UoP a B2B - porównanie na przykładzie

0

Witam,

Sytuacja wygląda następująco:

Pensja na UoP wynosi 5750 netto, co daje ok. 7300 brutto i koszt pracodawcy na poziomie 9800 (dla uproszczenia przyjmijmy 10k).

Chciałbym się dowiedzieć jak będzie wyglądał odpowiednik takiej umowy w B2B. Zakładam, że skoro koszt pracodawcy przy obecnym UoP wynosi 10k, to nie będzie problemu z wynegocjowaniem 10k netto na B2B. Tutaj pojawia się pierwsze pytanie:

Czy dla pracodawcy ma znaczenie czy faktura będzie wystawiona na 10k czy 10k + VAT? Wydaje mi się, że nie ponieważ ten VAT i tak sobie odliczy. Dobrze myślę?

Zakładając, że odpowiedź na powyższe pytanie jest twierdząca, możemy pominąć VAT w dalszych wyliczeniach. Od 10k trzeba jednak zapłacić podatek dochodowy (19% liniowy) i składki (ok. 500 zł dla nowej działalności). Wynika z tego, że podatek dochodowy to 10k - 1900 czyli 8100, a odejmując jeszcze składki wychodzi ok. 7600 "na rękę".

Czy to rozumowanie jest poprawne? Czy przechodząc na B2B z UoP można rzeczywiście zyskać tak dużo, właściwie nie generując dodatkowych kosztów po stronie pracodawcy?

Za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuję i wybaczcie jeśli to pytanie wyda Wam się bezsensowne, ale jestem na etapie zastanawiania się czy taka zmiana ma sens. Poczytałem trochę na ten temat, a powyższy wywód jest zbieraniną wszystkiego co udało mi się znaleźć. Potrzebuję jednak potwierdzenia lub wyprowadzenia z błędu.

Pozdrawiam

0

Na B2B pracuje 26 dni dłużej niż na UOP. Należy odpowiednio podnieść płacę netto o te dni.
Dodatkowo koszt księgowości.

0
nie100sowny napisał(a):

Na B2B pracuje 26 dni dłużej niż na UOP. Należy odpowiednio podnieść płacę netto o te dni.
Dodatkowo koszt księgowości.

Zdaję sobie sprawę z tych rzeczy i wiem, że trzeba je uwzględnić. Jednak jeśli założymy, że je pomijamy w tych wyliczeniach, to reszta obliczeń jest poprawna?

1

Obliczenia są chyba w porządku, ale kilka uwag, bo niektóre z twoich założeń mogą być na wyrost.

składki (ok. 500 zł dla nowej działalności)

Haczyk! Jeżeli pozostajesz u tego samego pracodawcy, to nie możesz przejść na tzw. mały (dwa razy niższy) ZUS. I ten bonus - przysługujący DG w pierwszych dwóch latach działalności - jest tracony bezpowrotnie.

Gdybyś przeszedł z UOP w firmie X na pracę na zasadach B2B do firmy Y; wtedy owszem.

Od 10k trzeba jednak zapłacić podatek dochodowy (19% liniowy)

Znów haczyk. Na podatek liniowy można przełączyć się dopiero od nowego roku, więc jeśli wpadamy w wysoki próg, to znacznie lepiej przejść na B2B w grudniu niż styczniu...

Do końca roku rozliczasz się bowiem na zasadach ogólnych i od momentu przekroczenia dochodu 85 tys. - czyli w najgorszym przypadku, plus minus przez cały ostatni kwartał roku - wchodzisz pod nożyce progu 32%.

No chyba że np. rozliczasz się wspólnie z żoną, i po uśrednieniu dochodów i tak nie sięgnięcie progu (w kontekście kwot, które podałeś w swoim wpisie).

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1