Jaki rodzaj umowy dla programisty?

0

Cześć,

pytanie być może nietypowe, ale pracuję jako programista w Javie do tej pory zawsze na umowę o pracę lub zlecenie. Moje pytanie jak w naszej branży wygląda sprawa samozatrudnienia / działalności jednoosobowej. Czy w przypadku programisty się to w ogóle opłaca, czy pracodawcy chętnie idą na taki układ? Jak to wygląda z waszego doświadczenia?

pozdr

0

Wszystko zależy od twoich oczekiwań.
Na umowie o pracę jesteś pracownikiem i tu należy Ci się wszystko to co pracownikowi (kodeks pracy), czyli chorobowe, urlopy itd.
Umowa zlecenie, albo B2B to już w świetle prawa jesteś traktowany jako parter w interesach, ale za to są inne profity.
Dla zleceniodawcy "kosztujesz mniej" bo sam musisz opłacać ZUS, podatek itd, ale możesz odliczać sobie niektóre rzeczy od kosztów przychodu.
Wszystko zależy od konkretnego przypadku.

0

Wg moich wyliczeń od 5 tyś może to mieć jakiś sens od około 10 w górę już zaczyna się opłacać względem UoP. Zależy jeszcze od szczegółów, dni wolne itd.

1

Polecam zapoznać się z tym wpsiem: http://jakoszczedzacpieniadze.pl/jak-oszczedzac-na-samozatrudnieniu
Calkiem kompleksowe porównanie różnych form zatrudnienia. W zależności od wynagrodzenia inny rodzaj umowy może się bardziej opłacać. Przy kalkulacji warto zwrócić uwagę, na rozbieżności w wysokości wynagrodzenia. W ogłoszeniach z pracą przy B2B widnieją przeważnie wyższe widełki. Przy B2B trzeba też kalkulować ile z VATu uda się nam "wyrwać".

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1