Czy w CV wpisać wszystko i starać się udawać wszechwiedzącego?

0

Przeczytałem kilka poradników o szukaniu pracy i już się trochę pogubiłem. Mam już 4 lata doświadczenia i chciałbym zmienić pracę, więc muszę napisać CV.

  1. Zrobić kategorię Umiejętności czy lepiej to wszystko opisać w doświadczeniu?
  2. Tylko jak np zrobić podział na coś co się umie lepiej, a coś gorzej? Np testy były używane tylko w kilku projektach, więc w umiejętnościach mógłbym napisać, że słabo je umiem. Albo lepszy przykład czyli JavaScript. Poradzę sobie nawet z trudnymi zadaniami w nim, ale też zwykle go nie używam a przy tych trudnych zajmuje mi to więcej czasu.
  3. Tak samo np umiem bardzo dobrze Javę i Springa, ale już z innymi frameworkami nie miałem za bardzo styczności, a ich wymagają. Wiadomo że jak się zna dany język programowania i jakiś framework to inny się ogarnie, ale na to trzeba czasu, więc mam udawać że na pewno sobie z tym dam bardzo dobrze radę skoro sam nie wiem póki nie spróbuję? Wiem, że mógłbym się uczyć tych innych frameworków domu, ale czytałem tutaj jakiś temat i były wypowiedzi, że uczenie się pod rozmowy kwalifikacyjne jest bez sensu.
  4. W wymaganiach jest Mongodb z którego nigdy nie korzystałem w pracy, ale w domu zrobiłem 2 hobbistyczne projekty i uważam, że dam sobie w nim radę. Jak to umieścić w CV?
  5. Wpisywać znajomość OOP, SOLID, Clean Code itd? Wiem że to główne pytania na rozmowach rekrutacyjnych, ale czytałem że wpisywanie takich rzeczy jak ktoś aplikuje na seniora jest bez sensu.
  6. W wymaganiach jest AWS, Jenkins, Docker albo jakieś inne narzędzia typowe dla firm i płatne, a nigdy z tego nie korzystałem. W takiej sytuacji odpuszczać ofertę? Przyznaję że w obecnej firmie się zasiedziałem i choć pod względem jakości kodu jest ok to właśnie nie używamy takich dodatkowych rzeczy, które są wymagane, a testy piszę bez wiedzy szefa, więc mam problem z doświadczeniem w tych dziedzinach.
  7. Prawie wszędzie wymagają dobrego angielskiego i często jest że do rozmowy z klientem. Studia skończyłem parę lat temu, więc nie rozmawiam w tym języku. Myślicie żeby zapisać się na jakieś lekcje? Czytać i pisać umiem, wiadomo że nie jakoś super, ale techniczny język znam tylko że z klientami to chyba za mało. A może w ogóle odpuścić oferty z angielskim?
  8. Czytałem że głównie sprawdzanie angielskiego to miękkie pytania, więc to mi pójdzie ok, ale czy to nie będzie oszustwo? Bo opowiedzieć o sobie czy projektach nie jest trudne i można sobie powtórzyć w domu, a potem wyjdzie że jednak nie umiem dobrze tego angielskiego. Tak samo mogą mnie spytać np o jakąś technologię której nie używałem, ale jest podobna do innych, więc łatwo odpowiedzieć na te pytania i mogą pomyśleć że się znam na tym bardzo dobrze a ja tylko coś czytałem. Dlatego zastanawiam się czy warto udawać wszechwiedzącego.
  9. Jak startujecie do firmy która podaje widełki 10 - 15k, a wy uważacie że teraz zasługujecie na max 7k to ile powiecie? Gdyby widełki były 5-7k to wiadomo że nikt nie powie 5k i mniej, ale przy wyższych kwotach minimalne widełki są za wysokie czasem... Albo widełki są 7-12k to można powiedzieć 10k, ale może być mniej? Jak to ująć, żeby nie wyjść na desperata? Można samemu podawać jakie widełki chce się dostać i powiedzieć np że ma się też inne oferty?
0

Z angielskim będziesz miał do czynienia tyle co do czytania stackoverflow albo będziesz pracować w międzynarodowym projekcie z ludźmi nieznającymi polskiego i bez naprawdę płynnego angielskiego nie dałbyś sobie rady.

Nie martw się na zapas się bo 90% ofert to pierwsza opcja.

1
  1. Zrobić, bo nikomu nie chce się "łowić". Jak uznam że z listy skillsów wygląda sensownie to potem sobie ewentualnie poszukam gdzie z tym pracowałeś. Ważna kwestia: skillsy w tabelce muszą z czegoś wynikać! Jak widzę CV gdzie jest milion buzzwordów a potem widze, że koleś ma w sumie miesiąc praktyk jako helpdesk u Janusza i nic poza tym to CV leci do kosza oczywiscie z dopiskiem "oszust".
  2. Moim zdaniem taki podział jest mało sensowny. Albo cos umiesz na poziomie "zawodowym" albo nie umiesz. Albo daje ci zadanie i siadasz i je robisz, albo googlujesz za tutorialem (czyli nie umiesz).
  3. Wpisz co umiesz i daj innym zdecydować czy dasz radę nadrobić tą czy inną technologię. Uczenie sie "pod rozmowę" to nie to samo co rozwijanie się we własnym zakresie.
  4. Co za problem zrobić w CV sekcje na własne projekty i tam umieścic tą informacje? Chyba ze jesteś jednym z tych geniuszy co muszą CV zmieścić na 1 stronie choćby miało być czcionką 4?
  5. Z punktu widzenia technicznego to lanie wody, ale CV musi przejść też przez geniuszy z HRy którzy mają tyle wspólnego z inżynierią oprogramowania co polonista z Polonem, więc niestety bez buzzowrdów sie nie obejdzie, bo odrzucą ci CV jak im będzie brakować ;]
  6. Od kiedy Jenkins i Docker są płatnymi technologiami dla firm? o_O A co to za problem postawić w robocie Jenkinsa i puszczać na nim buildy?
  7. Jeśli nie czujesz sie pewnie to kurs językowy nie zaszkodzi.
  8. To widać od razu kiedy ktoś umie mówić a kiedy nie, serio. Nikogo tu nie oszukasz.
  9. Skoro uważasz że umiesz na mniej niż oferują to widocznie robota nie jest dla ciebie. Samemu nigdy nie podajesz "widełek" bo nie miałyby one sensu. Podajesz kwotę która cię interesuje a potem negocjujesz. Mozesz ewentualnie powiedzieć ze chciałbyś XYZ, ale stawka do negocjacji w zależności of benefitów i tego czy projekt będzie ciekawy czy nie :P
1

albo googlujesz za tutorialem (czyli nie umiesz).

phi..jak ciagle korzystam z dokumentacji, stackoverflow...,czyli ciagle nic nie umiem.

4

Czym innym jest sprawdzenie jakiegoś szczegółu w dokumentacji albo rzut oka na stackoverflow jak poleci nam dziwny wyjątek, a czym innym jest szukanie tutoriala bo nie masz pojęcia jak zacząć. Jeśli dostajesz taska Dodaj nowy RESTowy endpoint ktory będzie wystawiał dane z Elasticsearcha i pozwalał szukać po Y i Z a ty zaczynasz od google "co to jest REST", "jak zrobic REST endpoint w Springu", "co to jest Elasticsearch", "jak się szuka w Elasticsearchu", "jak połączyć Elasticsearch i Springa", to faktycznie, ciągle nic nie umiesz.

0

Czyli jak umiem dobrze Springa i średnio JavaScript to wychodzi, że mam to tak samo w CV wpisać, więc nie ma rozróżnienia co umiem lepiej a co gorzej tylko liczy to co umiem na poziomie zawodowym? W JavaScript też sobie poradzę, ale dłużej pewnie.

1
Zimny Jeleń napisał(a):
  1. Zrobić kategorię Umiejętności czy lepiej to wszystko opisać w doświadczeniu?

Ustawmy mnie mam dwie sekcje : umiejętności i projekty.
W sekcji że skillami wrzucam to czym chcę się pochwalić i co faktycznie umiem. Czyli np. jeśli w ofercie jest jakieś egzotyczne MQ którego nie znam to wpisuję np. Kafkę.

  1. Tylko jak np zrobić podział na coś co się umie lepiej, a coś gorzej?

Wystarczy rozdzielić skille na te, które znasz jako tako i te w których czujesz się pewnie. Jak będzie zależało komuś to na 100% dopytać.

  1. Tak samo np umiem bardzo dobrze Javę i Springa, ale już z innymi frameworkami nie miałem za bardzo styczności, a ich wymagają. Wiadomo że jak się zna dany język programowania i jakiś framework to inny się ogarnie to tylko [...] uczenie się pod rozmowy kwalifikacyjne jest bez sensu.

Po pierwsze nie oszukuj w CV. Po drugie - nauka pod jedną rozmowę to faktycznie nie ma sensu. Nauka pod wiele rozmów jak najbardziej (np. Hibernate).

  1. W wymaganiach jest Mongodb z którego nigdy nie korzystałem w pracy, ale w domu zrobiłem 2 hobbistyczne projekty i uważam, że dam sobie w nim radę.

Wrzuć do sekcji ze skillami jeśli się czujesz pewnie.

  1. Wpisywać znajomość OOP, SOLID, Clean Code itd? Wiem że to główne pytania na rozmowach rekrutacyjnych, ale czytałem że wpisywanie takich rzeczy jak ktoś aplikuje na seniora jest bez sensu.

Wpisuj. Dla HRów to może mieć znaczenie.

  1. W wymaganiach jest AWS, Jenkins, Docker albo jakieś inne narzędzia typowe dla firm i płatne, a nigdy z tego nie korzystałem. W takiej sytuacji odpuszczać ofertę?

To zależy. Jeśli spełniasz większość wymagań to możesz pisać.

  1. Prawie wszędzie wymagają dobrego angielskiego i często jest że do rozmowy z klientem. Studia skończyłem parę lat temu, więc nie rozmawiam w tym języku. Myślicie żeby zapisać się na jakieś lekcje?

Warto.

  1. Czytałem że głównie sprawdzanie angielskiego to miękkie pytania, więc to mi pójdzie ok, ale czy to nie będzie oszustwo? Bo opowiedzieć o sobie czy projektach nie jest trudne i można sobie powtórzyć w domu, a potem wyjdzie że jednak nie umiem dobrze tego angielskiego. [...] Dlatego zastanawiam się czy warto udawać wszechwiedzącego.

To, że przygotujesz sobie historyjkę nie oznacza jeszcze że nie będzie różnych, dodatkowych pytań. Zazwyczaj w trakcie ktoś ci przerwie opowieść i poprosi np. o doprecyzowanie czegoś. Wtedy zazwyczaj wychodzi, czy faktycznie umiesz mówić po angielsku czy nie.

  1. Jak startujecie do firmy która podaje widełki 10 - 15k, a wy uważacie że teraz zasługujecie na max 7k to ile powiecie?

Totalnie źle myślisz. Nie ma "czy zasługuję". Jest "kogo firma poszukuje".
Jeśli jakaś firma będzie szukała kogoś o twoich umiejętnościach i będzie skłonna zapłacić np. 30 koła - to aplikujesz i się nie zastanawiasz, czy zasługujesz.
Oczywiście jest jeszcze kwestia "czy warto". Np. czy lepiej klepka JSP w sztywnym korpo za 12k, czy też pisać coś fajnego w Scali za 8k?

1

Jeżeli o mnie chodzi, to wydaje mi się, że w CV wystarczy ująć wszystkiego najważniejsze i najbardziej znaczące informacje oraz zrobić je tak, żeby się wyróżniało na tle innych kandydatów o pracę. Mi pomógł w tym kreator CV, zapłaciłem za premium, żeby mieć dostęp do fajnych i oryginalnych szablonów i udało mi się stworzyć super fajne CV. Pracę dostałem, więc musiało to zadziałać.

1
Shalom napisał(a):
  1. Zrobić, bo nikomu nie chce się "łowić". Jak uznam że z listy skillsów wygląda sensownie to potem sobie ewentualnie poszukam gdzie z tym pracowałeś. Ważna kwestia: skillsy w tabelce muszą z czegoś wynikać! Jak widzę CV gdzie jest milion buzzwordów a potem widze, że koleś ma w sumie miesiąc praktyk jako helpdesk u Janusza i nic poza tym to CV leci do kosza oczywiscie z dopiskiem "oszust".

Przebranżowiłeś się na rekrutera?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1