Wątpliwość nt. obliczania długości okresu wypowiedzenia

0

Witam,

chciałem się poradzić nt. prawa pracy., na temat okresu wypowiedzenia.

Tzn zatrudniłem się w pewnej firmie na umowę o pracę w dniu 01.01.2015r. (tzn. przepraszam, że podaję nieprecyzyjne, nie dam sobie uciąć ręki za dokładny dzień podpisania umowy, bo 1 stycznia wydaje się dziwny, skoro to dzień wolny, chyba, że było podpisane z datą wstecz? A jestem na urlopie obecnie, poza miejscem zamieszkania i nie dam rady sprawdzić, a w CV które mi ok. 2 miesiecy temu pomagał poprawić mój znajomy, nie mam tego napisanego. - mam 01.2015r. Moja znajoma, która podpisywała w tym samym czasie umowę co ja, i też nie ma jak sprawdzić, kojarzy, że to był 5 stycznia).

I Kiedy dokładnie zaczyna mi się trzymiesięczny okres wypowiedzenia? Wydawało mi się, że do konca roku mam jeszcze 1-miesięczny okres wypowiedzenia, tak na chłopski rozum... ale rozmawiałem ze szwagrem, który pracuje w czymś związanym z kadrami i on mnie trochę wystraszył, bo powiedział mi, że jako, że wypowiedzenie się zaczyna liczyć od najbliższego pełnego miesiąca (o czym akurat wiedziałem), ale on twierdzi, że jak teraz jak złożę wypowiedzenie w dowolnym dniu listopada, to ono zacznie obowiązywać od grudnia, a 31 już mi się zaczyna ten trzymiesięczny okres wypowiedzenia...
Jakieś nielogiczne mi się to wydaje...
Czy to mój szwagier coś namieszał, czy to faktycznie tak jest?
PS wiem, że można zerwać wcześniej, za porozumieniem stron, ale nie wiem, czy się to uda. Kolega czekał pełne 3 miesiące.

0

Masz miesiąc.

0

3 miesięczny okres zaczyna się po roku po 3 latach, więc musisz przepracować u kogoś rok czasu 3 lata. W twoim przypadku mija to z końcem bieżącego roku. Jeśli więc okres wypowiedzenia liczy se od początku następnego pełnego miesiąca to musisz złożyć wypowiedzenie do końca listopada. W ten sposób okres wypowiedzenia wystartuje w grudniu, kiedy jeszcze obowiązuje cię okres 1 a nie 3 miesięczny.

0

Bezpiecznie do końca listopada, ale i do końca grudnia też by dało radę myślę. Byle nie składać wypowiedzenia po Twoim 1 (lub rzekomym 5) stycznia.

0

Twój szwagier chyba ma rację.
Znalazłam coś takiego z roku 2013.
Zastosowanie niewłaściwego okresu wypowiedzenia

Na długość okresu wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony wpływa staż pracy wypracowany u danego pracodawcy. Okres ten wynosi:

2 tygodnie, gdy pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,

1 miesiąc, gdy pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,

3 miesiące, gdy pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Pojęcie zatrudnienia u danego pracodawcy obejmuje sumę wszystkich okresów wykonywania pracy u tego pracodawcy na podstawie stosunku pracy, bez względu na przerwy w zatrudnieniu. Do okresu pracy, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia zalicza się także sam okres wypowiedzenia umowy. Oznacza to, że jeżeli w trakcie biegnącego miesięcznego okresu wypowiedzenia pracownik osiągnąłby 3-letni staż, to okres wypowiedzenia umowy o pracę ulega przedłużeniu do 3 miesięcy.

I jeszcze to:
Metoda potoczna, stosowana przy obliczaniu większości terminów prawa pracy, odbiega od reguł przyjętych w prawie cywilnym, zgodnie z którymi termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu (art. 112 Kodeksu cywilnego, Dz. U. z 2017 r. poz. 459). Przykładowo, roczny termin rozpoczynający się 26 kwietnia danego roku kończy swój bieg z upływem 26 kwietnia następnego roku. Natomiast zgodnie ze stosowaną w prawie pracy zasadą potocznego liczenia terminów, wskazany termin upłynąłby 25 kwietnia następnego roku.

Jeśli to mała firma, to mogłeś w 2015 dostać do podpisania umowę po kilku dniach. Teraz już to jest zabronione.
Poprawka: 5 stycznia 2015 to był poniedziałek, czyli najprawdopodobniej umowę masz od 1 stycznia, ale firma miała wolne w piątek(to znaczy wzięliście dzień wolny), między pierwszym a weekendem, i podpisaliście pierwszego dnia rzeczywistej pracy czyli 5, jeśli to twoja pierwsza praca, to możliwe, iż umowę masz od 5(jak ktoś podejmuje kolejną pracę to dba o ciągłość, a poprzednią kończy się ostatniego dnia miesiąca).

Jeśli umowę masz podpisaną od 1 1 2015, to 31 grudnia mija ci 3 lata pracy w tej firmie, więc jak złożysz wypowiedzenie jutro, to wolny będziesz od marca.

0
konraddo napisał(a):

chciałem się poradzić nt. prawa pracy., na temat okresu wypowiedzenia.

Tzn zatrudniłem się w pewnej firmie na umowę o pracę w dniu 01.01.2015r.

Jeśli złożysz wypowiedzenie teraz (tzn w listopadzie) to 1-miesięczny okres wypowiedzenie będzie biegł od 1 do 31 grudnia 2017.
Od 1.1.2018 będziesz wolny.

0

Shalom ma rację. Dopiero jeśli by składał w grudniu to miałby 3 mce.

0

Zawsze się też można spróbować dogadać i rozwiązać za porozumieniem stron.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1