Java czy C#?

0

Hej.
Jestem na 2 roku studiów informatycznych i pora już zacząć specjalizować się w jakiejś technologii, żeby nie było że umiem dużo rzeczy, w małym stopniu. Podobają mi się języki Java oraz C# i tu moje pytanie, w którą stronę według was w 2017r. się kierować? Gdzie mniejszy próg wejścia? Jeśli mielibyście znowu 20~~ lat i musielibyście wybrać jakąś technologię, to w co byście poszli? Chodzi mi o duże możliwości znalezienia pracy głównie.

1

Niskim progiem wejścia bym się nie sugerował, do pracy nad AS/400 swojego czasu przyjmowali każdego bo nikt sensowny nie chciał się z tym dziadostwem babrać.

0

JAVA jest bardziej popularna... a nie myślałeś może nad mobilem? java ma duużo wspólnego z Androidem... ;)

1

C# ma coraz więcej wspólnego z mobilem za sprawą Unity 3D (Mono) i Xamarinu :)

IMO Unity jest wygodniejsze do robienia aplikacji na Androida niż jakiekolwiek środowisko do Javy.

0

A ta nowoczesna Scala nadaje się do mobile czy lepszy Kotlin, Ceylon, ponoć są łatwiejsze do nauczenia od Javy i niski próg wejścia.

0

Kotlin ma mniejszy próg wejścia? Ech, chyba się starzeję...
Popatrz na rynek i na przewidywania rynków. Ogólnie będzie brakować programistów, nie będę się rozczulał nad tym, z jakim skillem, sam jestem lichy.
Prognozy wskazują, że Java/C#, ale to nie jest żaden wyznacznik. Bardziej bym się kierował w stronę C/C++. W naszym kraju zaczyna się dopiero boom na IoT, a to dopiero ukształtuje rynek na najbliższe 3-6 lat.

0

Jak miałem 20 lat to nie wybierałem technologię tylko rozglądałem się po wszystkim.

Java jest bardziej wiekowa i wolniej się rozwija, ale ma przed sobą dalszą perspektywę wg mnie (przynajmniej na polu finansowym i pewnie mobilnym).
Nie znam .NET, ale z tego co słyszę jest on łatwiejszy do nauczenia.
C# to dzisiaj głównie Windows, ew. Xbox.

Jeśli ufasz, że Microsoft jest wieczny to C# będzie dobrym wyborem (C# to produkt jednej firmy).
Niestety Java teraz też jest mocno zależna od jednej firmy (patrz sprawa Google vs Oracle, Java EE Guardians, Netbeans) i tak naprawdę przewidywanie co będzie nawet za 10 lat jest jak wróżenie z fusów.

Lepiej przygotuj się na zmiany, bo w tym zawodzie to jedno jest pewne że trzeba być na nie gotowy.
No chyba że pracujesz z AS/400.

0

Jak lubisz Maka, Linuksa, Androida lub rozważasz pracę w banku lub branży e-commerce, to Java, a jak nie, to C#. W przeciwnym wypadku, rzuć monetą.
Języki są podobne, w obu jest zapotrzebowanie i porównywalne zarobki. Java składniowo może trochę odstawać od C#, ale dla równowagi zaległości nadrabiają inne języki JVM-owe.
Zresztą, wybór języka do nauki, to nie żaden ślub. Sam głównie piszę w Javie, ale miałem krótki epizod, gdzie robiłem poprawki w aplikacji pisanej w C#. Jak będziesz dobrym koderem, to we wszystkim się jakoś odnajdziesz. Kwestia tego, co Ci bardziej podchodzi.

1

Teoretycznie powinno sie mowic ze java to lepszy wybor, tyle ze za java stoi oracle i... pozamiatane ;)

0

Ja bym wybrał Jave ale to dlatego że lubię Linuxa, poza tym też chciałbym ogarnąć Scale a Scala stoi na JVM. A ostatnio Java wcale się tak wolno nie rozwija, Java 8 to dużo nowych ficzerów, a co ciekawe w Javie 9 też będzie dużo ciekawych rzeczy, chyba nigdy nie było tak dużo nowości w 2 kolejnych odsłonach Javy :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1