Rozmowa kwalifikacyjna z managerem

0

Cześć,

Szybkie pytanie, ponieważ biorę udział w procesie rekrutacyjnym do pewnej firmy. Miałem rozmowę techniczą, którą przeszedłem i dostałem się do następnego etapu jakim jest rozmowa z managerem. Ktoś może coś powiedzieć czego się spodziewać na takiej rozmowie? To znaczy czy się coś przygotować, czy pytania jakieś tehcnicznę mogą być czy w ogole jak może wyglądać taka rozmowa?
Jest to moja pierwsza zmiana pracy, dlatego nie dokońca wiem czego się spodziewać.

0

debilne pytania typu prosze powiedziec cos o sobie, co chcialby robic za 5 lat . Chodzi o to czy twoj wyglad i osobowosc sie spodoba.Ja zawsze odpadam na tym etapie.

1

Albo "czy pracowałeś już w podobnej firmie"? "Co robiłeś do tej pory"? "Jakie są twoje oczekiwania finansowe"? "Od kiedy jesteś w stanie zacząć pracę?". "Czy miałeś doświadczenie z ...[tutaj wstaw nazwę jakiegoś modnego frameworka]"? "Czy pracowałeś [zespołowo / w SCRUM / Agile / pod presją czasu / niepotrzebne skreślić]"? Albo "w czym się czujesz dobry?", "jak sobie wyobrażasz pracę w naszej firmie?".

Albo słuchanie opowieści typu "Jest to bardzo fajny projekt i potrzeba nam osoby takiej jak ty, która będzie w stanie zgrabnie wejść w projekt i nas wspomóc w realizacji tego projektu" czy "twój poziom okazał się najwyższy ze wszystkich kandydatów" czy innych rekrutacyjnych tekstów, które mają za zadanie uśpić twoją czujność.

5

-jakie są pana oczekiwania finansowe?
-7000
-wie pan jesteśmy świeżą firmą na rynku, a pan z kolei nie ma zbyt dużego doświadczenia, jakie są pana oczekiwania finansowe?
-6000
-mamy bogaty pakiet i piłkarzyki,oraz kilka przerw, oraz dynamiczny zespół i atmosferę startupu, jakie są pana oczekiwania finansowe?
-5000
-z czasem jest oczywiście możliwość awansu, nie ma nadgodzin, częściowa praca zdalna, bez presji, jakie są pana oczekiwania finansowe?
-4000
-a więc dobrze! dogadane! 4000 brutto

:D

0

Dlaczego zmieniasz pracę?
Co cię motywuje a co demotywuje?
Co uważasz za sukces w swoim zawodzie?
W jakim kierunku chcesz kierować swoją karierę?

Generalnie celem tego etapu jest sprawdzenie, czy pasujesz osobowościowo, czy firma i pozycja oferują to czego oczekujesz, czy masz cechy pożądane (chęć nauki, komunikatywność, praca zespołowa - lista zależy od firmy). Poza tym chcą też na tym etapie odrzucić aroganckich, nieprzyjemnych ludzi z dobrymi umiejętnościami technicznymi.

Można też niestety trafić na durne pytania typu (poważnie bym się zastanowił nad przyjęciem oferty gdybym usłyszał takie pytania):
Jaka jest twoja największa słabość?
Dlaczego uważasz, że jesteś lepszy od innych kandydatów?
Jaka jest minimalna stawka, którą jesteś w stanie przyjąć?

1

Rozmowa z managerem to ważna część rekrutacji.
Mogą paść następujące pytania:
1) Jakie są Twoje oczekiwania finansowe (mogą się również pojawić negocjacje w tej sprawie jeśli, pytanie padło już wcześniej)
2) Gdzie się widzisz za 5 lat
3) Czy Twoje wartości są zgodne z wartościami firmy
4) Jaka jest Twoja metodyka pracy
5) Czy masz doświadczenie i/lub umiejętności nietechniczne, które przydadzą się na tym stanowisku

oraz mogą się pojawić inne kwestie:
1) Czy planujesz ciążę (w przypadku kobiet)
2) Czy w razie czego będziesz dymał za innych (bo u nas jest duża rotacja)
3) Czym możesz nam zaimponować
4) Proszę zarecytować wierszyk lub zaśpiewać piosenkę

0

Dzięki wszystkim za sugestie czego się spodziewać, czyli taki troche off-top. To nie ma sensu się jakoś przygotowywać, chyba najlepiej na spontanie.

0

Tez tak podszedlem raz do tematu :P
Okazalo sie ze rozmowa byla z jakims dyrektorem z USA ktory mowil mega - szybko i pytal o milestony, osiaganie rezultatow, negocjowanie i duzo takich tematow zwiazanych z "crucial conversation". Oczywiscie dalem sobie rade ale po 30 min rozmowy mialem troche wrazenie ze odpowiadam ciagle to samo :P

Finalnie sie dostalem ale na szczebel nizsze stanowisko. Ow dyrektor podobno podsumowal to jako "technical gaps" :P No coz "soft skille" tez sa wazne :P

3
DolBo napisał(a):

Finalnie sie dostalem ale na szczebel nizsze stanowisko. Ow dyrektor podobno podsumowal to jako "technical gaps" :P No coz "soft skille" tez sa wazne :P

Idealnie podsumowałeś o co chodzi w tego typu rozmowach hearowych :)

Byłeś najlepszy po wszystkich etapach rekrutacji, mogłeś zawołać 30% więcej i tyle byś dostał.
Ale urobili cię tak, że cieszysz się ze niższego stanowiska na które wcześniej nawet byś nie aplikował.

0

ktory mowil mega - szybko i pytal o milestony, osiaganie rezultatow, negocjowanie i duzo takich tematow zwiazanych z "crucial conversation".

Czyli taki bullshit wciskał XD

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0