Praca w Business Intelligence - jak zacząć?

0

Witam,
jestem studentem V roku Finansów i rachunkowości. Przez dwa lata pracowałem w firmach audytorskich (audyt finansowy), jednak uświadomiłem sobie, że nie jest to praca dla mnie, gdyż trochę się do tego nie nadaję oraz z powodu tego, że po prostu przestało mnie to ciekawić. W tzw. międzyczasie zainteresowałem się również Business Intelligence. I tutaj moje pytanie, na nauce czego powinienem się na początku skoncentrować, by móc zostać Analitykiem Danych/Analitykiem Biznesowym?
Jestem ścisłowcem, raczej nie mam problemów z matmą, ale też nie miałem jej dużo na studiach i nie jestem wybitny w tym temacie, więc Data Scientist to raczej nie dla mnie.
Zacząłem się uczyć SQL oraz Pythona, ale nie jest pewien, na ile będzie to użyteczne w takiej pracy (zwłaszcza Python). Może lepiej od razu zacząć się uczyć któregoś z BI Tools, jak np. Tableau, QlikView, SAS?

Zdaję sobie sprawę z natłoku tematów związanych z przebranżowieniem, jednak tematu, który poruszałby to, o co ja chciałbym zapytać nie znalazłem. Jeśli jednak to moje przeoczenie, to bardzo przepraszam i proszę o link do tematu. Z góry bardzo dziękuję.

0

Qlik, Tableau to tylko narzędzia do wizualizacji danych. Niektóre firmy poszukują Qlik/Tableau Develporów, lecz takich ofert jest bardzo mało na rynku (np. Jcommerce).
Musisz wybrać sobie specjalizacje w kierunku, której chcesz się rozwijać np. BI Specialist / ETL Specialist / Programista Hurtowni danych / Qlik/Tablue Developer.
Na pewno podstawą do każdej z nich będą dobre rozumienie relacyjnych baz danych + SQL, następnie będzie to ogarnięcie hurtownii danych + narzędzia np. od Microsfotu MS-SQL(BD) Pakiet BI: SSIS(ETL), SSAS(OLAP), SSRS(Wizualizacja).
Musisz zacząć klepać projekty hurtownii danych + uczyć się narzędzi BI.

Python raczej w ogóle ci się nie przyda, no chyba ze chcesz iść w kierunku data science. A co do Analityka Biznesowego to w ógole jest inna rola w projekcie nie mająca nic wspólnego z BI, jest to osóba w skrócie, tłumacząca jezyk biznesu (wymagań klienta) by był zrozumiały dla członków zespołu.

0

Analityk biznesowy to ktos zupełnie inny niż analityk danych. Osobiscie uważam, że bez doswiadczenia trudno załapać się na analityka biznesowego, bo to jest osoba, która musi wycisnąć wymagania od biznesu, a z drugiej strony - przekazać te wymagania do IT, (programistom). Analityk biznesowy na pewno będzie pisał dużo dokumentów, jego narzędzia pracy to word, excel, mail i telefon.
Natomiast analityk danych, moim zdaniem, przede wszystkim powinien bardzo dobrze znać język do przetwarzania danych np. taki jak SQL, żeby je szybko i efektywnie zbadać. Powinien także znać narzędzia do wizualizacji np. Tableau czy SAS Visual Analytics.
Pythonem można także sprawnie przetwarzać dane, także nie wykluczałbym go jako narzędzia dla analityka danych, choć oczywiscie dominuje SQL.

0

Sam siedze w tej branżny i jest masy kierunków i technologii do ogarnięcia, a praca też się znajdzie.

Należy na pewno znać podstawy i wzwyż SQL (to jest podstawa do pisania prostych zapytań, ale również do analizowania danych, logów z systemu, jakie zapytania się tworzą, wyciągania danych).

Następnie PL/SQL lub T/SQL (czyli chyba można to nazwać SQL proceduralny) - bardziej stosowane w procesach ETL.

Narzędzia ETL: z Oracle np ODI, z Microsoftu SSIS, ale inne jak Informatica. Tu masz wypisane jakieś narzędzia.
Narzędzia BI: Oracle BI Enterprise Edition, SSRS/Power BI, Cognos czy inne mniejsze narzędzia ale również stosowane: Tableau, Qlik View/Qlik Sense, Spotfire Tu masz jakies tam przykłady.

Dodatkowo znajomość baz danych się przyda czy to od Oracla czy od Microsoftu czy chociaż podstawowa wiedza. Plus jakieś narzędzia typu SQL Developer i obsługa w nim - wykonywania zapytań, podglądu planu, indeksy, statystyki. Oczywiście ogarnięcie relacyjności baz danych, ale schematy typowe dla ETL/BI czyli schemat gwiazdy i płatku śniegu należy sobie przyswoić.

Sam język programowania nie przyda się raczej, chociaż można zastosować czasami Python/R czy JS (to akurat się mi zdarzało, ale to jakieś proste skrypty). Często zdarza się pisać jakieś formuły dla klumn ale to raczej jest taki pseudokod.

Tak zostało wspomniane, raczej firmy szukają konrektnych specjalistów, mało jest ofert ogólnych.
Ja osobiście zajmuję się Oracle BI (jeszcze dużo przede mną, zeby opanować w sposób ekspercki) a dodatkowo planuję się uczyć nowych rzeczy jak Tableau/Qlik.

0

Zakładałem kiedyś podobny temat. Podpowie ktoś kilka firm z Krakowa które rekturują na BI/ETL Konsultanta/Deva (poza Accenture...)?
Najchętniej do/ze stackiem Microsoftowym.
Słyszałem o JCommerce, widziałem ogłoszenia z ABB i Alexander Mann (rekrutacja chyba dla GE Healthcare które też miało kiedyś ofertę) ale były bez odpowiedzi.

Mam prawie 4 lata doświadczenia we wdrażaniu ERP i zapytaniach SQL podstawy optymalizacji zapytań i optymalizacji baz danych.
Sporo doświadczenia w tworzeniu raportów w 2 mniej znanych programach (teraz siadam do SSRS) i podstawy SSIS oraz teorii hurtowni danych

0

Bardzo dziękuję wszystkim za wyczerpujące odpowiedzi w tym temacie. Mam jeszcze dwa pytania:

  1. Czy moje doświadczenie/wykształcenie finansowe będzie jakkolwiek przydatne w pracy lub w jej poszukiwaniu czy raczej użyteczność tego jest blisko zeru?
  2. Jeśli chodzi o naukę tych narzędzi BI/ETL, to przeraża mnie ich bardzo duża ilość - czy są one do siebie w miarę podobne, tzn. czy przy ogarnięciu narzędzia jednej firmy(np. Oracle), byłbym w stanie również działać na narzędziach innej (np. Microsoftu)? Ilość tych narzędzi jest tak duża, że nie sposób ogarnąć ich wszystkich, a nawet sporej części. A co więcej, niestety, nie wszystkie są chyba dostępne nawet w wersji dla osób fizycznych (nie posiadają Personal Edtion)?
0

BI jest blisko controlingu wiec finansowy backround jest czesto przydatny. np. robilem raporty KPI (Annual recurring revenue (ARR), Adjusted EBITDA, R&D spend, Pipeline, ACV, gross margin before CAPEX itp)

Co do samego BI, ja to widze tak idz w technologie, ktore ciagle sa na wykresie Gartnera liderami (Qlik, PowerBI, Tabelau) pozostale odposc bo utkniesz w miejscu gdzie bedziesz musial szukac pracy tylko tam gdzie jest dana technologia. PowerBi jest produktem Microsofta i dodaja go wszedzie, maja atrakcyjny model licencyjny wiec na pewno pojawi sie w wielu firmach. Qlik czy Tabelau to juz programy dodatkowe, ktore firmy musza wdrozyc z "premedytacja". Tabelau mial pare lat temu ostry marketing ale cos ucichlo, Qlik rozwinal nowy produkt QlikSense i tu mocno inwestuje.

Ogolnie BI zmienia sie w cos wiecej wg mnie przyszlocia BI bedzie BI + AI i ML. Do tego to juz przyda sie juz jezyk Python lub R. Ogolnie praca w BI to ciagle grzebanie w danych. Pol biedy jak te dane sa dobrej jakosci, wtedy bawisz sie w analityke albo w tworzenie dashboardow. Ale jak dane sa kiepskie wtedy jest roboty od groma albo rzezbi sie miksujac dane z exceli i dane z systemow.

QlikSense - jest darmowa wersja desktopowa i darmowa w chmurze
QlikView - darmowa wersja desktopowa
PowerBI -rowniez darmowa wersja desktopowa

Wiec nawszytskich powyzszych mozesz sobie ciwczyc.

Tabelau - nie doradze bo nie mialem z tym stycznosci, jakos nie bylo mi po drodze ale znajac produkt Qlika i MS mozesz spokojnie pracowac w BI

0

Ze stwierdzeniem 'BI jest blisko controlingu' można się zgodzić, ale trzeba zaznaczyć, że BI jest w wielu działach wykorzystywany - w zależności od potrzeb. Osobiście wykonywałem dashboardy np. w działach: Procurement, Manufacturing, Finance, HR, Quality, związane z JIRA, z Administracją i różne inne.

Nawiązując do technologii to tak Qlik, Tableau i Power BI wydają się być popularne w Polsce. Ja osobiście pracują głównie w technologii Oracle również jest praca, ale raczej w większych firmach (dlatego douczam się tych technologii, Python i ETLe).

Naukę można zacząć od popularnych narzędzi BI + SQL to MUST. Ewentualnie później można poznawać inne technologie BI plus związane już ściśle z DWH/ETL.

PS. Takie pytanie, posiadając jakieś swoje projekty w innych technologiach (niż tych co pracuję) związanych z BI/DWH/ETL - gdzie takie projekty można by załadować i udostępnić w CV?

0

Temat lekko odkopany.
Udało się znaleźć pracę jako programista SQL, ale w obowiązkach jest także tworzenie raportów w Reporting Services, kodzenie C# i co nieco hurtowni danych z tym, że w autorskim sofcie.
Próbowałem swoich sił w Oracle SQL, ale nie bardzo mi to podchodzi (pomijająć oczywiście standard ANSI)
Tematyka MI AL wydaje się być ciekawa, ale nie bardzo mam pomysł i pojęcie jak technicznie do tego podejść i nie będę się na razie w to zagłębiał, aby zbytnio się nie rozpraszać.
Podobnie z Pythonem i R. Wiem, że w nowym MSSQL są w pewien sposób zintegrowane, ale póki co skupiam się na C# i RS.
Power BI wydaje się być ciekawy i dosyć intuicyjny. Super jest zwłaszcza opcja odświeżania źródeł i np. pobierania danych z tabel w internecie.

0

Jak nauczyłeś się pracy z tymi technologiami?
Na FiR chyba tego za bardzo nie ma.

0

@up
Również prosiłbym o udzielenie informacji w jaki sposób się uczyłeś. Może polecisz jakieś ciekawe źródła wiedzy z zakresu SSIS, SSAS, SSRS?

1

Początkiem października będzie organizowana konferencja dla deweloperów BI, miejsce: Wrocław. Jeżeli ktoś się interesuje ta tematyka zapraszam będzie sporo case study i okazja do spotkania się z praktykami.

Więcej szczegółów już wkrótce.

0

Hej @wadusa czy możesz coś więcej napisać o tym szkoleniu o ile coś wiadomo już? Chyba że istnieje już jakiś odnośnik w sensie wydarzenia lub osobna strona.

1

Prosze o cierpliwosc, to bedzie konferencja dla osob, ktore interesuja sie tematmi BI ale tez i dla developerow BI, wiec kazdy znajdzie cos ciekawego dla siebie. Jeszcze zostalo sporo czasu,jak tylko bede mial potwierdzone informacje postaram sie je tuatj zamiescic.

0

Chciałbym się rozwijać w stronę BI developera. Znam całkiem nieźle SQL'a i T-SQL'a. Gdzie szukać narzędzi do nauki obsługi hurtowni danych, Big Data, itp? Co można dodać do swojego portfolio Git'owego, jeśli chciałbym mieć się czym pochwalić przy szukaniu pracy?

0
Nieposkromiony Kaczor napisał(a):

Chciałbym się rozwijać w stronę BI developera. Znam całkiem nieźle SQL'a i T-SQL'a. Gdzie szukać narzędzi do nauki obsługi hurtowni danych, Big Data, itp? Co można dodać do swojego portfolio Git'owego, jeśli chciałbym mieć się czym pochwalić przy szukaniu pracy?

MSSQL 2017
https://www.microsoft.com/pl-pl/sql-server/sql-server-downloads
VS2017
https://visualstudio.microsoft.com/pl/free-developer-offers/
SSDT do vs 2017
https://docs.microsoft.com/en-us/sql/ssdt/download-sql-server-data-tools-ssdt?view=sql-server-2017

Proponuje zainstalować MSSQL'a z SSAS'em w obu trybach (2 rózne instacje, tabular/multidimensional) oraz VS i zdecydować czy na start wolisz raporty czy etl.
Raporty SSRS są raczej proste i w przyszłości raczej naturalnym progresem będzie SSAS i powerbi.
Więc klepiesz sql'ki i wklejasz je do studia żeby zrobić ładnie wyświetlone cyferki :)
ETL - robisz sobie pakiety SSIS i rozwijasz hurtownie (i naucz się c# bo rozwiązuje tu wiele problemów).
Big Data w Polszy raczkuje więc nawet bym się tym nie przejmował na starcie.
Zabawnym faktem jest to że ogłoszeń w ogłoszeniach ssrs pojawia się rzadko ale w każdej firnie w której do tej pory pracowałem w technologi MS, jest on używany.

Tutoriali w sumie nie znam ale proponował bym ściągnięcie samplowej bazy transakcyjnej (które często są źródłami danych dla hurtowni) stworzenie na jej podstawie procesu etl i hurtowni.
Niestety hurtownie to też wolno zmieniające się wymiary które zmieniają się (wolno :D) wraz ze zmianami danych źródłowych a to dzieje się z czasem więc musiał byś też bawić się w testowe zasilanie bazy transakcyjnej.

Ta strona ma niewiele informacji
http://datawarehouse4u.info/index_en.html
ale w bardzo przystępnej formie więc na jakotakie zrozumienie czym są hurtownie olapy scd czy jak działają mdx'y

0

Hej,
natomiast jeżeli chodzi o Analizę Danych... nie zapominałbym o Excelu, bardzo użyteczne narzędzie, szczególnie jak się go zna... i czasem zamiast tworzyć skomplikowane zapytania w SQL wystarczy zrzucić dane do Excela i zrobić obróbkę danych np. za pomocą tabeli przestawnej w 5 minut... a jeżeli chodzi o Big Data... to może zainteresuj się Sparkiem, całkiem fajna rzecz do Analizy Danych, można się do niego dobrać na różnych platformach oraz w różnych językach programowania, niekoniecznie nawet wiedząc jak on działa...

1

Pamietajcie tez, ze pojawia sie nowy trend (selfservice). Zyjemy w czasach informacji, dane mamy dookola juz nasze dzieci bez problemu nawiguja w smartfonach i potrafia znalezc sobie co im potrzeba :)

Staje sie bardziej realne cos co sie nazywa data literacy, czyli nie dajemy analiz businessowi (ryby) tylko narzedzie/aplikacje (wedke) , ktore business sam wie najlepiej jak customizowac pod swoje potrzeby i zna kontekst.

Gartner to wyraznie pokazuje ktore technologie utrzymuja sie na pozycji lidera. PowerBI czy Qlik czy Tabelau to stali liderzy. Microsoft jest wszedzie to sie o nim mowi ale na pewno nie warto ignorowac pozostalych. Qlik wprowadzil dosyc niedawno nowe narzedzie o nazwie QlikSense typowe self service i mocno go rozwija (mashupy, zaszyty AI i ML w silniku cognitywnym, asocjacyjny model danych itd)

Swiat sie zmienia i stare podejscie do BI tez sie zmieni. Kostki OLAP juz nie wystarczaja checmy miec mozliwosc odpytywania danych ze wszystkich stron nie tylko wg wymiarow ktore sa na sztywno zapisane w kostkach. Donald Farmer kiedys powiedzial, ze to naturalny proces czlowiek jest lowca i gdy mu sie da mozliwosc sam zacznie szukac/polowac na to co mu potrzebne (business discovery) to jest wpisane w nasze DNA.

Praktycy tez mowia, ze na poczatku checili miec raporty na biurku ale gdy zaczeli uzywac BI i nie byli niczym ograniczani zaczeli coraz wiecej i wiecej szukac i samemu odkrywac anomalie, strefy zagrozenia czy po prostu eksplorowac dane aby poznac dobrze zachowania w businessie i zaczac podejmowac decyzej na podstawie infromacji z danych a nie przeczucia.

Jezeli ktos chec widziec swoja prace w obszarze BI polecam sledzic aktualne trendy, stare BI powoli sie zmienia w cos co nazwano BD (business discovery).

0
choracy69 napisał(a):

Hej @wadusa czy możesz coś więcej napisać o tym szkoleniu o ile coś wiadomo już? Chyba że istnieje już jakiś odnośnik w sensie wydarzenia lub osobna strona.

Hej! Ruszyła już sprzedaż biletów na konferencję BI -> https://biconnected.evenea.pl/

0
Nieposkromiony Kaczor napisał(a):

Chciałbym się rozwijać w stronę BI developera. Znam całkiem nieźle SQL'a i T-SQL'a. Gdzie szukać narzędzi do nauki obsługi hurtowni danych, Big Data, itp? Co można dodać do swojego portfolio Git'owego, jeśli chciałbym mieć się czym pochwalić przy szukaniu pracy?

Hej, tutaj masz artykuł o wszystkich potrzebnych książkach dla BI Developera. W razie pytań pisz, sama pracuje już parę lat w zawodzie:
http://bideveloper.pl/index.php/2020/04/03/ksiazki-dla-poczatkujacego-bi-developera/

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1