Jak liczyc wynagrodzenie w B2B?

0

Czesc wam,

przegladam ostatnio oferty na noFluffJobs.com i widze, ze przewazaja 2 rodzaje umow, UOP i B2B, czyli faktura na firme.
Jesli chodzi o B2B nie widze nigdzie informacji czy oferta to 10k + vat czy vat placimy sami, ktore mozna znalezc na innych portalach w ogloszeniach z widelkami.
Wydaje mi sie, ze oferty 10k na B2B, sa to faktycznie oferty 10k + vat.
Moze jestem w bledzie?

Bylbym wdzieczny za pomoc w wyjasnieniu.

0

Na 99% podana kwota + VAT.

14

Nie ma czegoś takiego jak "VAT płacimy sami".
W wypadku spraw biznesowych (dostawa towarów, zamawianie usług itp.) gdzie rozmawiają dwie firmy, w zdecydowanej większości operuje się kwotami netto (czyli mówiąc w lekkim uproszczeniu - "na rękę"). Oczywiście zawsze lepiej takie sprawy dogadać wcześniej, niż sobie coś zakładać i potem się zdziwić ;)

Jeśli kwota to przykładowe 10kpln netto, oznacza to, że:

  • wystawiasz fakturę na 10kpln netto + 23% VAT.
  • zleceniodawca przelewa na twoje konto 12300, z czego te 2300 masz do oddania skarbówce (po odliczeniach - o tym później)
  • tobie zostaje na rękę te 10kpln, ale od tego musisz odprowadzić podatek dochodowy. Są różne formy opodatkowania, ale najprawdopodobniej z tej kwoty zapłaciłbyś (jakby nie było odliczeń - o tym później) 19% podatku. Zakładając więc, że nie masz żadnych kosztów - z faktury na kwotę 12300 zostaje Ci w kieszeni 8100. Z tego jeszcze musisz opłacić ZUS - kwota zależna m.in. od tego czy korzystasz z "niskiego" ZUS na start - więc oscyluje między kilkaset zł do ok. 1000.

Teraz w temacie odliczeń.

  • VAT: jeśli w danym okresie miałeś jakieś koszty (paliwo, zakup kompa, telefon, internet, papier do drukarki, fotel biurowy itp.) to kwoty VAT z faktur zakupowych sobie odliczasz od kwoty VAT naliczonego na fakturze wystawionej zleceniodawcy. Powiedzmy, że miałeś VATu na fakturach zakupowych w łącznej kwocie 500 zł. Oznacza to, że z kwoty 2300 (czyli tyle VAT, ile było na wystawionej przez Ciebie fakturze) odejmujesz te 500 zł i o tyle mniej masz do oddania do urzędu skarbowego
  • podatek dochodowy - tutaj analogicznie do VAT. Od kwoty netto z twojej faktury odejmujesz poniesione koszty (chociażby wspomniane telefony, internety, zakup urządzeń, a także część ZUS, ewentualne wynagrodzenia jeśli kogoś zatrudniasz, amortyzację samochodu jeśli taki masz i go "wciągnąłeś" do działalności itp.). Powiedzmy, że masz koszty na poziomie 2000 zł. Oznacza to, że z kwoty netto "twojej" faktury (czyli tych 10 000 zł) odejmujesz wysokość poniesionych kosztów (w wypadku faktur zakupowych, gdzie był naliczony VAT - uwzględniasz jedynie kwoty netto. VAT został rozliczony w poprzednim punkcie) i dopiero od tej różnicy (stanowiącej twój zarobek) naliczasz podatek. Przykładowo - wystawiłeś fakturę na 10 tys netto, ale kosztów miałeś na poziomie 2 tysięcy - oznacza to, że "zarobiłeś" 8kpln i od tej kwoty naliczasz podatek dochodowy w wysokości (prawdopodobnie) 19%.

Jeszcze taka uwaga - może oczywista, ale wolę zaznaczyć. Jeśli chcesz być czynnym podatnikiem VAT (czyli móc wystawiać faktury VAT) musisz się zgłosić do urzędu skarbowego. Standardowo zakładając działalność jest się zwolnionym z VAT i dopiero po przekroczeniu pewnego poziomu obrotów jest obowiązek przejścia na VAT. Dobrowolnie można się zgłosić w każdej chwili, bez uwzględniania wykonywanych obrotów.

W każdym razie - podsumowując - jestem prawie pewien, że jeśli mowa jest o B2B to podana kwota jest kwotą netto - musisz do niej jeszcze doliczyć VAT

0

Ekstra, dzieki wielkie za wyjasnienie i dodatkowe informacje.
Bardzo pomocne!

0

Hej, @cerrato wyjaśnił wszystko - tak to właśnie wygląda :)
Pozdrawiamy i dziękujemy, że odwiedzacie nasz portal! :)

2
cerrato napisał(a):

Zakładając więc, że nie masz żadnych kosztów - z faktury na kwotę 12300 zostaje Ci w kieszeni 8100. Z tego jeszcze musisz opłacić ZUS - kwota zależna m.in. od tego czy korzystasz z "niskiego" ZUS na start - więc oscyluje między kilkaset zł do ok. 1000.

Jest zupełnie odwrotnie - najpierw płaci się część ZUS (składki społeczne), a potem od tego co zostanie płaci się podatek pomniejszony o inną część ZUS (86,11% składki zdrowotnej).

1

W wielkim skrócie żeby było sprawiedliwie i tak być powinno i jest np. u mnie:
Kwota UoP KOSZT PRACODAWCY = Netto B2B (VAT dodatkowo, bo jest przezroczysty i firma go odlicza).
Tyle w temacie. W tym 20/26 dni urlopu płatnego wypoczynkowego.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1