Psychologia i informatyka

0

Psychologia jest moim hobby od lat. Bardzo lubię czytać książki opisujące ludzkie zachowania. Aktualnie studiuję informatykę i nadeszła mnie myśl, aby połączyć te dwie pasje. Niestety droga kariery nie jest zbyt bogata, bo jedynie na co natknąłem się w internecie to temtat sztucznej inteligencji. Mam wrażenie, że w Polsce w tej działce nie jest łatwo rozwijać się w tym kierunku. Czy znacie jakieś inne możliwe ścieżki rozwoju, które mógłbym obrać, aby spełniać się w tych dziedzinach?

1

Może jakieś terapie wypalenia zawodowego dla programistów itp.? Coraz więcej amatorów się pcha... ;P Można przypuszczać, co za parę lat z nimi będzie.

1

Psychologia/socjologia + informatyka - idealne na HR :P

0

Bodajże socjotechnika może cię zainteresować :D

2

Team leading. Nie koniecznie ale tez PMowanie. Analiza biznesowa - ścisła współpraca z klientem. Praca jako programista z ekspertami biznesowymi - gdzieś gdzie faktycznie się to praktykuje.

1

Idealne na HR managera, pod warunkiem przepracowania 2-3 lat jako developer. Masz wgląd w specyfikę pracy inżyniera i dodatkowo soft skillowe ogarniecie. Też mam podobny background - jest naprawde dużo fajnych miejsc, gdzie możesz się zrealizować.

1

Pani od psychologii ucząca na polibudzie chwaliła się że doszła do czego doszła, dlatego że w przeciwieństwie do innych psychologów była dobra z matmy. To ze u mniesz programować + analiza statystyczna może być atutem i otworzyć drzwi, pod warunkiem że znajdziesz odpowiednią nisze. Np. "leauge of legeds" za trudnią, ludzi specjalistów od tego by wyżyłować grywalność, a co za tym idzie robić pieniądze. Robienie pieniędzy to zawsze jest dobra fucha, i będzie na nią popyt, tylko pytanie jak się dobrze ustawic.

1

Dodatkowo ostatnio pojawiło się parę ogłoszeń do redteamów (w tym jedno bardzo fajne, w północnej Polsce), z wymaganym zestawem dwóch kierunków inf + socjo/psycho. Finansowo bardzo dobrze ponad średnią i dodatkowo możesz wykorzystać aparat badawczy psychologiczny (jeśli masz). Poza tym masz sentiment analysis, NLP, agile coaching. Jest tego sporo.

1

Już z grubsza była wspomniana podobna tematyka, ale warto podkreślić, że ostatnio po wyborach w Stanach bardzo głośno było o Cambridge Analytica i wcześniejszych pracach Kosińskiego.
https://en.wikipedia.org/wiki/Cambridge_Analytica
Sam nie powiem, że to są fajne trendy, ale chyba będą coraz istotniejsze.

Poza tym UX to też zahacza o te dziedziny, a także ogólnie rozwój HCI, np. VR/AR, albo czy ja wiem... muskowe cyborgizacje. ;)

Są jeszcze aspekty psychologiczne w cyberbezpieczeństwie (np. https://www.cl.cam.ac.uk/~rja14/Papers/SEv2-c02.pdf ).

Pewnie to wszystko nie są teraz jakieś utarte ścieżki, szczególnie na polskich zabetonowanych na feudalnie uczelniach, ale w sumie nawet pracując potem czysto technicznie przy takich tematach możesz mieć z racji zainteresowań dodatkową motywację i frajdę.

1
loki121212 napisał(a):

Psychologia jest moim hobby od lat. Bardzo lubię czytać książki opisujące ludzkie zachowania. Aktualnie studiuję informatykę i nadeszła mnie myśl, aby połączyć te dwie pasje. Niestety droga kariery nie jest zbyt bogata, bo jedynie na co natknąłem się w internecie to temtat sztucznej inteligencji. Mam wrażenie, że w Polsce w tej działce nie jest łatwo rozwijać się w tym kierunku. Czy znacie jakieś inne możliwe ścieżki rozwoju, które mógłbym obrać, aby spełniać się w tych dziedzinach?

oprogramowanie do inżynierii społecznej - idź w algorytmy rozstrzygające czy lepiej ludziom obiecać 600+ i nie dać, czy obiecać 750+ i zbankrutować po 1.5 roku, już za 2.5 roku tacy specjaliści będą w cenie

0

Dziękuję za odpowiedzi. Czy do realizacji jednej z wyżej wymienionych ścieżek są konieczne studia psychologiczne? Czy po prostu wystarczy rozwijać się w tym kierunku hobbistycznie, skupiając swoją uwagę na programowaniu?

0

Nie trzeba studiów psychologicznych.

0

Swega czasu prof. Czapliński, który jest psychologiem, przestrzegał swoich studentów przed ewentualnym bezrobociem po studiach psychologicznych i zalecał im zdobycie innego, konkretnego zawodu, równolegle do psychologii. Informatyka i programowanie, to podobno przyszłościowe kierunki. Może już niedługo powstanie nowa gałąź wiedzy. Może to być Psychologia informatyczna, albo Informatyka psychologiczna. Jest ciekawa dziedzina badań próbujaca budować modele wyjaśniające etiologie zaburzeń i chorób psychicznych nazwana Neuropsychologią komputerową, czy jakoś tak..;)

1

Możliwości dla programisty z zacięciem naukowo/psychologicznym jest wiele. Możesz skupić się na przenoszeniu wiedzy z systems neuroscience na programistyczne implementacje, np. w kontekście sieci neuronowych, sztucznej inteligencji, klasyfikowania, przeszukiwania itp. Możesz również zająć się po prostu neuroscience i wykorzystać swoje zacięcie informatyczne w nauce, np. jako pełnoetatowy badacz pracujący na co dzień z sygnałem elektrofizjologicznym (EEG, ECoG, ECG, GSR), skanami strukturalnymi i funkcjonalnymi mózgu (np. MRI, fMRI, DTI, PET), czy też symulacjami spontanicznej aktywności mózgu. Możliwości pogodzenia psychologii (naukowej, a nie gabinetowej) oraz informatyki jest masa. Ogromna ilość jednostek naukowych przyjmuje na pełnoetatowy doktorat z neuroscience ludzi z takich dziedzin, jak chemia, farmakologia, biologia, psychologia, informatyka, matematyka, fizyka. Często taki szeroki zakres odnosi się do jednego wakatu, z uwagi na fakt, że dzisiaj neuronauka jest wybitnie interdyscyplinarna i potencjalny adept musi umieć nie tylko zaprogramować procedurę eksperymentalną, czy też wykonać zdjęcia mikroskopem fluorescencyjnym, ale także te dane odpowiednio przeanalizować statystycznie i zinterpretować. Pracy jest mnóstwo - w Polsce bodajże Pracownia Neuroinformatyki Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN poszukuje jeszcze ludzi https://neuroinflab.wordpress.com/. Jeżeli myślisz o pracy w takim bardziej naukowym środowisku, to warto założyć profil na https://www.researchgate.net/home?ref=home.

<EDIT>Warto jednak mieć na uwadze, że na doktoracie w Polsce na początku zarabia się relatywnie mało. Większość stanowisk zapewnia wynagrodzenie rzędu 3000 netto, jednak są spore premie za publikacje, a z każdą publikacją zwiększają się szanse na otrzymanie smakowitych stypendiów i grantów, więc nie jest źle. Dodatkowo, polscy naukowcy, o ile się przyłożyli do doktoratu, są wychwytywani za granicą, więc można pogodzić pasję do nauki i całkiem nieźle zarabiać. Oczywiście zawsze otworem stoi sektor prywatny, który płaci 2-3 razy więcej, ale to już dłuższy temat.

0

Psychologia w bezpieczeństwie informacyjnym:
//bulldogjob.pl/news/124-psychologia-w-bezpieczenstwie-informacyjnym - artykuł polecam

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1