Czy odpisywać na oferty pracy na linkedin?

1

Cześć,

Jestem javowcem z około 2 letnim doświadczeniem. Ostatnio postanowiłem zaktualizować profil na linkedin updateujac listę pracodawców o kolejną pozycję. No i się zaczęło... od tego czasu dostaję z 5-6 ofert pracy na dzień. Trochę mnie to niepokoi bo nie wiem czy w dobrym guście jest odpisywać ludziom na te wszystkie wiadomości "nie dziękuje", "obecnie nie jestem zainteresowany" itp. czy może nic z tym nie robić i zwyczajnie 'zignorować'. Mam wrażenie, że jeśli teraz nie odpisze komuś i kiedyś jak na serio będę chciał zmienić pracę to już nie dostanę z jego strony żadnej propozycji. :P

18

Należy odpisywać każdemu unikalnie skomponowaną wiadomość gdyż w przeciwnym wypadku możemy zranić uczucia rekrutera a przecież powszechnie wiadomo że są oni delikatnymi motylami.

0

To zależy. Jak widzę teskty "Dzień dobry napisałam do Pana gdyz szukamy Senior Java Developerów" (mam 2 lata doświadczenia tylko ) to nie odpisuje. Jak ktoś napisze spersonalizowaną to odpisuje. Generalnie i tak większość ofert z linkedina nie jest zbyt ciekawa i dla ambittnej osoby to nie jest najlepsza opcja do szukania pracy, najelpsza to tzw. networking

0

Mi się wydaje że agencje tworzą bazę danych, kiedy pracodawca mówi im ze szuka kogoś np z Javy to oni wtedy wiedza kogo szukać. Jeden 'click' i masz ofertę na E-mail. Odpisanie im może znaczyć ze potencjalnie szukasz nowego zatrudnienia(kto tam czyta "tak" czy "nie").

0
scibi92 napisał(a):

To zależy. Jak widzę teskty "Dzień dobry napisałam do Pana gdyz szukamy Senior Java Developerów" (mam 2 lata doświadczenia tylko ) to nie odpisuje. Jak ktoś napisze spersonalizowaną to odpisuje. Generalnie i tak większość ofert z linkedina nie jest zbyt ciekawa i dla ambittnej osoby to nie jest najlepsza opcja do szukania pracy, najelpsza to tzw. networking

Podaj przykład networkingu.

0

Ja odpisuje bardzo krótko, bo wiem jak wygląda praca po drugiej stronie. Jak ktoś dopytuje dlaczego, to też ma to sens odpisać, bo nie dostanę równie słabej propozycji następnym razem.
Szansa, że trafimy na tą samą osobę za 5lat jest bardzo mała, firmy rekrutacyjne pojawiają się i znikają, rotacja w HR też jest duża.

0
Likwidator napisał(a):

Podaj przykład networkingu.

Utrzymuję kontakty z niektórymi znajomymi ze studiów, byłymi współpracownikami, chodzę czasami na jakieś meetupy po różnych firmach i kilka osób też tak poznałem. Zgodnie z regułą six degrees of separation zawsze znajdzie się ktoś kto zna kogoś w firmie kto powie coś więcej o tym co się tam robi. Czasami mam bezpośredniego znajomego.

Polecam zrobić sobie listę znajomych i śledzić gdzie sobie pracują i co o tej pracy myślą - linkedin wszystkiego nie powie (a nawet c**** skasowali labelki przy połączeniach), a i za 2 lata nie będziesz wiedzieć kto, na co i gdzie narzekał. No i głupio do kogoś wysyłać maila po dwóch latach od ostatniego spotkania żeby przypomniał co myśli o pracy w jego starej firmie.

0
Nieposkromiony Pomidor napisał(a):

Mam wrażenie, że jeśli teraz nie odpisze komuś i kiedyś jak na serio będę chciał zmienić pracę to już nie dostanę z jego strony żadnej propozycji. :P

Nie będzie tak. Ja regularnie nie odpisuję od kilku lat i nadal mi wysyłają wiadomości. W międzyczasie zmieniłem pracę. Raz nawet odpisałem pani z HR-u po roku, czy pół roku (nie pamiętam) i wziąłem udział w rekrutacji. Czasami, jak mnie oferta zaciekawi, to podpytam o jakieś detale lub napiszę, że teraz nie jestem zainteresowany, ale może za jakiś czas będę. Jakbym dostawał taką wiadomość raz na pół roku, a nie codziennie lub gdybym aktywnie szukał pracy, to bym odpisywał, a tak to szkoda na to czasu.

0

Również zgadzam się z przedmówcami, że na linkedin jest dużo ofert pracy, jednak osoba ambitniejsza i chcąca się rozwijać, powinna szukać pracy na własną rękę.

"Prowadzę kilka bardzo pilnych rekrutacji,... szukamy ludzi z .net i java, ... w miarę możliwości proszę również o polecenia...". Oferty z takimi sformułowaniami skreślam od razu bo wyglądają desperacko i nieprofesjonalnie.

0

Podaj przykład networkingu.

Chodzenie na konferencje i rozmowy , fora (ew. facebook też czasami), rozmowy ze znajomymi developerami, uczelnia (jesli ktoś jest studendem jeszcze)
Ja w chromie mam zakładki i jak ktoś mi powie o ciekawej firmie od razu tam trafia :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1