Prośba o ocenę CV

Odpowiedz Nowy wątek
2017-04-14 21:27
0

Witam wszystkich, chciałbym prosić o ocenę cv - sugestie co mógłbym zmienić, poprawić bowiem od miesiąca poszukuję stażu, pracy jako junior java dev niestety z miernym rezultatem - problemem jest to, że firmy się nie odzywają na jakieś 13 wysłanych cv tylko 2 się odezwały (z czego jedna w technologii php, a myśląc że będzie lepiej pozwoliłem sobie odmówić). Ktoś może stwierdzić, że mało wysyłam cv jednak analizując wymagania praktycznie spełniam tylko nieliczne. Dlatego też postanowiłem w trybie natychmiastowym poznać solidne podstawy springa, doczytać o wzorcach i napisać jakąś flagową aplikacja, którą mógłbym się pochwalić. Mam również parę dodatkowych pytań:

 1. Czy powinienem zamieszczać w cv tą 2 aplikacje (system wyborczy) pisałem ją rok temu i teraz jak patrzę na nią to nie jest za ciekawie napisana. Jak pracodawca na takie coś patrzy? Analizuje to pod kątem tego, że jakieś tam podstawy są i niejako popieram to co sobie wypisałem w umiejętnościach czy też stwierdza, że jakość kodu jest tragiczna i nawet nie warto zaprzątać sobie głowy taką osobą ?
 2. Czy jeżeli wysyłam cv na stanowisko juniora javy to dostosować cv tylko i wyłącznie pod jave ? Wspominać o projektach z php ?
 3. Jak długo trwa proces przetwarzania cv w dużych korporacjach ? Czy 2 tygodnie bez odzewu oznacza, że nie są zainteresowani? Zmierzam do tego, że dostałem telefon z pierwszego etapu rekrutacji, pani powiedziała że skontaktuje się ze mną ktoś z działu technicznego i umówi rozmowę, jednak od dwóch tygodni nikt się nie odezwał ;(
 4. Czy przy umiejętnościach powinienem wskazywać na to, że znam daną technologię w podstawowym zakresie ? Jak już wspomniałem ostatnio coraz bardziej staram rozwijać się we własnym zakresie jednak z każdym dniem swoje umiejętności oceniam na coraz gorsze, aktualnie określiłbym wszystko poziomem podstawowym; jednak z drugiej strony nie chciałbym odpaść na etapie sprawdzania cv przez panią z HR’u.
 5. Dziwi mnie jeszcze fakt, że żadna firma do której wysłałem cv na staż nie odezwała się. Przecież takiemu stażyście można zapłacić dużo mniej, a po 3 miesiącach będzie jak znalazł na pozycje juniora, dodatkowo znam dużo osób które mają dużo mniejszą wiedzę, a jednak się podostawały. Czy jest to związane z tym, że oni mają status studenta, a ja już nie i firmy mają jakieś korzyści z zatrudnienia takiej osoby? Jeżeli chodzi o kwestie czemu wcześniej nie szukałem stażu to niestety pracowałem w firmie nie związanej z IT - patrząc z mojej aktualnej perspektywy był to ogromny błąd.
 6. Czy w cv powinienem dać wzmiankę odnośnie tego, że wcześniej pracowałem dorywczo w firmach nie związanych z IT ?
 7. Jeszcze takie pytanie ogólne ile wysłaliście cv zanim ogarnęliście pierwszą prace ? Z założeniem, że mówimy o osobie bez komercyjnego doświadczenia. Niektórzy ze znajomych mi mówią, że powinienem wysyłać dużo więcej tych cv, nawet jeśli nie spełniam większości wymagań.
edytowany 1x, ostatnio: aurel, 2017-04-20 11:08

Pozostało 580 znaków

2017-04-16 00:00
0

Uwzględniając wytyczne przesyłam drugą wersje cv, gdybyście mogli rzucić okiem czy jest już w miarę dobrze napisane byłbym wdzięczny. Aktualna wersja jest stworzona po kątem młodszego programisty php, może uda się dostać do jakieś firmy, a z czasem przejść na jave. Jeszcze takie pytanie jak mam tą sekcje z projektem to nazwać ją "Projekty" czy "Własne projekty" ?

Masz różne kolory czcionki? Miasto i E-mail. popraw to też w innych miejscach. Najlepiej zastosuj szablony stylów i pokaż, że znasz Worda. Poza tym umiejętności piętro wyżej. Te praktyki na prawdę każdy ma. Rekruter i programista, który później to filtruje na prawdę mają mało czasu. Przeczytam o praktykach, nie przeczytam o umiejętnościach. Na początku oferty mile widziane to co jest w ogłoszeniu. - KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED 2017-04-21 22:40
http://www.gratka.pl/pracuje/artykul/cv-jak-skutecznie-je-napisac,2316584,art,t,id,tm.html Cytat: Dane Pisząc swoje CV zwróć uwagę, aby imię i nazwisko były widoczne. Nie zapomnij podać e-maila oraz numeru telefonu komórkowego. Adres poczty e-mail powinien być formalny i składał się z imienia i nazwiska. Niedopuszczalne są pseudonimy lub zdrobnienia! Ze swojego CV wykreśl datę i miejsce urodzenia oraz stan cywilny. "Maciek" więc powinien odejść z CV na rzecz "Macieja". - KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED 2017-04-22 11:55

Pozostało 580 znaków

2017-04-16 00:03
0

Warto pamiętać też o tym by w repo nie trzymać haseł :)

Pozostało 580 znaków

2017-04-16 00:11
0

Praktyki i wykształcenie moim zdaniem należy zamienić miejscami. 1-2 miesiące doświadczenia to jest tyle co nic. Każdy je ma po studiach.
Daty w formacie YYYY-MM - są czytelniejsze i częściej stosowane w CV.

JavaScript (jQuery) - to znasz JavaScript zgodny z W3C, czy tylko jQuery, czy oba?

Mail raczej powinien mieć formę [email protected] niż [email protected]

Może kilka słów o celu zawodowym - masz jeszcze miejsce - na prawo od danych osobowych.
Masz może stronę internetową własną?

Formułka o danych jest nadal źle napisana. Ta jest nowsza, ale już nieaktualna. Nie bój się skopiować właściwą z odnośnika, który podałam.

edytowany 1x, ostatnio: KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED, 2017-04-16 00:16

Pozostało 580 znaków

2017-04-16 01:45
Mały Dijkstra
0
 • Inglisz plis.

 • Na pewno podzieliłbym to CV na trzy części - pierwsza to dane osobowe, druga to faktycznie CV (czyli przebieg kariery - studia + staż), trzecia to umiejętności (+ języki naturalne niżej). Teraz zauważyłem daty - faktycznie studia daj wyżej z uwagi na to że są "nowsze".

 • Co do doświadczenia to wywaliłbym ten nagłówek praktyki studenckie i wrzucił typowy bullshitowy opis typu "implemented a user-facing web application for reporting and tracking production incidents. Technologies used include: blablabla". Brzmi trochę poważniej (w szczególności nie ma słów "prosty" oraz "usterka").

 • Zauważ też że sporo ogłoszeń o pracę z różnych powodów ma wpisane serwery servletów (Tomcat, Jetty) albo aplikacyjne - jako że to gdzieś deployowałeś możesz to tam wrzucić, nada się do wypchania. Tego pehapa też zakładam że na coś wrzucałeś, można napisać na co (apacz? nginx?).

 • Kolejność rzeczy z PHPa - ORMo powinno chyba być raczej po frameworku?

 • JavaScript (jQuery) - nope. JQuery to biblioteka, nie wpiszesz chyba sobie Java SE (Spring)?

 • Sekcja projekty - jest jeden projekt. Trzeba jakoś mądrze nazwać tą sekcję żeby przeszła również dla jednego projektu. Nie mam chwilowo pomysłu jak to zrobić, może ktoś inny czymś rzuci.

 • Wykształcenie - zamiast dwóch ostatnich linii wrzuć sobie "informatyka, studia inżynierskie". Z takim poziomem nadmiaru na pewno nie chcesz Javy bardziej niż PHPa :D?

 • Języki obce - poziom średnio-zaawansowany to w sumie nie jest głupi pomysł, bo ludzie nazywają tak cokolwiek między B1 a C1.

Co do umiejętności to trzeba wejść jeszcze w głowę pani Basi z HRów. Najlepiej to zrobić patrząc co wrzuciły do ogłoszeń a czego nie masz:

 • serwery na których to się wrzuca - jak wyżej wspomniałem

 • frameworki do testów jednostkowych - JUnity, Mockito, odpowiedniki dla pehapa. Nie jest trudno nauczyć się na taki poziom żeby tego używać, już co innego pisać żeby to cudo było testowalne (to już wymaga minimum 30 minut pracy)

 • znajomość środowiska deploymentu - jakieś Linusiątko? Zakładam że nie znasz Heroku, AWSa i przyjaciół, ani Vagrantów, Dockerów i innych Ansiblów

 • WebServices dla korpojavy albo REST dla całej reszty - pod tym wchodzi też (niewielki) kawałek znajomości HTTP

Resztę bullshitów można sobie odpuścić. Na juniora RESTa (wystawianie i konsumowanie, generalne reguły) i unity da się ogarnąć w jeden wieczór. Konfiguracja serwera servletów to też raczej niewielki wysiłek (ale trzeba ogarniać co ten serwer tak naprawdę ma robić).

Pozwolę sobie zapytać: - czym według Ciebie jest znajomość serwera servletów, np. Tomcata? Bo rozumiem że samo zainstalowanie i deployowanie projektu to nic, więc co więcej? Jakaś konfiguracja? Przeglądanie logów? - Rizorz 2017-04-16 11:50
@KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED: czyli CV po angielsku to nie jest jakiś mus jak tutaj piszą? Skoro w ogłoszeniu jest napisane "j. angielski na poziomie czytania dokumentacji" jak i całe ogłoszenie jest po polsku to śmiało słać po polsku? U mnie angielski w mowie to największa bolączka, tego się najbardziej boję przy rozmowie kwalifikacyjnej. Z czytaniem tekstu/dokumentacji jest o niebo, niebo lepiej. - Rizorz 2017-04-16 12:04
@KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED: dzięki :)! Tak też właśnie zrobię i wstrzymam się z "gwiazdorzeniem" w tym języku. Fakt faktem codziennie poświęcam trochę czasu na "otaczanie" się tym językiem - podcasty, newsy czytane na głos, seriale z napisami, słuchanie native speakerów i ćwiczenie z nimi wymowy, ale to jednak wymaga czasu na osiągnięcie jakiejś tam płynności... - Rizorz 2017-04-16 12:46
@KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED: właśnie miałem taki plan żeby wypisać pytania jakie mógłby zadać mi potencjalny rekruter w j. angielskim i z tymi pytaniami udać się do znajomej nauczycielki j. angielskiego żeby "zasymulować" taką rozmowę i się poniekąd sprawdzić. O tak, stres potrafi wieeeele namieszać... - Rizorz 2017-04-16 12:59

Pozostało 580 znaków

2017-04-16 03:24
0

Trochę pozmieniałem, jak wstanę to jeszcze zrobię po angielsku. Co do celów to muszę się zastanowić, co napisać żeby nie popaść w banał bo w sumie to jakie junior może mieć cele ? Chyba każdy chce jak najszybciej osiągnąć taki poziom, żeby się dostać do Spartez ;p
Co do serwerów aplikacji to fakt, że robię deploy'e raczej nie świadczy jeszcze o ich znajomości, dlatego nic nie wspomniałem o Tomcat, a tych php'owych to nie używałem nawet w takim stopniu, ale ogarnę sobie tego Heroku.

Z takim poziomem nadmiaru na pewno nie chcesz Javy bardziej niż PHPa :D?

Śmieszek odnośnie nagłego pojawienia się nowych umiejętności w cv (bez podawania poziomu znajomości) czy z inżynierów po uniwersytecie ? Z tego drugiego też nie jestem dumny ;(
Co do mojego rozwoju to postanowiłem, że teraz powysyłam cv odnośnie php'a jak coś się trafi to przyjmę, a w między czasie podciągnę Jave. W sumie to już mi się trafiło ale zlałem ofertę - świeżo po studiach jedno czy dwa cv i już odpowiedź to myślałem, że zawojuję rynek ;p zamiast tego to on mnie szybko zweryfikował xD
Godziny wysyłania cv również zmienię w sumie nic mnie to nie kosztuje, a skoro może wpłynąć na "odbiór mojej osoby".

edytowany 1x, ostatnio: snaffy, 2017-04-16 03:43

Pozostało 580 znaków

2017-04-16 12:02
1

    

edytowany 2x, ostatnio: KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED, 2017-04-22 18:40

Pozostało 580 znaków

2017-04-20 02:21
1
KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED napisał(a):

Widać ktoś sprawdza. Jak mi dadzą 100 CV to pecha mają Ci, którzy wysyłali jak desperaci na każdą ofertę, czyli CV nie spersonalizowane pod firmę (np. PHP zamiast JAVY na początku) i CV pisane po nocy (po 21 lub przed 6). Niestety jak dostaniesz 2 godziny na przeanalizowanie 100 CV to część musi "polecieć do kosza". W ten sposób na każde CV masz nie 1 minutę, ale 3 na zapoznanie się z nimi. Istnieją dodatki, które datę utworzenia dokumentu potrafią wyświetlić w Explorerze.

O kuchwa, całe życie jestem desperatem. :D

KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED napisał(a):

Daty w formacie YYYY-MM - są czytelniejsze i częściej stosowane w CV.

Data powinna być napisana w języku, w którym napisane jest CV. Angielskim separatorem daty jest /, a polskim ..

Mail raczej powinien mieć formę [email protected] niż [email protected]

:D :D :D


"HUMAN BEINGS MAKE LIFE SO INTERESTING. DO YOU KNOW, THAT IN A UNIVERSE SO FULL OF WONDERS, THEY HAVE MANAGED TO INVENT BOREDOM."
Pokaż pozostałe 8 komentarzy
@somekind Naturalnie w ramach okazania, jak przywiązani jesteśmy do swej profesji, rozważyłbym także zastosowanie w zapisie systemu dwójkowego - albo, jeszcze lepiej, czasu uniksowego ;) - V-2 2017-04-21 14:15
Czas Greenwich jest uniwersalny, bo ma uniwersalne (wszechstronne) zastosowanie. Umknęło Ci jedno - tu była mowa o "uniwersalnym separatorze", a nie "uniwersalnym zapisie". Na jakiej zasadzie sam separator ma być uniwersalny? Zwłaszcza, że ISO go wcale nie wymaga. - somekind 2017-04-21 15:00
@somekind Zgadza się, a też nie ma przecież na celu zastąpienia standardów narodowych. Nic mi nie umknęło, oczywiście masz rację, że separator sam w sobie nie jest uniwersalny; uznałem to za - być może - skrót myślowy, oparty o skojarzenie z ISO - V-2 2017-04-21 15:45
Nie warto stosować błędnej i co gorsza nienaturalnej dla żadnego (z omawianych dwóch) języka pisowni. To, że jakiś tam kreator generuje błędnie, to nie jest żaden argument. Zaś w języku polskim oczywisty i poprawny jest stosowanie cyfr rzymskich do zapisu miesięcy, tyle w kwestii zasad. - somekind 2017-04-22 13:23

Pozostało 580 znaków

2017-04-20 18:41
V-2
0

Maciek Kowalski
E-mail: [email protected]
Numer telefonu: 667 324 322
Miasto: XYZ

Przed "Maciek Kowalski" wstaw proszę "imię i nazwisko: ", żeby czytający wiedział, jak ma rozumieć te dwa słowa. Tak samo jak zrobiłeś w przypadku maila, nr. telefonu i nazwy miasta.

W opisie projektu wyjaśniłbym, jakich technologii użyłeś.

Uważam, że podając nazwę firmy, w której odbyłeś praktyki (owo "PC .NET"), powinieneś podać także jej lokalizację - wystarczy, oczywiście, miasto.

Dalej już duperele interpunkcyjne.

informatyka studia inżynierskie

Chyba brakuje przynajmniej przecinka.

angielski: poziom średnio-zaawansowany

To jest byk. Po polsku piszemy "średnio zaawansowany", niekiedy pojawia się forma "średniozaawansowany", ale na pewno nie pisze się tego z dywizem.

Po dywiz, czyli łącznik, sięga się, kiedy przymiotnik złożony łączy w sobie dwie różne cechy. Np. flaga jest biało-czerwona, ponieważ jest równocześnie biała i czerwona. Sos może być słodko-kwaśny. Natomiast nie jest przecież tak, że twój angielski jest średni, a równocześnie, niezależnie od tego, zaawansowany ;) Nie: w tym wypadku średniość nie jest cechą równorzędną, tylko doprecyzowującą stopień zaawansowania

[...] i harmonogramowanie zadań.

Kropka na końcu jest zbędna, bo to nie zdanie, tylko równoważnik zdania.


Nie ma najmniejszego powodu, aby w CV pisać "email" przed swoim adresem mailowym, "imię i nazwisko" przed imieniem i nazwiskiem" ani "zdjęcie mojej głowy od przedniej strony" obok ewentualnego zdjęcia.
edytowany 1x, ostatnio: V-2, 2017-04-20 18:42
Taki z ciebie śmieszek a potem wyślesz CV do hinduskiego rekrutera i ci adres wpisze zamiast imienia i nazwiska bo nie ogarnie które jest które ;) - Shalom 2017-04-20 20:08
@KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED: w swoim komentarzu zastosowałem tzw. sarkazm ;) - V-2 2017-04-21 12:18
@KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED: z zasady pragnę pomagać tylko tym wyczuwającym sarkazm bez dodatkowej podpowiedzi, a jeśli komuś nie pasuje mój styl doradzania, doprawdy nie musi korzystać z moich porad i nic wielkiego się przez to nie stanie, ani tej osobie ani mnie tym bardziej. - V-2 2017-04-22 02:57
@KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED: Sarkazm wyszczególniany i podkreślany traci siłę wyrazu, a zresztą nie ogłaszałem naboru na redaktora do swoich wypowiedzi, pozostań zatem przy redagowaniu własnych. Coś się mnie uczepiła, w domu jest nudno czy co, nagle mam z dziesięć powiadomień od jednej i tej samej osoby ;) - V-2 2017-04-22 13:16
Więc baw się dalej. Miejmy nadzieje, że nowi użytkownicy szybko zauważą, że nie wiedząc czy piszesz poważnie, czy trollujesz - zapytają na innym forum, gdzie dostaną odpowiedzi poważne a nie "sarkastyczne". - KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED 2017-04-22 15:15
@KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED To się różnimy, bo ja takich nadziei nie odczuwam i jest mi totalnie obojętne, co nowi użytkownicy uważają o twoich wpisach : ) Nawiasem mówiąc, istnieje na tym forum system punktów reputacji i to on może służyć za pewien miernik, w jakim stopniu ludzie cenią sobie czyje posty i porady. Pozdrawiam i miłego weekendu - V-2 2017-04-22 16:02

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz
Liczba odpowiedzi na stronę

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0