nadgodziny i telefony z pracy w trakcie urlopu/choroby

0

czy zdarzają Wam się nadgodziny w pracy w IT, a jeśli tak, to jak często, czy macie problemy z uzyskaniem wynagrodzenia za nie i co właściwie jest najczęstszym powodem nadgodzin - coś się wykrzacza, praca jest źle zaplanowana (jeden ma mniej obowiązków, druga osoba jest przeładowana i się nie wyrabia) itp.? Druga kwestia, czy zdarzają się Wam telefony z pracy jak przebywacie na urlopie lub wylądowaliście na zwolnieniu i kurujecie się w domu? To jest standard w IT czy mało praktykowane?

0

U nas jest właściwie zakaz nadgodzin, tzn. to developerzy czasami chcieliby robić dłużej i coś skończyć/zrobić refactoring/itp. ale nie ma zgody od "góry". Ewentualnie można zostać trochę dłużej i kiedy indziej wyjść wcześniej. Nadgodziny jeśli jakimś cudem się zdarzają to tylko jak nagle produkcja się posypie (i to też nie zawsze), albo np. jest zaplanowane wdrożenie, a osoby się wykruszyły np. przez masową grypę. Zawsze później jest przypominane żeby uzupełnić ten czas w systemie żeby mogli zapłacić 150/200% (zależnie od pory/dnia).
W trakcie urlopu nikt nigdy do mnie nie dzwonił, co najwyżej jak wyszedłem z pracy to miałem telefon, że czegoś zapomniałem uzupełnić i żebym na drugi dzień to zrobił od razu.

0

Po 1. zależy na jakiej jesteś umowie.
Problemy z wynagrodzeniem za nadgodziny na b2b mogą być, na Uop (chyba) musza być płatne (choć tu może ktoś bardziej znający się na KP się wypowiedzieć)
telefony na zwolnieniu - B2B nie ma czegoś takiego jak zwolnienie. bierzesz urlop albo zdalnie.
Po 2. zależy jakie masz stanowisko. Juniora nikt nie goni na urlopie, bo raczej mało prawdopodobne że byłby aż tak niezbędny. Team Leader może się tego spodziewać jeśli projekt zacząłby się sypać.
Po 3. zależy od samego projektu. w 10 osobowym teamie zawsze znajdzie się ktoś kto Ci e ew zastąpi i poratuje sytuacje. W 2 osobowym teamie raczej nie.

0
fgaaaal napisał(a):

telefony na zwolnieniu - B2B nie ma czegoś takiego jak zwolnienie. bierzesz urlop albo zdalnie.

Blisko, ale zupełnie odwrotnie. B2B nie ma czegoś takiego jak urlop, za to zwolnienie jak najbardziej można od lekarza wziąć. Nawet zasiłek chorobowy się dostanie, jeśli oczywiście opłaca się składkę.

0

Zdarzają się czasem nadgodziny. I albo są płatne czasem 1.5 raza czasem 1* stawka godzinowa jak są to weekendy. Jak jest to np. więcej godzin niz 8 to innego dnia pracuje tyle samo godzin mniej. Ale pracowałem raz w firmie gdzie mimo powyższych zasad tych extra pracujących Sobot firma chciała za dużo i odmawiałem, firma nie kazała a prosiła i odmowa nie spotykała się z jakimś ostracyzmem.
Ale to doświadczanie z Beneluxu, Skandynawii i UK. Nie pracowałem w Polsce nie wiem jakie tu są standardy???

2

Kiedyś byłem na fajnym szkoleniu, na którym jakiś naprawdę stary wyjadacz mówił, że telefon służbowy przed wyjściem z pracy zostawia w szafce w pracy, aby mu nikt gitary nie zawracał. Proste i zdrowe podejście.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1