Czy jako programista PHP będę traktowany poważnie?

0

Zdrowy rozsądek podpowiada: pewnie, że tak! To przecież język programowania jak każdy inny, ale... W każdym temacie, w którym PHP jest wspominany, zawsze ktoś musi z niego zadrwić. I często są to osoby, które w nim piszą na co dzień. Rozumiem, dobrze jest mieć dystans. Ale często ta "krytyka" PHP to po prostu hejt. Na początku myślałem, że to takie żarty między programistami, ale z czasem zacząłem dostrzegać, że ta fala hejtu jest ogromna. A przecież język się rozwija, siódemka jest dwa razy szybsza od piątki, a w ósemce ma być kompilator JIT, co spowoduje jeszcze większy wzrost wydajności. Rozumiem, że błędów przeszłości nie da się od tak wymazać ze względu na kompatybilność wsteczną i takie np. niekonsekwentne nazewnictwo funkcji zostanie, ale czy to jest od razu powód do hejtu? Przecież powstało tyle frameworków, bibliotek, które sprawiają, że da się w tym języku pisać po ludzku. O co wam wszystkim, krytykującym ten język, tak naprawdę chodzi?

Czekam na trolling.

0

Jak skupisz się tylko na PHP to nie będziesz traktowany poważnie, bo o wielu problemach i możliwościach rozwiązań po prostu nie będziesz miał pojęcią ze względu na ograniczenia pehapa. Jak wyjdziesz poza te limity i poznasz inne języki i ich możliwości to nie ma powodu by nie traktować cie poważnie.

1

ale to jest norma, nie w każdym języku zrobisz wszystko, nie ma takiego języka w zasadzie, mówienie że skupaijąc się na php jesteś ograniczony mogę tak samo powiedzieć do osoby skupiającej się na C i robieniu apek na mikroprocesory że jest ograniczona bo nie projektuje GUI

2
infj napisał(a):

I często są to osoby, które w nim piszą na co dzień

Często jest wręcz odwrotnie, a najwięcej hejtu leci od ludzi którzy PHP albo na oczy nie widzieli i powtarzają jak najęci co im ktoś powiedział, albo ostatnio z tym językiem pracowali w wersji v4, naście lat temu

Olej, rób swoje.

1

A czy oksymoron może być traktowany poważnie?

1

Będziesz poważnie traktowany, ale nie unikniesz żartów.
Każdy średnio ogarnięty programista wie, że PHP idzie w dobrą stronę, a Symfony to świetny framework, ale co to zmienia? Ludzie lubią się z innych naśmiewać i dalej będą. Wątpię jednak, że rozmawiając w 4 oczy z jakimś programistą innego języka zostaniesz wyśmiany. To raczej się dzieje tylko w grupach, albo przeważnie w internecie. Właściwie to teraz nie mogę sobie przypomnieć, żeby nawet na jakimś piwie ktoś się naśmiewał bezpośrednio z kogoś bo pisze w PHP. Ot, taki internetowy żart.
Z tego co się orientuję to teraz dobrzy programiści PHP zarabiają sporą kasę, porównywalną z Javą czy C++, więc chcesz z tego zrezygnować tylko dlatego, że ktoś w internecie robi sobie żarty? Zawsze możesz się w domu rozwijać w innym języku i jak się ktoś przyczepi to o tym wspomnieć.

Ps. też zauważyłem, że na tym forum kilka osób piszących w PHP naśmiewa się z niego, ale to taka wczesna obrona, albo chcą być "fajni".

0

A jest jakiś język, poza C, o którym nie ma żartów?

1

Mam 20 lat. PHP był moim pierwszym językiem. Zacząłem się nim bawić jakoś w roku 2010-2011. Było fajnie, to on wprowadził mnie w programowanie. Później kilka projektów na zlecenie napisałem w tym języku (w czystym PHP), kolejno przyszły jakieś przerwy dłuższe, krótsze - kiedy to miałem myśli typu, że jednak nie chcę iść w programowanie, że szukam innych zainteresowań itp. Po okresie +/- 2 lat powróciłem do programowania, ale zainteresowałem się Node, npm, Babelem, Webpack-iem i całą tą otoczką front-endową. To mi się bardzo spodobało, poznałem lepiej JS i zdecydowałem się, że już nie zamierzam klepać multiple-page appek. SPA zagościł w mojej głowie i szybko do serca znalazł drogę. Porobiłem coś jeszcze w PHP. To był moment, kiedy PHP mi się zaczął nudzić w końcu. Dodatkowo zaczęły przeszkadzać mi znaki dolara przy zmiennych, dziwne konwencje w nazewnictwie standardowych funkcji czy brak jawnego typowania. Postanowiłem powoli odchodzić od tego języka i ogólnie kształcić się w stronę Full-Stacka. Przeszedłem na chwilkę na Pythona - bardzo mi się spodobał, ale nadal to skryptowy język i nadal brak jawnego typowania. Chciałem iść w coś, co ma większe wymagania (poziom wejścia) i w końcu spodobała mi się Java (podchodziłem wcześniej kilka razy, ale wydawała mi się za trudna) - postanowiłem ją poznawać i cały czas to robię. Później zamierzam przejść na Kotlina, bo składnia jest piękna. I w tym zostać (jako back-end) + React na froncie.

Napisałem to, bo może po prostu do zmiany języka trzeba dorosnąć? Kiedy ten PHP Ci służy, to klep sobie w nim i nie przejmuj się opiniami innych, którzy będą próbować podważyć Twoje umiejętności itp. Tym bardziej, że prawdopodobnie piszesz w framework-u. Symfony wygląda naprawdę fajnie. Mimo wszystko uważam, że trzeba iść do przodu i szukać sobie technologii, które Tobie pasują na dany moment, a nie ktoś je wmawia. Mi wmawiano Angulara, wybrałem Reacta. Wmawiano C#, wybrałem Java. Do PHP będzie trudno znów się przekonać.

0
Pętliczek napisał(a):

A jest jakiś język, poza C, o którym nie ma żartów?

Nie znasz dowcipów o C? Słabo.

0
Programista C^&4*232HNOhio( napisał(a):
Pętliczek napisał(a):

A jest jakiś język, poza C, o którym nie ma żartów?

Nie znasz dowcipów o C? Słabo.

Dzisiaj dostałem ofertę od rekrutera - ok 45tys miesięcznie za php... czasy kiedy w php była bieda już chyba minęły ;) stosunkowo łatwo znaleŹć pierwsza prace, tylko początkowo stawki są chyba niskie....

1
infj napisał(a):

O co wam wszystkim, krytykującym ten język, tak naprawdę chodzi?

Oj no bo to po prostu taka dynamicznie typowana wersja Javy.

0

@somekind: mógłbyś rozwinąć?

0

Zdaje się, że z kazdego języka programowania można się nabijać a najczęściej "hejtowane" sa języki po prostu popularne. Tu np. masz programistów javy:

https://static.4programmers.net/uploads/attachment/5a/5a8e90fb7c8cb.jpg

To z jednego z wpisów mikrobloga jednego z użytkowników ;)

1

Nie będziesz poważnie traktowany. Będziesz człowiekiem od jednego, w dodatku słusznie lub niesłusznie wyśmiewanego, narzedzia. Tak już się utarło. Naucz się czegoś oprócz PHP i problem z głowy.

0

PHP ma pewne swoje zalety, przez co stał się popularny.

Natomiast jako język programowania ma wiele wad projektowych i te żarty, żarciki skądś się wzięły.

http://phpsadness.com/
https://www.infoq.com/presentations/worst-programming-language - koleś projektuje najgorszy język programowania - ciekawe skąd ma większość pomysłów? ;)

Wystarczy też poczytać cytaty twórcy PHP
https://en.wikiquote.org/wiki/Rasmus_Lerdorf

4

e tam, nadal bardziej poważny niż np. strażnik miejski, więc nie jest źle ;)

0

żona mnie opuściła bo się dowiedziała, że programuje w phpie :/

0

Pytanie czy jako webdeveloper bedziesz traktowany powaznie. Co Ty w tym php robisz?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1