CV i list motywacyjny - jak znaleźć pierwszą pracę jako junior developer?

0

Chciałem poruszyć ważny temat, aby ktoś bardziej doświadczony mógł się wypowiedzieć i podrzucić kilka rad, dobrych praktyk, które mogą pomóc w znalezieniu pierwszej (i nie tylko) pracy.

  1. CV - co powinno się w nim znaleźć, a co nie? Warto w CV opisywać szczegółowo swoje umiejętności, czy lepiej wymienić te najważniejsze (np. znane języki programowania), dopisując do nich konkretne technologie, z którymi ma się jakieś doświadczenie? Czego unikać, a na co zwracać szczególną uwagę?
  2. List motywacyjny - czy jest w ogóle potrzebny? Lepszą praktyką jest wyżej wspomniane wypisywanie umiejętności (wręcz na zasadzie listy) w CV, a poparcie ich przykładami w liście? Jak najlepiej napisać taki list, co w nim uwzględnić? Czy wysyłając CV do kilkunastu różnych firm trzeba do każdej pisać osobny list, aby pokazać się od jak najlepszej strony i dopasować do wymagań konkretnego stanowiska?
  3. E-maile do firm - jak mądrze napisać maila z CV do firmy, aby nie został zignorowany? Co w sytuacji gdy wysyłamy wiele CV nawet do firm, które nie publikują konkretnych ofert pracy - jak wtedy napisać wiadomość, żeby firma zainteresowała się kandydatem?
0

Na wszystkie sto pytań, które zadałeś znajdziesz tysiąc odpowiedzi w dziesiątkach podobnych wątkach tego forum :)

2

Zauważyłem, że rekruterów w CV najbardziej obchodzi doświadczenie, wraz z tym co tam robiłłeś. Wymienianie wszystkich umiejętności w CV już mnie znudziło. Załączam kawałek CV poglądowo. Nie gwarantuję jednak, że zadziała to dla Ciebie, bo w sumie odzew mam niewielki, ale też dzięki temu tylko poważne propozycje. W każdym razie pewnie warto sobie zadać trud i złożyć w LaTeXu. :)
Listy motywacyjne to już raczej przeszłość, raczej treść maila może pełnić taką funkcję. Gdy odpowiada się na ogłoszenie zwykle wysyła się CV i już. Z drugiej strony odkąd trochę inaczej podchodzę do pracy zawsze piszę wiadomość w emailu szczerze i od serca, bo wiem czego chcę. Taka dobra wiadomość może zachęcić nawet pracodawcę, który nie poszukuje pracownika. No i jeśli chcesz dostać pracę do której nikt by cię nie przyjął na podstawie informacji z CV to jest również must,
Aaa i ważna rzecz, konto na githubie. Co raz częściej rekruterzy o to pytają, ale na pewno warto samemu wyjść z inicjatywą i załączyć. I nie trzeba się bać, że nie ma tam żadnych wielkich rzeczy. Prawdopodobnie i tak nikt nie będzie wgryzał się w twój kod, ale może zobaczyć, że masz dobry code style i umiesz używać gita. To samo jeśli masz bloga o tematyce technicznej.

1

Żadna rekruterka nie ma pojęcia ani była uczona screeningu cv co robić z kodem na githubie ani jak zgłębiać mądrości technologiczne na blogach.

Pytanie i gita i bloga daje stuprocentową pewność bycia rekrutowanym przez kodera z januszsoftu którego nie stać nawet na profesjonalną rekrutację.

1

"CV - co powinno się w nim znaleźć, a co nie?"

Twoje umiejetnosci, doswiadczenie, projekty, ktore wskazuja na Ciebie jako na osobe ktora jest najlepszym kandydatem na konkretne stanowisko. Wszystko to co sprawia, ze zyskujesz ponad wszystkich pozostalych kandydatow a co jest zwiazane z danym stanowiskiem pracy.

"Warto w CV opisywać szczegółowo swoje umiejętności"

Szczegolowo acz konkretnie i zwiezle a zarazem jasno i przejrzyscie.

"czy lepiej wymienić te najważniejsze (np. znane języki programowania)"

wymien te technologie, jezyki, narzedzia wraz z poziomiem ich znajomosci ktore potrafisz i z ktorych czujesz sie najlepiej. zwroc uwage na to ze mozesz byc zapytany z czegokolwiek co zamiescisz w CV

"List motywacyjny - czy jest w ogóle potrzebny?"

Uwazam, ze tak. List motywacyjny zawsze spoko. Jezeli zalezy Ci na jakiejs firmie to po prostu wykonujesz dodatkowy krok ku temy by ta prace dostac. Zauwaz, kazdy mysli ah nie chce mi sie pisac. Jasne, licza sie skillsy. W przypadku gdy rekruter zawacha sie pomiedzy kandydatem A oraz B posiadajacym takie same umiejtnosci => domyslam sie ze wybierze tego ktory zdecydowal sie na ten ekstra wysilek i napisal list motywacyjny.

1
panMC napisał(a):

Warto w CV opisywać szczegółowo swoje umiejętności, czy lepiej wymienić te najważniejsze (np. znane języki programowania), dopisując do nich konkretne technologie, z którymi ma się jakieś doświadczenie?

Najlepszy system, szczególnie w przypadku juniora, to umiejętność + deklarowany dowód tej umiejętności.

Czyli każdą umiejętność potwierdza jakiś konkret. Np. "znam Javę" nie daje żadnego bliższego wyobrażenia, w jakim zakresie, stopniu, itd. Zrobiłem na zlecenie taką a taką apkę w Javie - już owszem (nawet jeśli nie dajemy dostępu do jej kodu). Jak w tej starej żelaznej maksymie pisarskiej: "show, don't tell".

  1. List motywacyjny - czy jest w ogóle potrzebny?

Praktycznie rzecz biorąc nie jest. Niespecjalnie się je czyta. Chyba, że rzeczywiście masz coś istotnego do zaznaczenia lub opowiedzenia, co niezbyt pasuje do CV. To się jednak zdarza rzadko.

Jeśli aplikujemy przez portal, można taki list pominąć w ogóle (chyba, że ogłoszenie stawia wprost taki wymóg).

W przypadku maila trudno całkiem od tego uciec, bo przecież jakąś treść maila i tak trzeba wpisać : ) "w zał. moje CV" byłoby średnio uprzejme. Niemniej list jest pro forma i moim zdaniem nie ma sensu się w nim produkować... tym bardziej z pierdzeniem słodkich ogólników w rodzaju "ciągle poszerzam wiedzę, świetnie dogaduję się w zespole, sratatata".

Czy wysyłając CV do kilkunastu różnych firm trzeba do każdej pisać osobny list, aby pokazać się od jak najlepszej strony i dopasować do wymagań konkretnego stanowiska?

Ja bym tytułem grzeczności lekko modyfikował szablon pod kątem konkretnej firmy. Wystarczy jedno zdanie, czemu akurat u nich chcesz pracować, tak by nie wyglądało na to, że aplikujesz hurtem do stu pięćdziesięciu miejsc naraz. Pisanie osobnych listów od zera wydaje mi się jednak bez sensu.

Przed wysłaniem CV lub listu możesz wrzucić je tu na forum do oceny. Trudno doradzać abstrakcyjnie, a "czego unikać, a na co zwracać szczególną uwagę" to jest temat na książkę...

0

jak masz fajny, ujmujący wręcz nick i dużo punktów to możesz podać link do konta na forum
:)

3
czysteskarpety napisał(a):

jak masz fajny, ujmujący wręcz nick i dużo punktów to możesz podać link do konta na forum
:)

a jak masz wk------jący wszystkich charakter i dinozaura w awatarze to wręcz ukryć

0

Zerknij sobie na strone szybkiecv bo tam masz mnostwo wskazowek i fajne szablony do stworzenia cv. Naprawde mega opcja i zaoszczedisz mnostwo czasu :)

0

Spamuj cv na wszystkie oferty juniorskie i regularowe. Ja znalazłem pierwszą pracę bez doświadczenia z oferty dla regulara 12k (ofc dostałem dużo mniej, ale dostałem :)). Nawet jeśli firma Cie nie interesuje to poćwiczysz rozmowy przez telefon z rekruterkami

0

Na szybkiecv są jasne wskazowki co i jak rozmiescic i napisac, to sobie zerknij, W sumie oplaca sie tam cale cv robic , bo od razu są spoko szablony pod całość

0

W 2017 roku poszukiwałem pracy dwukrotnie a więc:
AD.2
Aplikowałem do kilkunastu firm i wysyłałem jedynie CV bez listu motywacyjnego a odzew i tak był duży.
Jeśli aplikowałbym do firmy do której bardzo chciałbym się dostać wtedy pewnie wysłałbym list motywacyjny, w przeciwnym razie moim zdaniem to zbędność.
AD.3.
Powysyłałem także maile do firm które nie miały otartej rekrutacji - sumarycznie lekko ponad 10 - odzew zerowy.

0

prifil na linked in zapros paru rekroterow i beda sie o Ciebie zabijac
znam ludzi co dostaja po kilkanascie ofert tygodniowo czesto od tych samych rekruterow xD

0

Mam profil na Linkedin ale oferty to praktycznie sam spam.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1