Czy B2B ma u mnie sens?

0

Hej!
Zatrudniając się w obecnej firmie, nie do końca rozumiałem ideę B2B, więc wybrałem UOP. I tak byłem zadowolony, bo w końcu dostałem zadowalającą stawkę netto, więc nie było dla mnie różnicy. Teraz jak już wiem trochę więcej, okazało się że mogę przejść na B2B, tylko oczywiście z dużym zusem. Chciałbym się was poradzić, czy mi się to opłaca, czy może poczekać z tym na kolejnego pracodawcę.

Obecnie zarabiam **6500 **(8400 brutto) na UOP z KUP. Koszt pracodawcy to 10 100.
Propozycja to 65.60 + VAT. Stawka uwzględnia 20 dni wolnego w roku. Po odliczeniu pełnego ZUSu, PIT 19% i księgowości (200zł) zostaje mi ok **7900 **na czysto. Benefity jak na UOP.

Niestety, bezpowrotnie tracę mały zus, czyli 16 000. Żeby wyjść na zero z preferencyjnym zusem, potrzebuję ponad 11.5 miesiące pracy na takich warunkach. Potem faktycznie zacznę korzystać na B2B. 1-1.5 roku pewnie zostanę w tej firmie, ale nie wiem czy dłużej.

Martwi mnie sytuacja w razie choroby i opcja wzięcia urlopu bezpłatnego (np. na wyjazd na 2-3 miesiące), gdzie nie generuję przychodu a mam spore koszty. Chciałbym też kupić mieszkanie na wynajem i zastanawia mnie jak zmieni się moja zdolność kredytowa.

Będę wdzięczny za wskazówki ;)

1

Nie dam uciąć głowy, ale wykonując dla poprzedniego pracodawcy obowiązki o innym charakterze niż poprzednio na UoP chyba nie traci się prawa do małego ZUSu. Kwestia odpowiedniego sformułowania umowy. Przy takiej stawce już nawet z dużym zusem się opłaca. Jak odliczysz paliwo, koszt samochodu wpiszesz w firmę, odliczysz jakieś części do komputera, koszt telefonu itd to de facto wyjdziesz jeszcze więcej na czysto. Księgowość ogarniesz sam nie jest to trudne.

Co do choroby to wiadomo tutaj jest minus, ale nie warto zakładać najgorszego i się zniechęcać.

Generalnie jeżeli ciśnie Cię kasa, to ja bym się pokusił o przejście na B2B lub pokombinowanie żeby przejść na B2B z małym zusem. Jeżeli Cię nie ciśnie, to czekając na kolejnego pracodawcę i negocjując większą stawkę godzinową już można konkretny pieniądz zarobić z małym zusem na czysto.

0
Sang napisał(a):

Martwi mnie sytuacja w razie choroby

Jeśli będziesz opłacał składkę chorobową w ZUS, to dostaniesz zasiłek za te dni.

i opcja wzięcia urlopu bezpłatnego (np. na wyjazd na 2-3 miesiące), gdzie nie generuję przychodu a mam spore koszty.

W przypadku urlopu bezpłatnego na UoP też masz koszty bez przychodu. A działalność na ten czas można zawiesić.

Chciałbym też kupić mieszkanie na wynajem i zastanawia mnie jak zmieni się moja zdolność kredytowa.

Będzie dobra, jak już poczekasz te dwa lata zanim banki zaczną chcieć z Tobą rozmawiać.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1