Umowa o zakazie konkurencji.

0

Czesc, dostalem do podpisania umowe o zakazie konkurencji, prawde mowiac spotkalem się z roznymi opiniami na jej temat. Mam tylko jedno pytanie dotyczace jej.. czy zapis o tym, ze pracownik ma zakaz podjecia pracy konkurencyjnej oznacza, ze nie bede mógł być przez 3 lata programiata w innej firmie czy to calkowicie inna sprawa?

0

Nie jest napisane, że zakaz dot. konkurencji czyli firmy, która produkuje konkurencyjny produkt? Na pewno nie może być mowy o zakazie programowania gdziekolwiek.

0

Powinien to być zakaz w firmie ktora prowadzi pododny biznes. Jest to śmieszny zapis jak na Polskę bo prawo pracy dyktuje że w takiej sytuacji, gdy nie możesz znaleźć pracy przez to ograniczenie, to były pracodawca musi cię sponsorować. Korpo tym programistów nie ściga, ale o dobrze wykwalifikowanych np finansistów to już słyszałem że tak.

1

Zakaz konkurencji w trakcie pracy w tej firmie, czy po ustaniu - bo to 2 różne zakazy, ten drugi łączy się z wypłatą minimum chyba 1/3 twojej pensji co miesiąc obowiązywania tego zakazu....
Przeczytaj dokładnie co tam jest zapisane nim podpiszesz. Dobrze też udać się do pracodawcy o zadośćuczynienie, jeśli jest to dla ciebie do przyjęcia zakaz, to powinien on mieć jakieś odbicie w finansach. Inaczej sobie tego nie wyobrażam.

0

Rozumiem, kiedy a po prostu słyszałem, ze bywaja problemy z pozniejszym podjeciem pracy. Nie chcialbym miec potem problemow z tego tytułu

0

Nie ma żadnych problemów. A umowa o zakazie konkurencji w czasie trwania UoP lub innych jest dość standardowa procedura. Co innego umowa o zakazie konkurencji po czasie trwania UoP lub innej. Wtedy należy sie przez.ten czas gratyfikacja pieniezna w postaci 1/4 wynagrodzenia miesięcznego.

0

Do 3 lat po ustniu stosunku o pracę. A wiec mozliwe jest abym nie mogl pracowac przez 3 lata w zawodzie po podpisaniu takiego dokumentu?

0

Czasem tak, czasem nie, w zasadzie nikt nic nie wie. Pff - co dokładnie masz w umowie?

0

Co by w Twoim zakazie nie było napisane to i tak prawo jest mocno po Twojej stronie.

W praktyce w trakcie stosunku pracy oznacza to, że Twój pracodawca może zakazać jedynie podbieranie kontraktów. Tzn. jeśli zaproponowałbyś kontrahentowi swojego pracodawcy zrobić coś co Twój obecny pracodawca w tym momencie dla niego wykonuje. Ta samo jeżeli w/w kontrahent zaproponowałby Ci coś takiego i Ty się zgodzisz.

Co do zakazu po ustaniu stosunku pracy to tak jak już ktoś wcześniej napisał, zawsze musi się to wiązać z jakąś rekompensatą finansową. Aczkolwiek wydaje mi się, że to ma podobny schemat jak to w trakcie trwania stosunku pracy, lub dotyczy określonego rejonu. Np. firma z Warszawy nie chciałaby, żebyś po zwolnieniu wykonywał swój zawód w Warszawie. Paranoją byłoby jakbyś nie mógł podjąć pracę przez 3 lata w całej Polsce za 1/4 dotychczasowej wypłaty.

0

A wiec, z tego co zrozumialem bez problemu moge pracowac w innej firmie. Nie moge pracowac bezprosrednio dla klientow mojego poprzedniego pracodawcy oraz pracodawca musi mi przez okres 3 lat wyplacac 25% mojej dotychczasowej pensji?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0