Przeprowadzka do Polski do pracy

1

Witam,

Mam 24 lat i pochodzę z Bułgarii. Obecnie kończę studia magisterskie w Niemczech (uniwersytet w Karlsruhe, przez wiele lat był uznawany za najlepszy w Niemczech) i pracuję w firmie na pól etatu jako programista Javy od 4 lat. Prawdopodobnie zostanę zatrudiony w tej samej firmie na stałe po studiach i zostanę w Niemczech na conajmniej kilka lat. Jednak się zastanawiam, czy nie przeprowadzić się do pracy do Warszawy za 5-6 lat, zbierając doświadczenie zawodowe i robiąc własne projekty w tym czasie.
Spędziłem jeden rok na wymianie w Warszawie na PW i mi się życie tam spodobało i mnie bardzo kusi powrót do Warszawy do pracy (z dziewczynami jest dużo lepiej niż w moim mieście :) ). Chciałbym to zrobić pod warunkiem, że zaoszczedzę koło 400 tyś. zł na własne mieszkanie w Warszawie i znajdę pracę na stanowisko Java Senior Developer. Ze względu na różnicę w zarobkach mi się praca w Polsce opłaca dopiero jak zaoszczedzę na mieszkanie z niemieckiej wypłaty, a to może być dla mnie osiągalne w ciągu 5-6 lat (+ trochę działalności własnej oprócz wypłaty). Stąd moje pytania:

  • Jakie technologie są najcześciej wymagane na stanowisko Java Senior Developer, powiedzmy z 7-letnim doświadczeniem? Do tej pory pracuję nad aplikacją desktopową robioną w Swing ale się spodziewam ze przenoszę się na projekt webowy po studiach. Z pracy znam się na: Hibernate, JAXB, Swing, nowościach w Java 8 i 9, dużo innych bibliotekach (jednak głównie na aplikacje desktopowe ze względu na specyfike mojego projektu). Po następnym projekcie powinienem znać również Spring. Zastanawiam się nad zrobieniem kursu z AngularJS.

  • W jakim stopniu powinienem znać słówka techniczne po polsku? Czy JIRA, systemy operacyjne, dokumentacje techniczne itp. są zazwyczaj po polsku? Czy należy znać wzorce projektowe po polsku? Byłem na kilku rozmowach kwalifikacyjnych w Polsce i nie miałem dużych problemów z tym ale chciałbym wiedzieć jak to wygląda później w pracy.

  • Czy dużo kandydatów aplikuje na jedno stanowisko? Bo się obawiam że jeżeli tak, to łatwiej jest firmom znaleźć kogoś kto już jest w mieście. Oczywiście dla mnie to nie problem brać urlop i latać na rozmowy. Tylko nie chcę się w ciemno przeprowadzać i dopiero potem na miejscu szukać pracy, a się obawiam że zdalnie może być ciężko.

  • Czy firmy oferują jakąkolwiek pomóc w związku z przeprowadzką do Warszawy?

  • Czy są firmy w Warszawie które zajmują się AI, szczególnie Deep Learning? (może Google?) Obecnie piszę pracę magisterską w TensorFlow w katedrze robotyki na uczelni i może mnie zainteresować ten temat na przyszłość.

Przepraszam za błędy lub brakujące znaki, nie piszę tak często po polsku :)

3

Fake, nie ma opcji żeby Erasmus pisał lepiej niż spora część Polaków.

0
Biały Szczur napisał(a):

Fake, nie ma opcji żeby Erasmus pisał lepiej niż spora część Polaków.

Uczyłem się polskiego przez kilka lat jeszcze przed Erasmusem. Na początku głownie przez rozmowy z polakami w grach komputerowych, a później też na kursie. Uczelnia w Karlsruhe wtedy oferowała kursy z polskiego do poziomu B2 (obecnie jest trochę gorzej z tym bo jest za mało zainteresowania i są kursy tylko do A2: http://www.spz.kit.edu/polnisch.php). Na Erasmusie też zdałem kurs na poziomie B2 na polibudzie.

2

Pytanie o technologie nie ma sensu, chyba że chcesz być zatrudniony jako ekspert od X i przez lata to drążyć. To nadal ma mało sensu, bo co teraz jest fajne za 5+ lat może być najbardziej hejcone

W jakim stopniu powinienem znać słówka techniczne po polsku?

w ogóle

Czy dużo kandydatów aplikuje na jedno stanowisko?

dobrych nie tak wielu jak sie by się mogło wydawac

1

Ad. 1. W Javie najpopularniejsze technologie to chyba Spring, aplikacje webowe i serwerowe oraz projekty około-springowe. Zdarzają się też firmy, które używają zupełnie innych technologii (bibliotek/frameworków), ale jak porządnie opanujesz Javę i jakikolwiek sensowny stos technologiczny, to myślę, że sobie poradzisz bez problemu.

Ad. 2. W IT prawie nikt nie używa słówek technicznych po polsku. Mogą Ci się przydać, ale nie jest to konieczne. Nawet w rozmowie po polsku wtrąca się angielskie słówka, bo po polsku one czasem zabawnie i dziwnie brzmią. Np. nikt nie tłumaczy master branch na gałąź mistrzowską ;). Czasem może pojawić się tłumaczenie typu Serwer Ciągłej Integracji, ale i tak wszyscy mówią CI, bo jest szybciej. IMO, nikt nie powinien Ci robić problemów z rozmową po angielsku i angielskimi słówkami. Jeśli ktoś się tego przyczepi, to szukaj innej firmy.

Ad. 3. Trudno powiedzieć. U mnie w firmie jest problem ze znalezieniem dobrych kandydatów na Java Developerów, ale nie mieszkam w Warszawie, tylko trochę dalej w mniejszym mieście. W sąsiednich firmach jest czasem sporo kandydatów, ale większość odpada, bo są za słabi. Poza tym, w Warszawie jest chyba najwięcej roboty dla programistów spośród wszystkich miast w Polsce.

Ad. 4. Zależy od firmy. Myślę, że niektóre mogą Ci pomóc.

Ad. 5. Spotkałem kiedyś gościa, który pracował w warszawskiej firmie, która zajmuje się czymś z pogranicza AI. Tzn. analizą obrazów i wykrywaniem w nich anomalii właśnie z użyciem TensorFlow. Niestety nie pamiętam nazwy firmy. Coś jest, ale nie ma tego wiele.

1

Bez problemu można znaleźć pracę w firmie w pełni angielskojęzycznej, więc polskie słownictwo techniczne nie jest potrzebne.
Wiele firm oferuje pakiety relokacyjne albo np. mieszkania firmowe na pierwszy miesiąc lub kilka.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1