Java android -> java web

0

Czesc, czy umiejetnosci wyniesione z javy na androidzie mozna przeniesc na jave web? Aktualnie pracuje w firmie, ktora nie ma javy na web, tylko aplikacje mobilne. Chcialbym zakrecic sie troche w tym temacie, zeby podlapac skilla w javie i w przyszlosci znalezc prace w javie na web. Czy taka sciezka bedzie ulatwieniem?

11
Uczynny Jeleń napisał(a):

Czesc, czy umiejetnosci wyniesione z javy na androidzie mozna przeniesc na jave web? Aktualnie pracuje w firmie, ktora nie ma javy na web, tylko aplikacje mobilne. Chcialbym zakrecic sie troche w tym temacie, zeby podlapac skilla w javie i w przyszlosci znalezc prace w javie na web. Czy taka sciezka bedzie ulatwieniem?

Nie można. Zabrania tego dyrektywa unijna nr JDK-1.8/jre-8u171

2

Ale podobno ma niedługo ma być do niej poprawka w jre-10.1.4/jdk. Zezwalają tam już na takie podmiany, więc poczekaj jeszcze jakieś pół roku i śmiało możesz startować z webem :)

2

Jak trochę popiszesz kodu, to zobaczysz, że w sumie to jest wszystko jeden pies i architektura kwadrat + kwadrat + beczka ;-). Jak jesteś otwarty i nie kisisz się ciągle w swoim sosie, jak co poniektórzy programiści (wśród androidowców trochę takich osób jest), to możesz niemalże od strzału pisać aplikacje webowe, czy jakie tam chcesz. Sam pisałem przez ponad 3 lata apki na Androida w Javie, a teraz piszę apki webowe też w Javie. Jakbym miał pisać co innego w czym innym, to też bym się nauczył i bym pisał. W omawianym przypadku masz tylko różne stosy technologiczne, różne frameworki, build systemy i biblioteki (a czasami nawet te same) i trochę inne problemy do rozwiązywania. W apkach webowych masz nawet więcej możliwości, bo na Androidzie cały czas jest Java 7 + ewentualnie możliwość korzystania z lambd (chyba, że przepniesz się na Kotlina), a w czystej Javie możesz mieć najnowsze wersje. Reszta zasad pozostaje bez zmian.

0
wiciu napisał(a):

W omawianym przypadku masz tylko różne stosy technologiczne, różne frameworki, build systemy i biblioteki (a czasami nawet te same) i trochę inne problemy do rozwiązywania. W apkach webowych masz nawet więcej możliwości, bo na Androidzie cały czas jest Java 7 + ewentualnie możliwość korzystania z lambd (chyba, że przepniesz się na Kotlina), a w czystej Javie możesz mieć najnowsze wersje. Reszta zasad pozostaje bez zmian.

Czyli mamy

  • Różne stosy technologiczne
  • Różne frameworki
  • Różne systemy do budowania
  • Różne biblioteki (czasami te same)
  • Trochę inne problemy do rozwiązywania
  • Ogranicznie do Javy 7 (w rzeczywistości nawet Java 7 nie jest wspierana w pełni)

Ale poza tym to samo?

Pomijając ten komentarz, to umiejętności wyniesione z Androida przydają się w webie i odwrotnie. Zasadniczo umiejętności wyniesione z programowania przydają się później w programowaniu. Android i Java web ma dodatkową synergię, bo większość wzorców, technik i umiejętności jest aplikowalna tu i tu.

0

@Michał Sikora: Może zbyt subiektywnie to oceniam. Jest sporo różnic, ale fundamenty są te same. W zasadzie nawet różne projekty webowe mogą się bardzo mocno od siebie różnić. Wiadomo, że jak ktoś siedział tylko w webie albo tylko w Androidzie i nie interesował się niczym poza tym, czego używał w pracy, to będzie takiej osobie trochę trudniej się przestawić z jednego na drugie, ale dla zdolnego programisty nie powinno to stanowić problemu.

0

@wiciu a dlaczego "przebranżowiłeś się" z Androida na web ?
wielu ludzi twierdzi, że tworzeniu/utrzymywanie aplikacji mobilnych jest ciekawszym zajęciem niż zajmowanie się webem.... zgadzasz się?

2

@Orzeł Niebieski: W firmie, w której pracowałem, pozamykali projekty androidowe i wrzucili mnie do projektu gdzie utrzymywaliśmy starą apkę legacy desktop + server, a klient był taki, że nic nie szło tam zdziałać i usprawnić. Startowałem do 2 firm na androidowca (z jednej sami do mnie napisali), ale się nie dogadaliśmy. Chyba szukali kogoś po taniości. W międzyczasie dostałem fajną ofertę dla java developera w projekcie webowym, gdzie polecił mnie znajomy, więc postanowiłem spróbować. Zawsze jest to możliwość nauczenia się czegoś nowego, wyjścia ze strefy komfortu i poszerzenia horyzontów. Zresztą pisałem kiedyś aplikacje webowe, tylko nie w javie. Teraz mam praktyczne kompetencje w jednym i drugim, więc na tym nie straciłem. Pisanie apek mobilnych ma inną specyfikę. Można tam pisać ciekawe projekty, jest dużo asynchroniczności oraz API do komunikacji z komponentami urządzenia itp. Niestety znakomita większość z nich to projekty typu REST client. Uważam, że pomimo to, programowanie apek mobilnych jest bardzo ciekawe i w międzyczasie, w wolnych chwilach rozwijam m.in. androidowe biblioteki open-source, żeby nie wyjść z wprawy. W przypadku apek webowych też można trafić na ciekawy stack, interesujące problemy i projekty. Dodatkowo, jest mniej sensownych ofert dla programistów mobilnych, niż dla programistów back-end i często są one gorzej płatne (przynajmniej w Polsce). Możliwe, że w przyszłości wrócę do androida, ale żeby robić coś fajnego za normalną kasę, to musiałbym chyba wyjechać za granicę, pracować zdalnie dla zagranicy, albo odpalić jakiś własny produkt/firmę. W przypadku back-endu IMO łatwiej znaleźć porządną ofertę w Polsce.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1