C++ czy Java/C# - co kontynuować

0

Cześć wszystkim!
To mój pierwszy post na tym forum, nie miałem tu konta, aż nadeszła potrzeba jego założenia i zapytania się Was o moim "problemie".
Jestem studentem III roku na Politechnice Śląskiej, odbyłem już praktyki w Asseco jako programista Java, niestety nie udało mi się przebić konkurencji w ofercie stażowej i okazało się, że są lepsi ludzie w Codility ;p Mam teraz możliwość odbycia stażu w dwóch miejscach : Java/C# w Kamsoft lub C++ w WB Electronics w Gliwicach. Tutaj moje pytanie, w co byście poszli ?
Nie wiem jak wygląda na rynku praca związane z C/C++, spora ilość firm idzie własnie w tworzenie typowych aplikacji w C#, Java i inne. Jako, że nie znam się tak dobrze na rynku jak niektórzy z Was, nie wiem czy kodzenie w C/C++ nie będzie swego rodzaju degradacją w stosunku do całego rynku. Nie oczekuję też jasnowidztwa, bo nikt nie wie co będzie za 10 lat, widać tylko, że rynek Java i C# jest coraz większy, ale co z wyspecjalizowanym C/C++. Wiem, że dopiero moje początki, ale im więcej wiem tym lepiej :) Jak Wy to widzicie ?
Z góry dziękuję za wszystkie opinie i rady :)

1

Hej! To zależy gdzie się widzisz. Jak wejdziesz w C#/Javę, to prawdopodobnie będziesz pisał webowe apki (lub też tylko backend). W C++ raczej rzeczy związane ze sterownikami, generalnie bliżej sprzętu. Tak naprawdę jeśli nie możesz się zdecydować to idź gdziekolwiek, jeśli nie będzie Ci do odpowiadało, to zmienisz. Rozwijaj się w tym, co Cię interesuje, prowadź projekty "na boku", w końcu sam będziesz wiedział gdzie się widzisz.

Co do łatwości otrzymania pracy, to na pewno zdecydowanie łatwiej o pracę w webie, chociaż i tu coraz mniej ofert dla całkowicie początkujących.

0

No właśnie na boku to systemy wizyjne, na razie w LabView, ale wiem, że w C/C++ się piszę i Java też co ciekawe, a te systemy są wszędzie, w dronach m.in.

2

Języki zarządzane są znacznie przyjemniejsze od niezarządzanych. A od C++ wszystko jest przyjemniejsze, nawet PHP.

2

Mi osobiście lepiej się programuje w C# niż w C++ podejrzewam, że jest to kwestia masy gotowych funkcji i dopracowanego visuala :) . Dodatkowo możesz zawsze przy programowaniu w C#/Java zająć się pisaniem aplikacji mobilnych.

2
ŁF napisał(a):

Języki zarządzane są znacznie przyjemniejsze od niezarządzanych. A od C++ wszystko jest przyjemniejsze, nawet PHP.

Podpinając się pod tego posta:
czyli albo odrzucasz C++ bo Ci się nie podoba, albooo nie możesz się zdecydować i w sumie o doświadczenie w C++ jest trudniej (wydaje mi się) niż w takiej Javie

Akihito napisał(a):

Mi osobiście lepiej się programuje w C# niż w C++ podejrzewam, że jest to kwestia masy gotowych funkcji i dopracowanego visuala :) . Dodatkowo możesz zawsze przy programowaniu w C#/Java zająć się pisaniem aplikacji mobilnych.

Visual ma przecież wsparcie dla C++

Ja subiektywnie wybrałbym Jave/C#

0

Czyli nie patrzeć się czym zajmuję się firma, tylko iść w kierunku języka programowana ?

0

A widzisz tego w pytaniu nie było albo nie doczytałem
w sumie ja bym to brał pod uwagę jeśli nie mógłbym się zdecydować bo to też ważne jest

0

Bo mam do wyboru Kamsoft, czyli typowe aplikacje lub WB Electronics, czyli wojskowe rzeczy :)

8

Porównywać pisanie w Javie/C# do C++ to tak jak porównywać lot samolotem Boeing 747 z tanich linii lotniczych do Rzymu a lot Szybowcem nad Warszawą za 200zł z kupony od Grouponu.
Niby tutaj i tutaj lecisz, ale w Boeing 747 lecisz dalej i szybciej i lepsze ma przyśpieszenie a autopilot i najnowsze systemy czunikow i sam pilot czuwają nad twoim bezpieczeństwem i w dodatku lecisz wysoko HEAD i dostajesz zimne napoje chłodzące i lecisz do ciepłych krajów i w ogóle jest mega! jest po co żyć!!!
a lot szybowcem nad Warszawą? niby też fajny, ale w każdej chwili może się spierdolić i w ogóle.

W Javie masz odśmiecanie pamięci, wygodne ide i wgle pisze sie totalnie inaczej, totalnie bardziej przyjemnie itd..
Tymczasem w C++ cały soft jest starszy, trudniejsze to, trzeba sie skupiać i walczyć z jakimiś p******enami błędami.

Aż szkoda gadać - to trzeba po prostu przeczytać i spróbować. Na koniec jeszcze jedno:
zerknij sobie jak C++ wygląda i co standard dodaja nowe rzeczy udziwniając jeszcze bardziej, chcą być coraz bardziej nowocześni a tam gdzie daleko w przeszłość są czyste pointery i kompatybilność z językiem C (ofc niepełna).

Zajmij się Java i C# i nie trać czasu na C++.

Jak dalej Cię nie przekonałam to spróbuj napisać tą samą dość prostą aplikację najpierw w Javie, potem w C++ a na końcu możesz spróbować jeszcze w ANSI C.
Gwarantuje, że niektóre outputy kompilatora C++ sprawią, że osiwiejesz albo zaczniesz pić. Mówił o tym nawet Linus Tovards pisząc w ANSI C, że to co dzieje się w C++ to katastrofa. Polecam zerknąć w jego wypowiedź nt. powyższego języka, bo jest ciekawa.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1