Systemy rozproszone/Cloud - praca w Polsce

0

Czy ktoś z was pracuje jako inżynier albo programista systemów rozproszonych (tłumaczenie z ang tytułów o prace) i może przybliżyć zakres swoich obowiązków oraz technologie jakie wykorzystuje?
Jestem zainteresowany tą dziedziną i aktualnie trochę czytam na ten temat. W każdym razie bardziej interesuje mnie od strony projektowania i implementacji takich systemów niż zarządzania nimi.

Przeglądając ogłoszenia o pracę trudno w ogóle znaleźć oferty zatytułowane w taki sposób. Widziałem trochę połączonych z DevOpsem i dużo z Big Data.
DevOps kojarzy mi się stricte z zarządzaniem i wprowadzaniem usług związanych z CI/CD. W Big Data (jak nazwa wskazuje) będą problemy z infrastrukturą do przechowywania i przetwarzania danych, ale czy coś więcej?

Chciałem zainwestować swój czas w naukę języka Clojure, a później Scala (netflix w swoich ofertach o prace ma takie wymagania). Dobry wybór?
Narzędzi jest sporo, pytanie czy jest jakieś minimum, które każdy powinien znać, bo jest duże prawdopodobieństwo że będzie wykorzystywane w większości firm? Na pewno AWS i co do tego.

Najważniejsze pytanie to jakich ofert o pracę w Polsce powinienem szukać i przyglądać się wymaganiom. Czy te zatytułowane DevOps/Big Data kończą się na zarządzaniu systemami, czy może i tam będzie trochę projektowania? Kiedy warto do takiej pracy aplikować, tzn. na jakie stanowisko w miarę łatwo się dostać, żeby zdobywać praktyczną wiedzę?

0

Co to dla Ciebie "system rozproszony"?

Znać to się trzeba na wszystkim - czasami trzeba poprawić front w Angularze, czasami zmienić config w XMLowym Springu, czasami poorać bazę zapytaniami z palca, a czasami przekonfigurować interfejs eth w linuxie. Defacto wiedza z każdej dziedziny się przydaje, nawet model OSI/ISO ostatnio sobie przypomniałem ;)

Generalnie praca w cloud czy jak to się tam nazywa IMHO wymaga znajomości większości działek w stopniu rozszerzonym (sieci, systemy, bazy, backend, frontend), plus do tego umiejętność szybkiego "łapania" nowinek i abstrakcji.

Ale spokojnie - da się. Jeżeli ktoś nie przychodzi do IT tylko po pieniądze, ale po prostu jest pasjonatem, to jest naturalny kierunek, i duża satysfakcja z pracy.

0

Mikroserwisy w dużych firmach.

A cloud, to mozna miec cala infrastrukture w cloud w sumie.

0

@t68
Wydaje mi się, że pod system rozproszony można podciągnąć wiele rzeczy. Mnie bardziej interesują bardzo duże serwisy, wysokowydajne i zrównoleglone tj. Amazon, Twitter, Dropbox, Netflix. Przynajmniej na tą chwilę są to dla mnie dobre przykłady takich systemów.

0

Zwykłe SOA/Microserwisy to systemy rozproszone. I stety-niestety zarządzanie nimi w pewnym stopniu coraz bardziej jest integralną częścią developerki.

Dla przykładu pracuję u klienta nad platformą która ma kilkaset deployables w sumie pracujących na dobrych kilkuset wirtualkach w AWS.

Z drugie strony zdarzyło mi się pisać na AWS Lambda (czy jakiekolwiek inne serverless) i poza ciągle strasznie kiepskim wsparciem narzędzi możesz sobie pisać system skalowalny/rozproszony w kompletnej abstrakcji od infrastruktury.

0

Rozproszone to sa tez :
Git
Apache Kafka
Apache Cassandra
Apache Spark
Apache Mesos

;)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1