Java vs Python vs C#, a rynek pracy

0

Witam.
Mam ostatnimi czasy problem ze zdecydowaniem się w jakim kierunku w IT chcę podążać. Zacząłem od frontendu, ale po iluś godzinach nauki js natrafiłem na miliony frameworków, systemów kontroli wersji, webpacków, babelów, ES6, sassów i innych lasów to zwątpiłem. Dlatego też zastanawiam się czy backend nie będzie dla mnie lepszy. Nawet jeśli na 100% zdecyduje się na backend to pozostaje kwestia tego czy chcę robić w Web Dev czy Enterprise co powoduje, że muszę znać albo jeden albo drugi język(oczywiście na początku, nie mówie, że tylko jeden w całej karierze).
Wydaje mi się, że lepiej mi będzie w Web, ale wychodzi na jaw pewna kwestia. Otóż python w Polsce nie jest aż tak popularny jak Java czy C#(przynajmniej z moich obserwacji) i mam obawy, że o wiele trudniej będzie mi znaleźć staż jako python dev niż jako java dev. Oczywiście, nie mam nic przeciwko tworzenia Enterprise na teraz, ale nie wiem jak w przyszłości. Do tego dochodzi fakt, że najbliższe centrum IT dla mnie to Katowice, czyli nie tak wielkie jak Warszawa, Kraków czy Wrocław.
Tutaj pojawia się główne pytanie. Co według was w tej sytuacji jest po prostu bardziej przyszłościowe: Python czy Java/C#?

0

Java ma ponad 20 lat to nie jest jakaś najnowsza, Python podobnie. Nowoczesne to jest Rust, Swift, Go i Elixir. A jak chcesz coś nowego i przyszłościowego na maszynę JVM to Scala, Kotlin i Ceylon. Języki te są nowoczesne i mają poparcie nowoczesnych korporacji Apple, RedHat, Google, Mozilla, JetBrains...ot taka moja dygresja mała.

0

Zacząłem od frontendu, ale po iluś godzinach nauki js natrafiłem na miliony frameworków, systemów kontroli wersji, webpacków, babelów, ES6, sassów i innych lasów to zwątpiłem.
W backendzie nie będzie tego mniej ;)

Jeżeli interesują Cię tylko Katowice to zobacz jaki język tam jest najpopularniejszy i się go ucz.
Nie frameworków a samego języka (na początek). Bo inaczej się "zgubisz"

0

Proponuję C#. Ale to moja obserwacja jeśli zależy ci na pracy jako programista w jakiejś Corpo typowo na ich użytek piszesz programy to masz spokojną robotę. Większość firm stawia na rozwiązania Microsft'u oprogramowanie, serwery, IIS a co za tym idzie nie zrobisz nic innego w web niż asp.net że o rozwiązaniach desktop nie wspomnę. Także Visual Studio twoim przyjacielem C# ;) W dodatku bardzo mało jest specjalistów programujących w C# więc o prace nie będzie Ci trudno i zarobki są większe a niżeli w przypadku programistów bardziej popularnych języków. Pisze subiektywnie bo sam jestem ze Śląska i tutaj pracuję. Swego czasu kręciłem się po firmach więc na tym zbudowałem swoje zdanie. Ale tak jak mówię odnoszę się do bardzo małego wycinka rzeczywistości. Nie wiem jak koledzy którzy pracują typowych w firmach dev może oni mają inny punkt widzenia.

0

Jeszcze tylko dodam że bardziej uniwersalnym językiem na początek jest Java bo w Kato przyjmą Cię firmy nawet byś nabrał odpowiedniej ogłady z nim zanim zaczniesz mocno siedzieć w temacie...

1

Jeśli przeszkadza Ci liczba frameworków to proponuję w kolejności:

  • COBOL, PL/I, RPG: uczysz się raz i praca do końca życia zapewniona
  • C#: jedno środowisko od jednego producenta
  • PHP: liczba wiodących frameworków jest raczej mała: https://www.dunebook.com/5-best-php-frameworks-learn-2017/
  • serwisy REST-owe (tu w zasadzie można robić w dowolnej technologii przez najbliższe 20 lat)
  • ew. jeśli ścisły backend to Python: Django, Flask

Z ww względów beznadziejnym wyborem będzie:

  • Java: multum frameworków, multum języków pobocznych które trzeba znać (Jython, Groovy, Scala, Kotlin), multum narzędzi do nauczenia
  • JavaScript: jak nazwa wskazuje, jest to nadzbiór Javy: Angular rozmnaża się jak drożdże (1/2/4), React, node.js, MEAN, jQuery, itd.

(wkręty celowo nieoznaczone)

0

Scala zamiast Javy. Go zamiast C#, ponieważ Go nie potrzebuje dodatkowych frameworków do mini serwisów. A zamiast Pythona najnowszy Elixir.

1

ile można wałkować ten sam temat?

Krwawy Terrorysta napisał(a):

Scala zamiast Javy. Go zamiast C#, ponieważ Go nie potrzebuje dodatkowych frameworków do mini serwisów. A zamiast Pythona najnowszy Elixir.

Go to inna kategoria niż Java czy C#. I mało ofert pracy.
Scala na pierwszy język backendowy? Lepiej nie. I ofert więcej niż Go ale dalej niewiele.

Zanim wyruszysz w drogę (w niszowe technologie), należy zebrać doświadczenie.

0

Ale w Javie nic dla siebie nie napiszesz i jak to wolno chodzi na Desktopie. Popatrz takie IDE do Javy tworzy setki developerów a i tak niekiedy potrafią się rozjechać na Desktopie. A w takim Go jak w C++11 możesz sobie pisać programy dla siebie i na nich się uczyć + motywacja i Open Source projekty. Serwery VPS pod Jave też sporo droższe niż te pod PHP.

0
Krwawy Cyrk napisał(a):

Ale w Javie nic dla siebie nie napiszesz i jak to wolno chodzi na Desktopie. Popatrz takie IDE do Javy tworzy setki developerów a i tak niekiedy potrafią się rozjechać na Desktopie. A w takim Go jak w C++11 możesz sobie pisać programy dla siebie i na nich się uczyć + motywacja i Open Source projekty. Serwery VPS pod Jave też sporo droższe niż te pod PHP.

Tak czytam ten wpis i się zastanawiam, czy to nie zarzutka / wprowadzenie młodego na minę.
Na jakieś senswone Open Source jeszcze przyjdzie czas, jak nabierze expa. Sugerowanie, aby zaczynał PHP w 2017 roku jest raczej słabe. C++ to głównie do gier, jak nie chce robić gier albo IoT to po co ma się męczyć ze wskaźnikami?

Jak nie chce się za bardzo uczyć frameworków to niech idzie w SQL-a. Tam czas idzie znacznie wolniej niż w developmencie. Wprawdzie ostatnio z uwagi na Big Data i inne statystyki / kostki obliczeniowe itp. nieco przyśpieszył, ale nadal w bankach i innych korpo potrzeba sporo ludzi SQL i SAS

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1