Proszę o ocenę wymagań finansowych względem umiejętności.

0

Cześć.
Jestem na stażu od paru miesięcy i niedługo będę rozmawiał z pracodawcą o umowie na stałe. Orientowałem się mniej więcej jakie są stawki na rynku i dowiedziałem się tyle, że są duże rozbieżności. Nie wiem kto trolluje, a kto zarabia faktycznie tyle ile podaje. Jeśli jest ktoś z tej samej/ podobnej technologii kto ma doświadczenie w rekrutacji, innych opinie też mile widziane, to proszę zweryfikujcie moje wymagania finansowe do umiejętności. Moim problemem małym jest to, że im więcej wiem, tym mam wrażenie, że wiem mniej. Chyba częste u początkujących programistów. Z tego powodu nie wiem czy realnie wyceniam siebie lub zaniżam.
Wiem, że w takim sposób ciężko określić realne umiejętności ale postaram się określić stack jaki umiem i na ile.

Miasto: Wrocław
Backend:

  1. Java 8 (Stream Api,Lambdy, Optionale, Date/Time Api, )
  2. Spring/ Spring Boot: (Spring Data JPA z Hibernate, Spring Security, Spring MVC)
  3. SQL (MySql)
  4. Testy jednostkowe: JUnit, Mockito. Integracyjne testy w czasie nauki.
  5. JSP

Front:

  1. JavaScript ES5
  2. jQuery (ajax, manipulowanie dom, dynamiczny html itp.)
  3. Bootstrap

Pozostałe:

  1. Maven
  2. Git
  3. IntelliJ
  4. Prawdopodbnio niebawem CI będę się uczył.

Oprócz Javy, którą katowałem najpierw na małych zadankach i książce, to technologii używałem na paru kompletnych projektach większych i mniejszych.
Co potrafię zrobić w nich:

  1. Z Javy 8 tak jak powyżej, potrafię pracować z prostymi datami, obsługiwać optionale, filtrować listy za pomocą stream api i lambd, używać strumieni i lambd do innych zadań też. Aczkolwiek czuję, że jeszcze dużo pracy tu mamy aby pisać szybko i ładnie, potrzebuje doświadczenia.
  2. Umiem zbudować aplikację webową na wykorzystując MVC i JSP.
  3. Potrafię napisać Rest Api.
  4. Napisać SPA w JS + jQuery+ Bootstrap po stronie klienta.
  5. Postawić bazę w MySql, tworzyć tabele i proste struktury, stworzyć mapowania, operować na bazie.
  6. ORM poprzez spring data z hibernate (na razie nie zagłębiałem się w czyste JPA, nie mówię już o jdbc).
    7)Konfigurowałem prostego Spring'a w xml pare razy.
    8)Konfigurowałem trochę w Spring Boot dodatkowe rzeczy.
    9)IoC ogranicza się u mnie do tworzenia Beanów, wstrzykiwania przez konstruktory lub adnotacje.
    10)Exception Handlery w Springu.
    11)JSON i Jackson do tego
    12)Cookiesy, nagłówki, local storage praca z nimi po stronie serwera i na kliencie.
    13)Potrafię zabezpieczyć aplikację webową za pomocą Spring Securit(skonfigurować go itp.), napisać rejestrację z tokenami aktywacyjnymi na maila itp., autoryzację/autentykację z podziałem na określone dostępy dla różnych użytkowników, wszystko trzymane w bazie danych itp. Póki co oparte na session_id w cookiesie i ochroną za pomocą tokenów przed CSRF. W kolejnym kroku będę uczył się implementacji OAuth i JWT.
    14)Tak jak powyżej potrafię też zabezpieczyć serwis restowy w Spring Security, napisać własne filtry, entrypointy, success/failure handlery.
  7. Kojarzę jak pisać TDD. (Nie mówię, że umiem, bo według mnie za mało jeszcze pisałem.)
  8. Obecnie powoli uczę się Angulara 4 + TypeScript, implementacji JWT i OAuth, katuje bazy danych dalej, oraz testy.

Ogólnie trochę wyszło, jedno umiem lepiej drugie gorzej. Wydaje mi się, że więcej gorzej niż lepiej. Aczkolwiek czuje, że i na backendzie i na froncie przy odrobinie czasu dam radę. Prawdopodobnie zapomniałem o kilku. Sporo rzeczy muszę powtórzyć doczytać jak chcę zrobić jeszcze raz.
Dochodząc do tematu kwoty, to nie mam pozycji do negocjacji z pracodawcą i pracy potrzebuję, więc raczej chciałbym trafić kwotę, z której będę zadowolony ale i nie przesadzę z oczekiwaniami.
Stawka, która mnie interesuje to:
UoP: 4000 netto
B2B: 6500 netto + Vat.
Za dużo? Za mało? Czy uczciwie w sam raz?

0

Wykształcenie i lub komercyjne doświadczenie?

0

Jak w temacie jestem na stażu więc poprzedniego komercyjnego doświadczenia nie ma. Wykształcenie inż. ale nie informatyka

8

Gdybym to ja podejmował decyzję, nie dałbym więcej jak 3500 netto na UoP.

Wymieniasz kilka frameworków czy innych technologii ogólnie ale bez podawania poziomu. Mam rozumieć, że znasz je tylko z nazwy? Czy opanowałeś je już perfekt?
Czuję również, że nie masz solidnego backgroundu technicznego. Znasz jedynie składnię na podstawowym poziomie oraz czytałeś dokumentację techniczną. A to oznacza, że Twoja praca musi być nadzorowana przez kogoś reprezentującego wyższy poziom. Jest to ukryty koszt utrzymania osób takich jak Ty.

2
i486 napisał(a):

Gdybym to ja podejmował decyzję, nie dałbym więcej jak 3500 netto na UoP.

Znasz jedynie składnię na podstawowym poziomie oraz czytałeś dokumentację techniczną. A to oznacza, że Twoja praca musi być nadzorowana przez kogoś reprezentującego wyższy poziom. Jest to ukryty koszt utrzymania osób takich jak Ty.

Jaki ukryty koszt??? Praca każdego juniora z definicji musi być nadzorowana przez kogoś reprezentującego wyższy poziom, więc to nie jest żaden zarzut, a że w Januszewie często nie jest to już inna kwestia.

Ale że maks 3500 netto na UoP to się zgodzę. Szczególnie, że staż pewnie masz do max 4000 brutto...To niby dlaczego, by miało ci nagle mocno urosnąć.

0

Moim problemem małym jest to, że im więcej wiem, tym mam wrażenie, że wiem mniej.

To normalne. Też tak mam. Jak ktoś dopiero zaczyna to wydaje mu się, że zna coś dobrze, a potem się okazuje, że mu się tylko wydawało i że był strasznym ignorantem w wielu sprawach.

Nie chodzi o to, żeby być perfekt teraz, tylko żeby się rozwijać.

Front:

  1. JavaScript ES5

Teraz wypadałoby już ES6 znać.
Poza tym sama nazwa języka też nic nie mówi, bo można trochę ogarniać, a można ogarniać mocniej. To może być wstępnym testem (i inspiracją do dalszej nauki), na ile znasz JS:
https://medium.com/javascript-scene/10-interview-questions-every-javascript-developer-should-know-6fa6bdf5ad95

  1. Obecnie powoli uczę się Angulara 4 + TypeScript

Wg mnie zła kolejność. Bo jeśli znasz tylko ES5, wypadałoby się nauczyć ES6 wpierw. Bo potem ucząc się TypeScripta nie będziesz wiedział, którą "nowość" wprowadza TypeScript, a którą ES6 (np. smutne jak wiele osób myśli, że żeby pisać na klasach potrzebują TypeScripta - a prawda jest taka, że klasy wprowadza ES6 (a dalsze wersje to rozwijają).

  1. IntelliJ

Zastanawiam się czemu ludzie wpisują używane IDE jako umiejętność (często też w CV, co się walają po forum). Co to znaczy znasz IntelliJ? Umiesz włączyć czy znasz wszystkie jego sztuczki, skróty klawiszowe, ukryte opcje? Czy skonfigurowałeś je pod siebie? Masz swoje ulubione pluginy (albo czy sam taki napisałeś). Czy zgłosiłeś kiedyś buga do IntelliJ itp.?

Bo samo używanie z danego IDE na zasadzie "włączam i działa" nie jest osiągnięciem.

1

Dzięki za opinię :)

Wymieniasz kilka frameworków czy innych technologii ogólnie ale bez podawania poziomu. Mam rozumieć, że znasz je tylko z nazwy? Czy opanowałeś je już perfekt?

To jest trochę skrajna odpowiedź jednak. Bo gdybym uważał, że opanowałem perfekt to nie zadawałbym takich pytań, ponieważ nie byłbym już juniorem i miałbym rozeznanie. Po drugie jestem przeciwny podawaniu poziomu w skali , bo to często subiektywne odczucia. Widzę jak uczę się kolejnych rzeczy i im więcej umiem, tym więcej do nauki i wrażenie, że umie się cały czas za mało. Po to podałem co potrafię zrobić/ robiłem. W ogólnym rozrachunku jest to poziom podstawowy, bo na jakim może być osoba zaczynając w branży (pomijam wyjątki) ale z niektórymi rzeczami to się nie zgodzę.

Czuję również, że nie masz solidnego backgroundu technicznego.

Jaki background masz na myśli dokładnie?

Znasz jedynie składnię na podstawowym poziomie oraz czytałeś dokumentację techniczną.

To jest według mnie gruba przesada. Znam składnię na odpowiednim poziomie, osoby mnie nadzorujące bardzo rzadko mają uwagi co do mojego kodu. Aczkolwiek uważam, że mogę jeszcze dużo lepiej pisać.

0

@LukeJL: dobrze wiem, że TypeScript jest na ES6 i będę się uczył pokolei, ale docelowe jest TS. Odnośnie intelliJ to tak znam skrótów bardzo dużo, konfigurowałem pod siebie, rozwiązywałem mniejsze problemy. Pizę w nim od ponad roku. Po prostu nie widziałem sensu wypisywania wszystkich szczegółów.

Zapomniałem odnośnie testów pisania: to umiem testować jednostkowo, mockować a wintegracyjne wchodzę dopiero. Prosty przykład wykorzystania: potrafię napisać własną adnotację wraz z własnym walidatorem dla jsr303, zmockować konteksty i przetestować jednostkowo i do tego razem z adnotacją integracyjnie.

0

Fajnie, że wypisałeś co umiesz, czym się interesujesz i w czym się rozwijasz.
Uważam jednak, że jak na osobę, która nie ma komercyjnego doświadczenia, wymieniłeś dużo technologii co każe mi przypuszczać, że zapoznałeś się z nimi w stopniu podstawowym.

Wg mnie programistę wycenia się również po tym, jak płynnie potrafi wejść w istniejący projekt i po jakim czasie jest zaintegrowany z zespołem na tyle, że jest w miarę samodzielny, rozumie co się do niego mówi (domena bizensowa projektu, ale i zagadnienia techniczne), potrafi przyjąć polecenie od starszego kolegi i je wykonać.
Dlatego o tym piszę, bo programowanie w zespole, który rozwija projekt jakiś czas nie jest tym samym co pisanie aplikacji samemu.
Wg mnie tutaj doświadczenie ma duże znaczenie, albo je masz, tj. widziałeś już dużo rzeczy i umiesz czytać cudzy kod, albo go nie masz i siedzisz pół dnia nad jednym zagadnieniem i zastanawiasz się jak przeciągnąć dane z jednego miejsca do drugiego.

Wypowiem się perspektywy śląska i zaproponuję stawkę 3000-3500 zł miesięcznie netto na UoP.

3

1300 zł i umowa o dzieło, bo na twoje miejsce mam już 10 ukrainców

0
LukeJL napisał(a):

Wg mnie zła kolejność. Bo jeśli znasz tylko ES5, wypadałoby się nauczyć ES6 wpierw. Bo potem ucząc się TypeScripta nie będziesz wiedział, którą "nowość" wprowadza TypeScript, a którą ES6 (np. smutne jak wiele osób myśli, że żeby pisać na klasach potrzebują TypeScripta - a prawda jest taka, że klasy wprowadza ES6 (a dalsze wersje to rozwijają).

Klasy są w Jsie już od ES5, ES6 tylko wprowadza cukier składniowy.

0

Byloby milo gdybys dodal jeszcze ile dostajesz na stazu. Bedzie wiadomo czy Twoje 4000 netto UoP to skok o 100% czy odpowienio mniej/wiecej.

0
i486 napisał(a):

A to oznacza, że Twoja praca musi być nadzorowana przez kogoś reprezentującego wyższy poziom. Jest to ukryty koszt utrzymania osób takich jak Ty.

z definicji każdego juniora wypadałoby nadzorować ;)

0
WielaMoge napisał(a):

Stawka, która mnie interesuje to:
UoP: 4000 netto

Po pół roku stażu 4 tysiące jest normalną stawką. Koledzy rok po studiach zarabiają 6 brutto UoP, wymiatacze 7 do 9 ale oni rok już pracowali na 3/4 etatu przed dyplomem.
Dotnetowcy też dobrze zarabiają.
Po dwóch latach pracy typowa stawka 110-130 netto na godzinę B2B do tego płatny urlop.

W małych firmach i w innych technologiach zarobki są duuuuuuuuuuuuużo niższe. Na 100 zł na godzinę trzeba być rzeczywiście dobrym, mieć duże doświadczenie i mieć szczęście trafić do firmy która dobrze płaci.

0

TypeScript imho najlepsze co wprowadza to to, że łatwiej jest edytorom podpowiadać kod.

0

I to pewnie jedyna zaleta XD

0

OPie, jeśli dobrze się sprzedasz to możesz mieć sporo wyższą stawkę na UoP niż podałeś. Znam dużo takich przypadków wśród znajomych :)

@Webowiec tam były podane stawki brutto, a nie netto. IMHO odnosząc się do tego co napisałem wyżej netto na b2b są możliwe takie stawki dla regularów np. w Krakowie.

0

Jaki ukryty koszt??? Praca każdego juniora z definicji musi być nadzorowana przez kogoś reprezentującego wyższy poziom, więc to nie jest żaden zarzut, a że w Januszewie często nie jest to już inna kwestia.

Jest to uzasadnienie mojej estymacji wynagrodzenia dla usera który utworzył ten wątek.

Jaki background masz na myśli dokładnie?

To jest według mnie gruba przesada. Znam składnię na odpowiednim poziomie, osoby mnie nadzorujące bardzo rzadko mają uwagi co do mojego kodu. Aczkolwiek uważam, że mogę jeszcze dużo lepiej pisać.

Właśnie taki, którego jak widać nie posiadasz, ponieważ nawet nie wiesz o jego istnieniu. Sądzisz, że programowanie to tylko wbijanie słów kluczowych w ściśle zdefiniowanej kolejności?

0
WielaMoge napisał(a):

Myślę, że z tymi umiejętnościami spokojnie 5k możesz wołać.

0

@Webowiec
Typowy webowiec zarabia co najwyżej 7 tysięcy. Zgadzam się :-)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1