Wątek przeniesiony 2017-10-24 19:03 z Społeczność przez Adam Boduch.

B2B dla korporacyjnego szczura

0

Cześć,
zdaję sobie sprawę, że takich tematów było mnóstwo. Ja jednak jestem totalnie zielony zarówno jeżeli chodzi o umowy B2B jak i branże IT więc prosiłbym Was o pomoc.

Generalnie sprawa wygląda tak, że przez 3 lata pracowałem w banku na obsłudze Klienta i dodatkowo testowałem aplikacje podczas testów i wdrożeń. Przestało mi się podobać takie siedzenie w banku więc wysłałem CV na testera aplikacji i ... dostałem zaproszenie...

Na wstępie jednak poinformowano mnie, że preferują zatrudnienie w oparciu o B2B. Znam to tylko z tematów na tym forum ale nigdy szczególnie się nie zagłębiałem. Wiem, że najlepiej by było znaleźć jakiegoś doradcę ale może mielibyście chęć doradzić mi w kilku kwestiach bo chciałbym się przygotować do rozmowy również pod tym względem.

Zdaję sobie sprawę, że przy zatrudnieniu B2B zakładam firmę i wystawiam co miesiąc faktury dla pracodawcy. Byłaby to moja pierwsza firma więc trafiam w obniżony ZUS. Już podczas rozmowy przez tel zapytano mnie o preferowaną kwotę netto na fakturze - pomyślałem o pierdyliardzie dolarów ;)

Nie mam pojęcia jak skalkulować koszty (zus, podatek itp.) żeby wyszło "na rękę" np 3k pln. (to pewnie i tak mało w świecie IT).

Dodatkowo czy w takiej sytuacji będę musiał być płatnikiem VAT?

Chciałem i tak założyć firmę ale chciałem np. sprzedawać produkt X (zupełnie nie związany z IT). Czy po założeniu takiej działalność i świadcząc usługę testowania mogę również w ramach tej działalności zająć się tą dodatkową sprzedażą?

Szczerze to przeraża mnie to trochę bo nie mam o tym wszystkim pojęcia i nie wiem czy byłoby to opłacalne...
Kwestie urlopu czy chorobowego trzeba by zawrzeć w jakimś kontrakcie...

Bardzo Was proszę o rady. Czy to byłoby ok czy odradzalibyście takie rozwiązanie?

pozdrawiam!

1

Dodatkowo na B2B z tego co wiem (pewnie da się to obejść) odpowiadasz swoim majątkiem za źle wykonaną pracę.

1
Dodatkowo na B2B z tego co wiem (pewnie da się to obejść) odpowiadasz swoim majątkiem za źle wykonaną pracę.

Bzdura do kwadratu.

1

żeby wyszło "na rękę" np 3k pln. (to pewnie i tak mało w świecie IT).

z tego co mi wiadomo b2b opłaca się dopiero powyżej 4k. Przy niskiej stawce za bardzo zeżrą Cię podatki. Na początku może to i jest tylko 600zł/mies, ale potem będzie już 1k. A dodaj i do tego koszty prowadzenia księgowej, urlop itp.
Long story short: nie opłaca Ci się to w tym momencie przy takim małym wynagrodzeniu.
Podsumowując: wiej

1

ja tam negocjuje zawsze kwote netto ale tego właściwego netto czyli w zestawie "moja kwota + podatki + zus + vat" negocjuje moją kwotę a nie całość.

0

@mr_jaro: czyli przykładowo gdybym chciał zarabiać 4k do tego musiałbym doliczyć 23% VAT i 487pln zusu? Czyli 5407? Do tego pewnie trzebaby doliczyć jakąś księgową I to jest kwota netto jaką mógłbym podać? Czym więc będzie kwota brutto na fakturze?

1

z tego co widzę żeby zarobić 4k musisz wystawić fakturę na kwote 5027zł + vat - vat to jest coś co najmniej obchodzi taka firme bo czy ty go zapłacisz czy oni to na jedno wyjdzie.

http://kalkulatory.nf.pl/kalkulator/wynagrodzenie/firma

1
karpov napisał(a):

Byłaby to moja pierwsza firma więc trafiam w obniżony ZUS.

Szkoda marnować dwa lata obniżonego ZUSu na tak niskie zarobki, serio. Choć z drugiej strony nie wiadomo co strzeli do głowy naszym reprezentantom na Wiejskiej...

Chciałem i tak założyć firmę ale chciałem np. sprzedawać produkt X (zupełnie nie związany z IT). Czy po założeniu takiej działalność i świadcząc usługę testowania mogę również w ramach tej działalności zająć się tą dodatkową sprzedażą?

Tak, pamiętaj tylko o zaktualizowaniu kodów PKD

Jak chcesz mieć sensowną kwotę na rękę to fajnie byłoby się zorientować ile by ci mogli dać na UOP. Wtedy bierzesz tą kwotę, przeliczasz sobie na brutto pracodawcy, bierzesz liczbę godzin roboczych w roku i wyliczasz stawkę godzinową. To jest twoja stawka za godzinę netto bez jakichkolwiek przywilejów (np. urlopu). Do tego dochodzą kary umowne, kary za złamanie NDA, zakazy konkurencji, wsparcie produktu i wszelkie pierdoły które prawdopodobnie będą chcieli ci wcisnąć "bo to standard jest" :D. -> nie ma nic za darmo.

0

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.
Udało się dostać pracę więc teraz muszę ogarnąć kwestię działalności. Problem w tym, że nie mam o tym zielonego pojęcia.
Już szukam jakiegoś doradcy i księgowego ale prosiłbym też Was o pomoc :)

Mam być testerem, na b2b. Jakie kody PKD powinienem podać przy rejestracji działalności? Jaką formę rozliczenia wybrać?
Proszę o pomoc.


Już wygooglowałem co trzeba ;) Widze, że wystarczy jeden: 62.01.Z. Teraz muszę znaleźć najlepiej jakiegoś doradcę w Krakowie.

0

I tak będę korzystać z biura rachunkowego ale chciałbym mieć jasność. Rejestrując własną działalność rozumiem, że powinienem zarejestrować się jako czynny podatnik VAT? Dzięki temu będę mógł dodatkowo kupować rzeczy na faktury i odliczać zapłacony VAT? Będę mógł również wystawiać faktury doliczając VAT za sprzedane rzeczy, usługi?

Chętniej (załóżmy) będą chciały ze mną wtedy współpracować firmy rozliczające się w ten sposób bo będą mogły sobie VAT odliczać?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1