgnąć. Szczególnie jak tak wyglądają SKRYPTY na pierwszym semestrze https://www.mimuw.edu.pl/~urzy/Pmat/pomat.pdf

0

Skrypty - czyli jak z czegoś, co można prosto wytłumaczyć 1 lub dwoma zdaniami, zrobić coś, co brzmi skomplikowanie i zawile :D

0

Można. Pytanie: po co? Mając do wyboru dwóch programistów na tym samym poziomie wiedzy, gdzie jeden jest po technikum, a drugi po sgh, brałbym do roboty tego pierwszego.

0

hmm Gjorni, czemu? jak ja bym miał osobe po uw,sgh,pw z tym samym poziomem wiedzy programistycznej co osobe po technikum, to zdecydowanie wybrałbym uw,sgh,pw. Wiedza ogólna, wiedza matematyczna, jakaś tam inteligencja (wysokie progi, na ścisłych kierunkach jest raczej ciężko). Osoba po technikum może mieć te cechy, ale prawdopodobieństwo jest sporo niższe.

1

Ale skoro obie osoby mają ten sam poziom wiedzy, to znaczy, że eliminujemy różnice programu nauczania. Więc bardziej opłaca się brać gościa po technikum, bo będzie skromniejszy niż ten po studiach i będzie można mu mniej zapłacić za to samo.

1

Ściągać, uczyć się pod egzaminy zdobyte z poprzednich lat no i... na przypale albo wcale :D

0

Nasze topowe uczelnie są w rankingach światowych stosunkowo nisko. Ja skończyłem elektrotechnikę, podobno druga najlepsza w Polsce i nie były to trudne studia. Ja skończyłem studia jakieś 15 lat temu i to Hyla jakaś porażka i strata czasu. Jak ktoś chciał to mógł nawet nie przychodzić na zajęcia i zaliczyć. Rekrutując nie pytam nigdy o studia, po prostu poziom jest tak niski, ze nie warto zawracać sobie tym głowy. Oczywiście studia się przydają, jak zaczynałem karierę jako programista to rzeczywiście były wymagane. Osobiście nie rozumiem tego etosu studenta najlepszego wydziału na najlepszej polibudzie na najtrudniejszej specjalizacji. Jeżeli ktoś na do zaoferowania tylko to, ze skończył studia to chyba jest coś nie tak. Ja pracowałem z ludźmi po informatyce na politechnice, uniwersytecie, z lekarzem, który się przekwalifikował, z absolwentami kulturoznawstwa, ludźmi bez studiów. Pracowałem tez z człowiekiem bez matury. Wykształcenie nie ma na wpływu na to jakim ktoś jest specjalista i przede wszystkim jakim jest człowiekiem.

1

Nie wiem, ja się ślizgałem, bo kompami się bawię od dawien dawna, więc nie było to zbyt wymagające. Bez takich umiejętności też można tylko pytanie po co. W pracy też będziesz ściągał? Już mi stanęło przed oczami jak wypytujesz kolegę przed standupem co powedzieć, bo nie wiesz co się dzieje. :D

0

Najlepsza odpowiedź - zależy. U mnie na studiach panuje system deklaracji na większości przedmiotów. Były listy zadań i co tydzień na ćwiczeniach miałeś deklarować ile z tych zadań umiesz. I losowo/w inny sposób wybierano osobę, która szła do zadania na podstawie deklaracji. Zadeklarowałeś i nie umiesz? Punkty minusowe (boli! raz w semestrze max można to dostać, bo inaczej się już nie wygrzebiesz). Aaa.. no i trzeba mieć minimum 50-60% z tych zadań. :) A łatwe to one nie są. Dochodzą kolokwia z których też często trzeba mieć po 60% i są to dosyć długie dowody, analizy algorytmów bądź jakieś metody numeryczne.

I o ile na 1 roku było 220 osób (wzięli 40 ponad limit, bo wiedzieli, że się wykruszą standardowo) tak aktualnie na 3 roku jest garstka - ok. 80. Chociaż wielu osobom, mimo że nie zdały, studia wiele pomogły. Poszli do pracy i z nich najzwyczajniej zrezygnowali. To też jest dosyć normalne zjawisko.

Podsumowując uważam, że bez totalnej wiedzy to na pewno się nie prześlizgniesz. Albo odpadniesz, albo siłą Ci COŚ wpoją. Jeżeli chcesz iść na studia na dobrą uczelnie dla papierku, a w między czasie pracować na pełen etat od początku to nie dasz rady.

ps. miałem w swojej karierze jednego karnego. poprawiałem przedmiot, bo nie dałem rady się wygrzebać. :P

2

Pewnie, że można się prześlizgnąć. Na tym forum już spotkaliśmy kolegę, który "doślizgał" się do pisania licencjatu i dalej kombinuje ;-). Niemniej jednak, większość słabszych, bardziej leniwych (lub mało konsekwentnych) osób odpada na początku. Nie będę tutaj robił z siebie świętego, bo też zdarzało mi się trochę kombinować na studiach na przedmiotach, które mnie mniej interesowały, ale wszystko ma swoje granice i nie można przeginać pały. Co ciekawe, jeden z trudniejszych egzaminów zdałem dopiero wtedy, kiedy przestałem kombinować i zacząłem się normalnie uczyć i robić zadania. Mój wniosek z tego wszystkiego jest taki, że czasem można pójść na skróty, ale generalnie nie warto kombinować i lepiej po bożemu zdać wszystkie egzaminy i zaliczyć projekty oraz laboratoria. Nawet jak, jakiś przedmiot się nie przyda w przyszłości (wszystkie najtrudniejsze przedmioty z moich studiów w pracy mi się w zasadzie nie przydają), to zawsze jest to dobry trening dla mózgu i przy okazji można nabrać poczucia, że można się nauczyć praktycznie wszystkiego, tylko jest to kwestią czasu. Jeżeli ktoś kombinuje na każdym kroku, to na studiach marnuje swój czas.

0
Bogaty Kura napisał(a):

hmm Gjorni, czemu? jak ja bym miał osobe po uw,sgh,pw z tym samym poziomem wiedzy programistycznej co osobe po technikum, to zdecydowanie wybrałbym uw,sgh,pw. Wiedza ogólna, wiedza matematyczna, jakaś tam inteligencja (wysokie progi, na ścisłych kierunkach jest raczej ciężko). Osoba po technikum może mieć te cechy, ale prawdopodobieństwo jest sporo niższe.

Jak kogoś zatrudniasz, to zależy Ci na tym, aby wykonał/wykonywał konkretną pracę przy możliwie najmniejszych kosztach, a nie imponował Ci czasem w jakim udowadnia twierdzenie Eulera o liczbach względnie pierwszych. Z mojego doświadczenia wynika, że z dwóch osób na tym samym poziomie umiejętności programistycznych, gdzie jedna jest po studiach, a druga nie, ta pierwsza jest lepszą inwestycją, bo z reguły szybciej i chętniej uczy się nowych rzeczy, proponuje ciekawe i innowacyjne rozwiązania, podejmuje częściej inicjatywę, jest pewniejsza siebie. Jednak, tak jak piszę, jest to bardzo ogólna obserwacja i każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Dość łatwo jest dociec, czy dana osoba była na studiach świadomie, czy z przypadku. Koniec końców, liczą się jednak posiadane umiejętności miękkie i twarde, a nie papier z uczelni. Niestety w obecnych czasach co raz rzadziej widzę jakikolwiek związek między możliwościami i umiejętnościami danej osoby, a tym, czy skończyła jakąś uczelnię lub nie. Gorąco jednak zachęcam, aby rozważyć studia i ich ukończenie, ale pod warunkiem, że wiemy po co na nie idziemy. Jeżeli podejdziemy do tego mądrze, to otwiera się sporo fajnych możliwości, które czasem bez studiów pozostają poza naszym zasięgiem.

1

Rok temu obroniłem magisterkę z EiT na AGH. Opieprzałem się ostro przez całe studia. Przechodziłem w większości na ostatnich, trzecich terminach. Jedyny poślizg jaki miałem to roczny z pisaniem pracy mgr :)

2

Ja broniłem 2 lata temu magisterke z infy na PW.Przez całe studia byłem na zajęciach może 3 razy a prace dyplomowe pisałem na kolanie w dniu obrony .Taki geniusz jestem !!!!!

2

ja to jeszcze lepiej, w ogóle nie zapisywałem się na studia, po prostu przysłali mi dyplom pocztą i tyle

0

Skończyłem studia doktoranckie w rok. Może i bez dyplomu, ale jakiś papierek z uczelni przyszedł pocztą :P... Podpisany przez profesora!

1

Nie "można" tylko trzeba...

Ile z tej wiedzy studenckiej, będzie ci potrzebne do klepania desktopów obsługujących faktury dla Pani Zosi...???

Na rynku pracy są potrzebni robotnicy, którzy siadają i zaczynają robić, a nie primadonny, które płaczą, że nie ma dokumentacji do webowej aplikacji, że one nie potrafią, bo nie znają tego cms'a, framoworka i tp.

0

Na studiach niestety dużo przedmiotów jest prowadzonych w taki sposób, że jeśli kogoś one nie interesują (nie wszystko przecież musi), to trochę szkoda tracić na nie więcej czasu niż przejrzenie gotowców przed sesją

0
Wesoły Programista napisał(a):

Ile % studentów, którzy ukończyli takie studia tak naprawdę mają niską wiedzę?

Jeśli zsumujesz zbiór tych, którzy nie wiedzą czym jest relacja w bazach danych do zbioru tych, którzy funkcje systemu nazywają funkcjonalnościami, to wyjdzie, że jakieś 100%.

3

Nie wiem gdzie wy studiowaliście, chyba na jakichś wyższych szkołach politechnicznych w koziej wólce. U mnie na mimuw to od 3 lat praktycznie nie wychodzę z domu(nie licząc uczelin), o alkoholu, narkotykach, dziewczynach to mogę pomarzyć, do tego wszystkiego od nauki boli mnie regularnie głowa, kręgosłup i żołądek. I jak słyszę jakiegoś absolwenta informatyki na politechnice śląskiej co się wymądrza jak to łatwo jest na studiach, to mnie krew zalewa, bo u nas studia to cierpienie i codzienna walka. I szczerze mówiąc nie wiem czy to powód do dumy, bo ludzkie życie nie powinno tak wyglądać.

0

@somekind:

mimuw to jeden z niewielu wydziałów w polsce, który ma jakkokolwiek światową renomę i osiągnięcia naukowe. Nie marzą, to był pewnego rodzaju żart, wiesz co to znaczy czy wszystko traktujesz w 100% dosłownie?

1

Żart z definicji to coś śmiesznego. Jeśli dla studentów UW to żart, to to na pewno nie jest dobra uczelnia.

0

Mnie śmieszy, widocznie masz za niskie iq.

3

No jest to jakaś teoria, chociaż równie dobrze może być wręcz odwrotnie. Zwłaszcza, że argument IQ zawsze wyciąga ten, kto ma niższe.

0

tak twierdzą ludzie z niższym

2
Wesoły Programista napisał(a):

Czy można się przez nie prześlizgnąć i po skończeniu tak naprawdę niewiele umieć?

Jeśli jesteś jedyną dziewczyną w grupie to myślę że tak.
W przeciwnym razie będzie ciężko.

1
Zakręcony Lew napisał(a):

@somekind:

mimuw to jeden z niewielu wydziałów w polsce, który ma jakkokolwiek światową renomę i osiągnięcia naukowe. Nie marzą, to był pewnego rodzaju żart, wiesz co to znaczy czy wszystko traktujesz w 100% dosłownie?

Osiągnięcia zależą w znacznej mierze od studentów - zazwyczaj niewielkiego odsetka.

To jest naprawdę przypadek, że tak wyszło - odpowiedni ludzie wybrali odpowiednią uczelnię. Dzięki temu uczelnia może się zareklamować i przekonać do wyboru następnych zdolnych studentów.

Sposób, czy poziom nauczania jest nieistotny. Ci, którzy mają jakieś osiągnięcia, prawdopodobnie mają wystarczająco dużo czasu na zajęcia, dziewczyny i narkotyki. Bo uczą się szybciej od Ciebie.

0

Jeśli zsumujesz zbiór tych, którzy nie wiedzą czym jest relacja w bazach danych.

A po co ci te relacje ;)?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1