Dlaczego miedzynarodowe korporacje wybierają Java / Node.js zamiast .NET?

0

.NET - backend
Xamarin - aplikacje mobilne
Unity - gry komputerowe i mobile

C# mimo swojej innowacyjności jest mniej popularny i troszkę gorzej płatny niż Java.
Xamarin wyszedł w 2011, ale nadal jest dość mało popularny, nawet w USA... czemu? czyżby jeszcze był za krótko na rynku?
Wydaje mi się także, że w .net jest mniej konfiguracji biznesowej "do napisania" w porównaniu do Java, co jest zaletą.

Rozumiem, że java jest starsza, więc powstało w niej więcej międzynarodowych portali... ale dlaczego te międzynarodowe portale, które używają Java jak np.: Google, LinkedIn, Yahoo, Paypal itp. aktualnie przenoszą cześć swojego kodu na node.js? zamiast na .net?
Chyba jedyną znaną międzynarodową korporacją, która używa .net to Microsoft xD

0

Nie jestem pewien ale może to być spowodowane niechęcią do wdrażania rzeczy do nowa. Czyli jak system jest już napisany w javie to już tak pozostaje. A że jest większy popyt na jave ato i płace są wyższe.

0

Backend - bo mają serwery linuksowe i sceptycznie podchodzą do wdrażania na nich czegokolwiek opartego na .net?

0

Jest kilka powodów:

  • podaż programistów Java
  • legacy apps
  • swego czasu C# implikował Windowsa
  • w Javie jest więcej bibliotek do wszystkiego

A co do przenoszenia logiki na node.js - nie słyszałem, ale tutaj pewnie skalowalność takiego rozwiązania jest kluczem.

0

Powodów jest pewnie mnóstwo, łącznie z dostępnością inżynierów na rynku. Xamarin też nie jest cudem objawionym - jest parę relacji po polsku w necie z projektów poważnych aplikacji na dwie platformy, ogólny wniosek był taki, że czas i koszty wyszły jak przy dwóch osobnych wdrożeniach native.

Mimo wszystko myślę, że właśnie w korpo jest lepiej z adaptacją .Net niż na rynku startupów. W korpo zazwyczaj mają domenę, Office 365, Azure, stać ich na licencję core na SQL Server itp.

Ja osobiście nie lubię ekosystemu Microsoftu, ciągle daję im szansę i ciągle coś mnie rozczarowuje (ostatnio Team Services, nawet ten spinner w ich UI mnie denerwuje :D). Zaznaczam, że 70% życia spędziłem na windzie.

0

Z M$ jest też trochę tak, że wymyślają jakąś super hiper technologię i w sumie nie wiadomo czy zaraz z niej nie zrezygnują, żeby zastąpić ją inną, jeszcze bardziej hiper technologią. :)
Tak przecież było z WPF'em, którego można powiedzieć, że porzucono (chociaż ewangeliści M$ powiedzieliby, ze tylko lekko przystopowano rozwój) na rzecz UWP, które okazało się niewypałem. Później jeszcze dokonali samozaorania platformy Windows Mobile co sprawiło, że UWP jeszcze bardziej straciło sens. Naturalnie, żeby było jeszcze ciekawiej, zastanawiają się nad nową, uniwersalną platformą PWA, chociaż pomysł tutaj nie pochodzi od M$... i tak w kółko.

Właściwie profesjonalny, "korporacyjny" desktop ma dzisiaj do wyboru prawie porzucone WPF i przestarzałe Formsy co już samo w sobie świadczy trochę niekorzystnie o M$.

0

Innowacyjny w jakim sensie? Parę featurerów, których nawet się nie odczuwa w javie? Nie należy zapominać, że java jest szybsza, gc bierze mniej ramu (dużej różnicy nie ma, ale bierze mniej) i lepiej się skaluje. Do tego masz jee, czyli nie musisz się teoretycznie uzależniać od konkretnych frameworków.

0
Mistrzowski Terrorysta napisał(a):

Do tego masz jee

To bardziej wada niż zaleta... Spring i Hibernate is OK, ale reszta to ...

0

Trzeba też wziąć pod uwagę, że za kilka lat wszystko (strony,aplikacje,gry) może być Augmented/Virtual Reality, czyli wzrośnie popularność takich języków jak: C#(Untity3D), C++ i Javascript(React/Node.js).

0
Czarny kruk napisał(a):

Rozumiem, że java jest starsza, więc powstało w niej więcej międzynarodowych portali... ale dlaczego te międzynarodowe portale, które używają Java jak np.: Google, LinkedIn, Yahoo, Paypal itp. aktualnie przenoszą cześć swojego kodu na node.js? zamiast na .net?

Nie tyle przenoszą kod, co część nowego kodu piszą w innych technologiach. Czemu nie .NET? Pewnie dlatego, że uznali, że nie byłoby z tego żadnego zysku.

Chyba jedyną znaną międzynarodową korporacją, która używa .net to Microsoft xD

Czyli banki i koncerny naftowe to nie korporacje?

5
  1. Miedzy Java JVM, a C# .NET nie ma aż takiej różnicy, żeby było o co kruszyć kopię

  2. Wygrywa zwykle to co jest najbardziej popularne, bo to dobry dupochron ("jeszcze nikogo nie zwolnili za wybranie Javy :-)" - co pewnie nie jest prawdą, ale niektóre trzęsidupki w to wierzą).

  3. Tu java miała szczęście i trafiła nieco szybciej na rynek i trochę przypadkowo zawojowała aplikacje serwerowe (a miała być na pralki i mikrofalówki). Była wtedy dziura na rynku. Pod koniec lat 90 - w dominującym wtedy C++ nie dało się bezpiecznie(!) i efektywnie pisać aplikacji sieciowych, wielowątkowch (to temat na dłuższy flejm). Java tą dziurę zapchała. (Powstało też całe JavaEE ,żeby dokładnie opisać "javę serwerową" - to był killer).
    ( Ciekawostka: powstało kilka jezyków, które miały szansę wyprzeć C++, ale Sun microsystems bardzo sprytnie udostępnił narzędzia (kompilator i IDE) za darmo. To dziś standard, ale wtedy to nie było oczywiste.)

  4. Co do Node.js - to nie widzę jakiegoś trendu przepisywania... sam promuje Node.js ale w tych miejscach gdzie Java się po prostu całkiem nie sprawdza czyli jako narzędzie dla developmentu frontu.

  5. NodeJS zainspirował duże zmiany w architektuze backendu (non blocking), pomógł rozpropagować np. Scala/Akka-HTTP i reactive programming.

  6. Historie z .NET WPF itp to praktycznie to samo co biblioteki do frontu w Javie... ile to juz było: AWT -> Swing ->SWT- >JavaFX.. , a i tak raczej fanatycy się tym bawią. (btw. przyznaje się do bycia fanatykiem swego czasu).

  7. Jak już bym miał przenosić to przenosiłbym na noś co robi jakąś różnicę: w JVM taka Scala to minimum - na .NET to by było F#... ale oba niestety niepopularne.

0

podobno .net core 2 jest zajebisty, jest szansa ze ludzie w koncu zaczna w tym pisac?

0

Chyba ludzie teraz podejmujący decyzje w korporacjach mają na tyle lat, że obserwowali działąnia MS w latach 90. i doszli do wniosku, że ta firma jest zarazą i rakiem. Dla nich olać jakieś API i drugie i trzecie i dziesiąte to jest kaszka z mleczkiem, i masz problem, jeśli zainwestowałeś dużo w coś na tym opartego. Można się podniecać VS Code na Linuksa itp., ale np. ludzie próbujący niedawno coś pisać na ich systemy mobiilne też zostali wielokrotnie spuszczeni do kibla.

0

Polskie banki chyba w miarę równo podzielone pomiędzy .NET i Javę.

0
Rev napisał(a):

Polskie banki chyba w miarę równo podzielone pomiędzy .NET i Javę.

A w amerykańskich bankach prawie wszystko co ważne jest w Javie, a w .NET są głównie mało istotne aplikacje okienkowe wyświetlające to co dostaną od serwera.

0
ajp napisał(a):

Chyba ludzie teraz podejmujący decyzje w korporacjach mają na tyle lat, że obserwowali działąnia MS w latach 90. i doszli do wniosku, że ta firma jest zarazą i rakiem. Dla nich olać jakieś API i drugie i trzecie i dziesiąte to jest kaszka z mleczkiem, i masz problem, jeśli zainwestowałeś dużo w coś na tym opartego.

Tyle, że Microsoft nawet jak coś olewa, to ostrzega o tym odpowiednio wcześnie i zapewnia wsparcie jeszcze przez kilka lat.

Można się podniecać VS Code na Linuksa itp., ale np. ludzie próbujący niedawno coś pisać na ich systemy mobiilne też zostali wielokrotnie spuszczeni do kibla.

Przecież to nie stało się z woli Microsoftu. :|

Trzeźwy Młot napisał(a):

A w amerykańskich bankach prawie wszystko co ważne jest w Javie, a w .NET są głównie mało istotne aplikacje okienkowe wyświetlające to co dostaną od serwera.

A na którym filmie te banki widziałeś?

0

hmm... jeśli będzie jakiś przełom technologiczny (jak np. AI) to bardziej prawdopodobne, że dokona tego Microsoft / Google niż Oracle.
Microsoft zatrudnia sporo ludzi z dziedziny AI i Computer Vision (Visual Reality), jak i funduje/prowadzi wiele badań naukowych...

0

Badania internetowych zapytańĶ wykazały co jest HOT!!!
Dyrektor generalny: 300 kandydatów na jedno miejsce

Podobne badania pokazują najpopularniejsze trendy zapytań wśród programistów
"Jak napisać pierwszą grę i osiągnąć sukces?"

Na poważnie
Administrator-sieciowiec w banku. Średnio w Polsce 12000 zł netto na umowie o pracę. Zarówno kasa jest prawdziwa jak i twierdzenie, że ze 1000 zapytanych adminów prawie każdy chciałby kandydować na takie stanowisko.

0

projekty w .net core 2.0 są przynajmniej dwóch zagranicznych bankach, które mają centra we Wrocławiu, domyślam się, że nie tylko w nich. Jak dla mnie technologia jest jak najbardziej używana w korporacjach. Sporo firm czekało na .net core 2.0. Część woli poczekać na 2.1

1

Co do Xamarina: nikt nie chce w tym pisać.
Tworzenie w tym większych projektów to przepis na problemy, a projekty do których owy Xamarin się nadaje, lepiej zrealizować poprzez dobrze responsywną stronkę www zamiast pchać się w aplikację. Słowem, Xamarin jest do niczego :]

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1