Jaki język

0

Witajcie, chciałbym zająć się w przyszłości pracą programisty. W tym momencie zastanawiam się jaki język programowania wybrać. Czy możecie mi podpowiedzieć. Żeby sprecyzować, interesuję się motoryzacją, najbardziej elektroniką samochodową. Zastanawiam się czy istnieją firm które piszą oprogramowanie do samochodów. Czy możecie mi polecić jakiś język? Czy C++ jest najbardziej wskazany? Dodam, że praca najlepiej w okolicach Warszawy.

0

Domyślam się, że wiele osób poruszało już ten temat. Dla tego pytam konkretnie pod kątem oprogramowania w pojazdach. I czy są w ogóle w okolicach Warszawy lub w samej Warszawie takie firmy?

0

Od czego byś nie zaczął podstawy programowania będą podobne w wielu językach. Z tego co wiem, jakaś nawigacja do samochodu, czy coś takiego często jest pisane własne w c++.

0
Chris1325 napisał(a):

Domyślam się, że wiele osób poruszało już ten temat. Dlatego pytam konkretnie pod kątem oprogramowania w pojazdach. I czy są w ogóle w okolicach Warszawy lub w samej Warszawie takie firmy?

0

Ok, nawigacja to jedno. Ale kwestie komunikacji między sterownikami czy modułami sterującymi? Pisanie oprogramowania do sterowników np silnika. Są w ogóle w Polsce firmy zajmujące się czymś tego typu? Czy Jest to zarezerwowane raczej dla programistów np z zachodu? (kwestia z jakiego kraju wywodzi się konkretna marka) Ktoś się orientuje w tm temacie?

0

Jeśli sterowniki to ucz się C.

0

Z tego co słyszałem w Krakowie Delphi pisze różne oprogramowanie dla samochodów w C/C++. W Warszawie chyba też mają siedzibę..

0

Jak sie uprzesz to w Wawie mozesz trafic chyba na wiekszosc producentow samochodow, a wlasciwie to na ich podwykonawcow. Jakies him'y, nawigacje (garmin, tomtom), jakies zarzadzanie flota (komputery do samochodow), czujniki (np. tps), radia (czy tam cale multimedia).

0
nut napisał(a):

Z tego co słyszałem w Krakowie Delphi pisze różne oprogramowanie dla samochodów w C/C++. W Warszawie chyba też mają siedzibę..

Teraz ma to nazwe Aptiv - https://aptivkrakow.pl/

0

Swoją drogą kiedyś Ericpol miał dział, w którym pisało rzeczy dla automotive. Niestety nie wiem jak to wygląda teraz, kiedy przejął ich Ericsson.

0

W Krakowie w embedded/low level C co najmniej 6 firm działa, a całkiem możliwe, że i więcej. Samochody, telefony komórkowe, pralki, systemy dla fabryk, systemy UNIX, R&D i pewnie inne działki.

0

TRW w Czestochowie. Glownie C/C++ z przewaga C.

0

A którą wersję się lepiej uczyć C++17 (praca w Nokia, Google, AI, NASA), czy może jeszcze nowszego C++20?

0

Tylko C++20, ale uważaj żeby przy okazji nie nauczyć się czegoś z C++17 bo wtedy wszystko stracone!

A tak na serio: to chyba oczywiste, że aspirując do miana programisty danego języka i chcąc traktować go jako swoją główną technologię nie należy ograniczać się do tylko jednej jego wersji. Im więcej wiesz tym lepiej. Poznawanie różnic pomiędzy różnymi wydaniami też jest ważne i często przydatne, w końcu nie zawsze pracuje się z najnowszym kodem.

0
Chory Lew napisał(a):

A którą wersję się lepiej uczyć C++17 (praca w Nokia, Google, AI, NASA), czy może jeszcze nowszego C++20?

Nie masz szans na pracę w NASA jeśli nie jesteś obywatelem USA

0
Jurek Noga napisał(a):

Swoją drogą kiedyś Ericpol miał dział, w którym pisało rzeczy dla automotive. Niestety nie wiem jak to wygląda teraz, kiedy przejął ich Ericsson.

Ericsson z tego co wiem nie prowadzi już automotive, poprawcie mnie jeżeli się mylę.

2

Jaki język?

ANGIELSKI. Jak nie znasz, to dzielisz wypłatę przez 2.

0
nut napisał(a):

Z tego co słyszałem w Krakowie Delphi pisze różne oprogramowanie dla samochodów w C/C++. W Warszawie chyba też mają siedzibę..

Kraków Delphi nowe projekty tworzy już tylko w C++ ;)

0

@Chris1325 jeśli zdecydujesz się na rozpoczęcie nauki języka C++ to polecamy rzucić okiem na ten zestaw edukacyjny 😉

1. Kursy online

Internet to oczywiście kopalnia wiedzy i najlepsze źródło informacji dla programisty. W sieci bez problemu znajdziecie kursy C++ na różnym poziomie. Wśród nich nie brakuje tutoriali w różnej formie (tekst, wideo). Oto nasze propozycje:

Od zera do gier kodera – polski, legendarny kurs, a do tego darmowy;

Learn How to Program with C++ - bardzo dobry, ale płatny, kurs po angielsku;

Cpp0x – zbiór bardzo dobrych, polskich, bezpłatnych kursów na różnym poziomie;

Kurs C++ od zera do bohatera – ciekawy, polski kurs, za który trzeba zapłacić.

2. Książki

Pomimo ograniczeń źródeł drukowanych, nie należy całkowicie z nich rezygnować, bo są dobrym wsparciem.

C++ Primer Plus – bardzo dobrze napisany podręcznik, do którego warto często zaglądać;

Skuteczny nowoczesny C++ - dobre wsparcie w poznawaniu najnowszych standardów języka programowania (C++11 i C++14);

Algorytmy bez tajemnic – przy okazji nauki programowania, warto wkroczyć w świat algorytmów;

Czysty kod - z tej książki można dowiedzieć się m.in. jak pisać dobry kod i jak go formatować, a dobrych nawyków warto nabierać od samego początku przygody z programowaniem.

3. Zadania online

Prawdziwa nauka programowania to samodzielne zmaganie się z różnymi programistycznymi wyzwaniami, a nie bezmyślne kopiowanie kodu. Takie wyzwania znajdziemy bez problemu w Internecie.

HackerRank – bardzo popularny serwis (ponad 2 mln użytkowników), gdzie warto sprawdzać swoje umiejętności w praktyce;

Sphere Online Judge – tym razem serwis w języku polskim, gdzie można znaleźć wyzwania o różnym poziomie trudności;

Code Chef – kolejne miejsce, gdzie można sprawdzić swoje umiejętności, dużo konkursów i zadań.

4. Kod publiczny

Analizowanie udostępnianych publicznie kodów to również dobry sposób na poszerzanie wiedzy. Warto również samemu udostępniać własne „dzieła” do oceny. To szybki sposób na pozyskanie feedbacku na temat jakości kodu, czy koniecznych poprawek.

GitHub – miejsce niemal obowiązkowe dla każdego programisty;

StackOverflow – ogromna społeczność programistów, miejsce w sieci, gdzie warto bywać, do tego dobry serwis do zadawania pytań;

Reddit – kolejne dobre źródło informacji.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1