Specjalizacja czy wiedza ogólne

0

Pracuję w branży embedded, a właściwie zaczynam. Interesują mnie zarówno systemy typu baremetal, jak i duże systemy oparte na OS(Linux). Zastanawiam się czy lepiej zająć się tylko np, baremetal lub OS, czy lepiej próbować tego i tego. Jak to wygląda w oczach pracodawców w PL a jak za granicą?

3

Dla pracodawcy zazwyczaj jest lepszy specjalista waskiej dziedziny (wieksza szansa, ze sie sprawdzi w tym co juz robil, mniejsze ryzyko finansowe w przypadku zatrudnienia).
Dla pracownika lepiej miec ogolne pojecie z kilku dziedzin (wiecej ofert pracy, ciekawiej).
No i mamy tu konflikt interesow wiec trzeba jakos zrownowazyc te dwie opcje. Jak jestes jeszcze poczatkujacy to pobaw sie roznymi rzeczami i sprawdz co ci najbardziej pasuje.

3

Dla pracodawcy lepszy jest wąsko specjalizowany pracownik. Taki po 6 i więcej latach w jednym projekcie łatwo pracy nie znajdzie

0

Jak reszta forumowiczów to widzi?

0
Nadziany Szczur napisał(a):

Jak reszta forumowiczów to widzi?

Najlepiej wiedza ogolna! Nawet plytka + specjalizacja.

0

Jack of all trades, master of none is oftentimes better than master of one

0

Zawsze jak masz wątpliwości to poprzeglądaj aktualne oferty i pochodź na rozmowy.
Zobaczysz co jest bardziej chwytliwe lub lepiej płatne (to mogą być dwie różne rzeczy).

0

Społeczeństwo wykształciło specjalizacje. Mamy specjalistę od skrzyń automatycznych, murarza, kardiochirurga. Dlaczego w IT miałoby być inaczej?

Należy mieć ogólną wiedzę o komputerach i programowaniu, polecam książkę "Zrozumieć programowanie" oraz wyspecjalizować się jakiejś dziedzinie. Np tester może być specjalistą od testów bezpieczeństwa.

Pozdro

0

Komercyjnie bądź specjalistą. Prywatnie ucz się tego co Ci się podoba.

0

Jeżeli nie masz grzebać w kernelu to wbrew pozorom oba te tematy nie leżą aż tak daleko. Taka np. komunikacja międzyprocesowa różnić się może na poziomie API czy detali, ale koncepcyjnie raczej nie poczarujesz zbyt dużo przy obsłudze semafora... Poza tym: gdzie się kończy bare-metal? Na FreeRTOS czy QNX albo innym VxWorks?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0