Opinie o crestt

0
Crestt napisał(a):

mam dużego expa w Lorem ipsum
i znam technologie Duis, aute, irure oraz dolor

To brzmi ciekawie, chętnie porozmawiamy o możliwościach rozwoju dla Ciebie w naszej firmie ;)

Dobrze, na początek #15k na okresie próbnym (max 2 tyg.), potem 30.
Netto (=na renkie).

A, i 90% roboty ma być w COBOLU.

1

@Crestt: możecie napisać jak wygląda rekrutacja ? Czy rekrutacja na stanowisko zdalne odbywa się tak samo ?

0
miszasty93 napisał(a):

@Crestt: możecie napisać jak wygląda rekrutacja ? Czy rekrutacja na stanowisko zdalne odbywa się tak samo ?
Hej miszasty93,
Oczywiście!

  1. Pierwszy etap - rozmowa telefoniczna z rekruterem IT. Około 20-30 minutowa. Wcześniej ustalamy konkretnym termin z kandydatem. Bez elementu zaskoczenia w pracy ;)
    Podczas pierwszego calla uzgadaniamy kwestie związane z: dostępnością kandydata, oczekiwaniami finansowymi, preferencjami związanymi z technologiami, w których chciałby pracować, lokalizacją (praca zdalna/ on-site). Pod koniec rozmowy, na podstawie zebranego wywiadu, rozmawiamy już o konkretnym projekcie, który możemy zaproponować kandydatowi.

  2. Rozmowa techniczna - telefoniczna lub F2F - w zależności od dostępności kandydata i Managera. Około 40 - 60 minutowa.
    Podczas tego spotkania weryfikowana jest wiedza techniczna i doświadczenie kandydata. Jak również osoba aplikująca ma okazję dowiedzieć się wiecej szczegółów na temat samej roli, zakresu obowiązaków, technologii, w których będzie pracował/pracowała.

  3. Czasem konieczne jest również przeprowadzenie trzeciej rozmowy (telefoniczna bądź F2F) - zależy to od wymagań klienta, dla którego realizowany jest projekt. Naomiast podczas pierwszej rozmowy telefonicznej kandydat informowany jest jak proces będzie przebiegał.

P.S. Nie mamy sztywno określonego jednego modelu rekrutacji. Staramy się elastycznie podchodzić do dyspozycyjności i dostępności kandydatów :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0