Długość okresu wypowiedzenia

0

Wiecie czy w umowie o pracę może być zapis, że wypowiedzenie strony ustaliły ze okres wypowiedzenia trwa 1 miesiac, czy nie ma wyjścia i jeśli mam odpowiedni staż to z automatu może być tylko 3 miesieczne wypowiedzenie? Jak to u was wygląda, jak długie macie okresy wypowiedzenia na UoP?

0

jak masz w umowie to tyle ile w umowie
jak nie masz w umowie to z tego co pamietam (moge sie mylic co do pierwszego okresu)

0-6 miesiecy -> 2 tygodnie
6miesiecy - 2 lata -> 1 miesiac
2lata i wiecej -> 3 miesiace

0

Zapisy Kodeksu Pracy są nadrzędne w stosunku do zapisów w UoP. Jednakże strony mogą postanowić o rozwiązaniu UoP za porozumieniem stron, gdzie okres wypowiedzenia może być dowolny.

Innymi słowy, jeżeli dogadasz się z pracodawcą, że okres wypowiedzenia będzie wynosił 1 miesiąc, to nic nie stoi na przeszkodzie, wystarczy tylko rozwiązać umowę za porozumieniem stron.

0

Czyli w momencie podpisywania umowy nie mozna ustalic w niej 1 miesiecznego wypowiedzenia, jesli wedlug kodeksu przysluguje 3 miesiace?

1

Art. 18 KP mówi o tym, że warunki zatrudnienia w umowie, nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż przewiduje Kodeks Pracy. Umowne ustalenia odmienne od regulacji Kodeksu pracy, które są niekorzystne i krzywdzące dla pracownika, są nieważne. Natomiast korzystniejsze dla pracownika postanowienia umów są dopuszczalne i wiążące dla stron umowy o pracę.

Innymi słowy pracodawca może dać pracownikowi wyższą pensję niż minimalna i taki zapis jest wiążący, natomiast nie może dać mniej. Podobnie jest z okresem wypowiedzenia oraz wszystkimi innymi warunkami zatrudnienia.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0