Własna firma - opłaty

0

Zastanawiam się nad założeniem firmy i ciekawi mnie wasze zdanie.

  1. Czy warto założyć firmę i pracować dla innej firmy na B2B? Wady/Zalety
  2. Jak to wygląda gdy się zachoruje dostanie się "L4", podobno można płacić składkę na ubezpieczenie chorobowe około 59zl na miesiąc i w tym przypadku ma się wypłacane te 80% minimalnej płacy, ale jest opcja płacenia większej składki tego ub chorobowego wtedy stawka w okresie L4 jest wyższa (tak wyczytałem). Jakie jest wasze doświadczenie?
1
  1. Czy nie warto poszukać i nie psuć ludziom humoru tworząc 100 wątek z pytaniami, na które raz, że istnieje odpowiedź na milionach stron w google, a dwa, że nawet na tym forum dziesiątki razy już odpowiadano. Jadąc klasykiem: jeśli nie umiesz sam znaleźć takich informacji to znaczy, że b2b nie jest dla ciebie.
  2. Nie znam programisty, który zarabiałby tak mało albo byłby takim ignorantem żeby mu się opłacało bawić w składki chorobowe na b2b. Należy sobie ryzyko ewentualnej choroby doliczyć do kwoty na fakturze.
0

Tylko co w przypadku choroby typu nowotwór to wtedy leczenie może trwać nawet rok. I wtedy za co będziesz żył? za 1400zl?

0

Nowotwór nie jest chorobą nagłą, chyba nawet białaczka to kwestia jednak tygodni, więc od wykrycia możesz zacząć płacić i jeszcze moment pracować póki możesz. Zresztą, nie lepiej się ubezpieczyć w jakiejś legalnej firmie, a nie w mafii? Przecież istnieje szeroka gama ubezpieczeń gdzie kasa jest wypłacana w momencie wykrycia choroby, co więcej możesz za każdy dzień chorowania niekoniecznie spędzony w szpitalu dostawać kasę. Wszystko kwestia jak dużo składki chcesz zapłacić.

1
darksead napisał(a):
  1. Jak to wygląda gdy się zachoruje dostanie się "L4", podobno można płacić składkę na ubezpieczenie chorobowe około 59zl na miesiąc i w tym przypadku ma się wypłacane te 80% minimalnej płacy,

Nie minimalnej tylko podstawy, od której płacisz to chorobowe. Dla najniższej możliwej składki jest to 60% przeciętnego wynagrodzenia.

ale jest opcja płacenia większej składki tego ub chorobowego wtedy stawka w okresie L4 jest wyższa (tak wyczytałem). Jakie jest wasze doświadczenie?

Nie możesz płacić wyższej jedynie składki chorobowej. Jeśli deklarujesz większą niż minimalna podstawę składek, to wszystkie społeczne (emerytalna, rentowa i chorobowa) płacisz wyższe.

darksead napisał(a):

Tylko co w przypadku choroby typu nowotwór to wtedy leczenie może trwać nawet rok. I wtedy za co będziesz żył? za 1400zl?

Ja z oszczędności. I ewentualnie z pieniędzy z prywatnego ubezpieczenia od takich sytuacji... tylko z tym różnie może być, bo firmy ubezpieczeniowe nie lubią wypłacać odszkodowań, więc pewnie sporo czasu zejdzie na udowadnianie, że nie miałem raka od dziecka, albo że nie mam go dlatego, że 10 lat temu jechałem pociągiem w przedziale dla palących.
Poza tym, w przypadku raka, to raczej w grę chodzi niezdolność do pracy i renta, a nie chorobowe.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1