Studia matematyczne a praca programisty

0

Szanowni Państwo, witam. Jestem studentem V roku matematyki i bardzo intryguje mnie praca związana z szeroko rozumianym programowaniem. W związku z tym zwracam się do Was jako osób, którzy posiadają ogromną wiedzę na ten temat. Chciałbym dowiedzieć się czy ze znajomością kilku języków programowania, a mianowicie C++(w tym obiektowego), VBA, Java, HTML, CSS, JavaScript, jak również bazą zapytań SQL uda mi się zdobyć pracę w tej branży. Tworzyłem również teksty w LaTeX-u i znam parę programów do obliczeń naukowych (Maple, Matlab) w których wykorzystuje się także elementy kodu. Jaka jest Wasza opinia? Dziękuję za poświęcony czas i życzę miłego dnia.

0

a brałeś pod uwagę Data Scientist ? na tym stanowisku wykorzystał byś wiedzę ze studiów. Języki to Python i R.

0

Analiza danych również byłaby dla mnie tematem bliskim nie ukrywam, ale niestety nigdy się tych języków nie uczyłem.

0
sigmaalgebra napisał(a):

Analiza danych również byłaby dla mnie tematem bliskim nie ukrywam, ale niestety nigdy się tych języków nie uczyłem.

Python jest najprostszym językiem do nauczenia. Natomiast R to chyba trochę jak "bajerancki" excel... ale nie wiem... w każdym razie można w nim robić modele statystyczne.

2
sigmaalgebra napisał(a):

Chciałbym dowiedzieć się czy ze znajomością kilku języków programowania, a mianowicie C++(w tym obiektowego), VBA, Java, HTML, CSS, JavaScript, jak również bazą zapytań SQL uda mi się zdobyć pracę w tej branży. Tworzyłem również teksty w LaTeX-u i znam parę programów do obliczeń naukowych (Maple, Matlab)

Zazwyczaj wystarczy jeden :)
Tak już na serio - szanse jak najbardziej są, przy czym sugeruję na starcie skoncentrować się na konkretnym języku. Z moich doświadczeń wynika, że to, czego uczą na studiach mocno różni się od tego, co jest wymagane w pracy (np. biblioteki zewnętrzne - w wielu projektach uczelnianych nie można z nich korzystać, w prawdziwym świecie wynajdywanie kola na nowo nie jest porządane). Po prostu - będziesz musiał nadrobić zaległości, ale być może ze względu na studia techniczne będziesz mógł skorzystać z opcji dla absolwentów.

0

Spotkałem się wiele razy z ofertami pracy, gdzie wymagają od kandydata kilku np. HTML, CSS, JavaScript, a nawet do tego PHP. Wydaje mi się, że ciężko to wszystko sobie ogarnąć :)

0

Tak, często wymagają kilku "rzeczy" ale technicznie rzecz biorąc to nie wszystko są "języki programowania". HTMLa (w miarę podstawowo) ogarniesz w kilka dni, to jest raczej system znaczników mówiąch jak ma strona wyglądać, css też prosty. JavaScript - no to już jest język, chociaż skryptowy.
Jako "pełnoprawne" języki programowania uznaje się raczej C++, Java, Python itp. i tych już nie ogarniesz w kilka dni. Przynajmniej nie na sensownym poziomie.

Naucz się jednego w miarę (też proponuję Pythona), HTML, css, js wystarczą podstawy, to można nadrobić dość szybko.

  • jakieś frameworki kiedy już ogarniesz język tak, żeby czuć się swobodnie. Na pythonie się nie znam, więc nie podpowiem.
    I tyle :)
0

Dziękuję bardzo za wszelkie informacje. Jeszcze chciałbym zapytać, czy języków uczyliście się Panowie sami, czy też na jakichś kursach bądź na studiach?

0

Na samym początku trzeba po prostu zacząć. Może być youtube, ewentualnie jakiś kurs z internetu. Na podstawach nie ma różnicy z czegu sie uczysz, byle byś coś robił. Odradzam książki, bo dla początkujących ciężko o coś dobrego, a z takiej dla zaawansowanych nie wiele wyniesiesz, a jeszcze Ci namiesza.
Po 2-3 miesiącach, jak będziesz w stanie napisać jakiś czaderski kalkulator czy prosty serwer restowy czy coś podobnego i nie będziesz miał problemu z czytaniem cudzego kodu można pomyśleć o jakichś trudniejszych, bardziej kompletnych kursach, albo książkach.
Tak przynajmniej było w moim wypadku :)

0

O rany. Niby jestes matematykiem a takie pytania zadajesz. Czy matematyki ktos Cie uczyl, czy matematyki uczyles sie obserwujac kogos, sluchajac kogos tylko i wylacznie? Nie, matematyki uczysz sie rozwiazujac zadania matematyczne.

Podobnie jest z programowaniem. Programowania uczysz sie programujac. Wszystko inne to mile dodatki ulatwiajace nauke.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0