Senior deweloper - co to znaczy i jak rozpoznać

0

Cześć,

  1. Jak definiujecie serniora? Proszę o możliwie uniwersalną definicję lub nakierowaną na C++? Czym różni się od regulara?
  2. Jak rozpoznać, że pracownik przeszedł na seniora, zdobył odpowednie kwalifikacje, kompetencje?
  3. Jak rozpoznać seniora na rozmowach kwalifikacyjnych? Czy to tylko definicja wiedzy programistycznej?
  4. Jak samemu przejść na seniora? Gdzie skupiać wysiłki, etc?
2

Nie jestem seniorem, ale ta piramidka wygląda sensownie:

0

3 lata doświadczenia i jest senior imo

2

Obok mamy temat programistki z 7 czy 9 letnim doswiadczeniem i nic nie umie, wiec wiesz...

1

2

A jak przez 9 lat bedziesz robic zegary na strony w JS to bedziesz seniorem ?

1

To dużo zależy od firmy :) ja mam znajomego który w jednej firmie był już seniorem (wtedy miał 5 lat doświadczenia), a przeszedł do innej na juniora (dalej nim jest mimo 7 lat doświadczenia, ale wypłaty ma lepsze niż nie jeden senior w warszawie bo słynne 15k+) :D

1

Dokładnie tak jak piszecie - doświadczenie (w latach) jest warunkiem, ale tylko jednym z wielu ;) Można być wybitnym programistą i bardzo szybko się uczyć, ale pewnych rzeczy się nie przeskoczy i trzeba mieć styczność z pewną liczbą problemów, projektów, różnych podejść, żeby móc wyciągać dobre wnioski i przewidywać ich powstawanie przy pisaniu nowego softu.

0

Model Dreyfussa jest dobrym wzornikiem. Tylko jakiej umiejętności on dotyczy?
Czy trzeba być (w C++) mistrzem, który z pamięci wyciąga funkcjonalności i sztuczki języka?
Czy programista, który korzysta z bogactwa np. wzorców projektowych i frameworków komunkacyjnych (bazujący na eventach, triggerach, etc)?
Czy programista, który w małym palcu ma wielowątkowość czy Linuxowe głębiny?
Czy człowiek, który ma lekkość z wchodzeniem w nowe projekty, np. w 30m rozpozna co robi dany kod (mimo 3 warstw templatów na templatach i niezrozumiałego nazewnictwa)?
Czy można być średniakiem jeśli chodzi o skalę nowicjusz->guru w/w obszarów i nadal być rozpoznawalnym jako senior?

0

Jak ktoś zaczął programować w podstawówce/gimnazjum to w wieku 25 lat jest już seniorem bo ma ponad dekade doświadczenia? XD

1

Może @gavallon się wypowie?

On ostatnio zaczął programować, kiedyś będzie seniorem, niech wyrazi swoje zdanie.

1

Seniora to najłatwiej rozpoznać po sombrero

0

senior to tak jak magister.
niby ten z MIT i ten z uniwersytetu ekonomicznego kierunek informatyka to magister ale chyba czuć różnicę

0

Jak definiujecie serniora?

Ot, nazwa stanowiska przeznaczonego w teorii dla programistów:

  • bardziej doświadczonych, z większymi skillami
  • z większą mocą decyzyjną (junior musi się słuchać seniora)
  • którzy będą więcej zarabiać

W praktyce to różnie bywa. Seniorem może zostać ktoś, kto się kompletnie nie zna na programowaniu, niektóre firmy szukają również "seniorów" za 3-5 tysięcy zł (czyli chcą mieć seniora w cenie juniora), a i moc decyzyjna takiego seniora też może być ograniczona przez firmową politykę czy osoby zarządzające projektem itp.

Ponadto słowo senior ma jakąś dziwną moc i co jakiś czas ludzie zadają sobie pytania "co to znaczy senior", "jak nim zostać", "jak rozpoznać", tak jakby to był jakiś ideał, szczyt rozwoju, do którego powinien dążyć każdy programista. Stąd ten i podobny wątek (chociaż moim zdaniem nie ma co międlić dodatkowo, bo w internecie jest już mnóstwo takich wątków, choćby na Quora: https://www.quora.com/What-differentiates-a-senior-programmer-from-a-regular-programmer )

Samo słowo senior może podbić ego i być sposobem na lans. Widzę na LinkedIn, że tam każdy nawet ktoś kto nie ogarnia podstaw danego języka programowania, będzie miał napisane "Senior", żeby tylko zwrócić na siebie uwagę rekruterów z HR.

Czym różni się od regulara?

Pewnie wysokością pensji najmocniej. Nie czuję się "seniorem", ale jeśli firma mi płaciła 2 razy więcej za fakt bycia seniorem, to mógłbym nim zostać.

Jak rozpoznać, że pracownik przeszedł na seniora, zdobył odpowednie kwalifikacje, kompetencje?

Po tym, że inni pracownicy zaczynają tytułować go "seniorze!". Czyli nie np. "Marcin, zrób pusha" tylko leci mail o treści "Szanowny Seniorze Marcinie, zwracam się z uprzejmą prośbą o zrobienie pusha"

2

Temat rzeka, i zajechany na wiór.

Mówiąc skrótowo, senior to według mnie bardziej kategoria biznesowa i nie chodzi o to, że ma znać 20 języków, 500 bibliotek i potrafić zaimplementować algorytm Dijkstry w kodzie maszynowym nie patrząc na monitor.

Senior powinien być wg mnie programistą, którego zrzuca się jako desant na trudny odcinek i można być spokojnym, że sobie - bez nadzoru - poradzi, i to poradzi sobie sensownie. A jeśli czegoś do pracy będzie mu brakować, to zgłosi jednoznacznie i jasno - czego, na kiedy i po co.

Senior może czegoś nie wiedzieć, ale ma potrafić się dowiedzieć. I przede wszystkim ma umieć szybko zorientować się, kiedy czegoś nie wie.

Cała podbudowa teoretyczna to jest środek do tego celu, a nie kryterium samo w sobie. W końcu nie jesteśmy programistami po to, żeby klepać kod, tylko żeby rozwiązywać problemy i wytwarzać taki czy inny produkt.

0

Wcale nie jest tak malo ofert do wiekszych firm gdzie jest wymagane 2-3 lata doswiadczenia na juniora.

Senior? Pewnie ponad 10 lat w roznych firmach i roznych projektach.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1