Wybranie ścieżki kariery i pierwsza praca

Odpowiedz Nowy wątek
2016-07-21 15:49
Krwawy Młot
0

Jestem studentem Informatyki w Warszawie. Od października będzie to II rok. Myślę, że to najwyższa pora, aby wybrać ścieżkę swojej kariery, i rozwijać się tylko w jednym kierunku. Uczęszczałem do technikum, do czynienia programowaniem już przed pójściem na studia (Pascal/C/C++). Myślę, że po tym I roku mogę już śmiało powiedzieć, że na pewno znam dobrze wszystkie podstawy. Poznałem Programowanie Obiektowe, mam na koncie zrealizowany jeden projekt akademicki(gra konsolowa), który w jakimś stopniu pokazał mi, jak wygląda tworzenie większych aplikacji niż wypisywanie Hello World'ów. Od przyszłego semestru mam kontynuację programowania w C++, więc również douczę się jeszcze czegoś.

Od wakacji postanowiłem liznąć Javy, jako, że orientuję się w obiektowości, przesiadka z C++ nie była czymś wybitnie trudnym. Nie realizowałem poważniejszych programów, bo wydaje mi się, że skoro umiem napisać coś w C++, to kwestia implementacji w Javie nie będzie dużym problemem. Aktualnie skończyłem tutorial dotyczący GUI w Javie, SWING. Wspieram się też książką Horstman'a. "Java.Podstawy.".
Nie wiem ogólnie, czym teraz mam się zająć. Mam kilka rzeczy wypisanych, których nauka jest potrzebna (Maven/Spring/SQL/Git). Nie wiem czy to już czas, aby ruszyć dalej, czy stworzyć jakąś aplikację na tym etapie, np. coś okienkowego. Czy to faktycznie mogłoby się przydać do CV? Czy wymogi pracodawców dotyczące danej technologi, to 'wystarczy znajomość podstaw', czy raczej 'kilka zrealizowanych projektów na koncie w danej technologi' ?

Czuję również chęć zasięgnięcia wiedzy z tworzenia stron internetowych. Nie mogę jednak się zebrać obecnie, bo nie można robić kilku rzeczy na raz, jednak często słyszę opinię, że aby zajmować się stronami, trzeba też być dobrym grafikiem, albo, że praca w tym kierunku jest mało opłacalna. może ktoś mógłby mi przybliżyć jak to wygląda w praktyce? Czy nauka HTML,CSS,PHP,JavaScript załatwia wszystko jeśli chodzi o strony www?

Od października chciałbym podjąć pierwszą pracę, żeby się rozwijać, nie licząc, że po studiach znajdę wymarzone etat za kilka tysięcy.
Jedyne co mam obecnie w doświadczeniu, to praktyki w szkole średniej, nic więcej. Jestem studentem dziennym, dlatego też nie wiem, czy znalezienie pracy będzie tak łatwe. Chodzi mi najbardziej o jakiś staż, czy praktyki za kilka stówek, po zajęciach. Czy pracodawcy idą na taki układ? Czy aplikując od razu szukać ofert które mają w informacji że nie pełna część etatu lub elastyczne godziny? Czy po prostu aplikować a kwestia godzin to dogadanie na rozmowie kwalifikacyjnej? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Mam jeszcze pytanie odnośnie stażu/praktyk, jak to się wlicza w dochód studenta? jeśli mam stypendium socjalne + naukowe, to czy dochód stażowy czy praktyki liczą się do dochodu, czy są zwolnione z podatku i mogę dostawać przyznane stypendium socjalne?

Z góry dzięki za przeczytanie tematu i za udział w nim. :)

Pozostało 580 znaków

2016-07-21 16:06
0

gra konsolowa),

w sensie gra na konsolę w stylu PlayStation czy gra odpalana w konsoli linii poleceń?

aby zajmować się stronami, trzeba też być dobrym grafikiem

Grafikiem na pełny etat niekoniecznie, bo zwykle są oddzielni graficy. Ale często trzeba mieć zmysł graficzny typu rozróżnianie kolorów, zobaczenie że coś jest przesunięte o kilka pikseli itp.

Czy nauka HTML,CSS,PHP,JavaScript załatwia wszystko jeśli chodzi o strony www?

Nie wiem skąd się wam bierze zawsze PHP, skoro backend pisze się dzisiaj we wszystkim...


((0b10*0b11*(0b10**0b101-0b10)**0b10+0b110)**0b10+(100-1)**0b10+0x10-1).toString(0b10**0b101+0b100);
Nie wiem skąd się wam bierze zawsze PHP, skoro backend pisze się dzisiaj we wszystkim... - kultywują romantyczne, cierpiętnicze, polskie tradycje. - somekind 2016-07-21 16:15

Pozostało 580 znaków

2016-07-21 16:30
Krwawy Młot
0

Jeśli chodzi o grę, to druga opcja. :)
Szukając informacji o tworzeniu www, łączony był często PHP ;)

Pozostało 580 znaków

2016-07-21 16:53
0

Przychód uzyskany z tytułu odbywania praktyk/staży nie podlega wyłączeniu spod zakresu podatku dochodowego, ani nie podlega stawce 0%. W związku z powyższym wszystko co zarobisz wyjdzie na Twoją niekorzyść za sprawą składania deklaracji z US, która jest niezbędna przy tego typu odrębnych postępowaniach jurysdykcyjnych.

Co do grafiki przy webie: najbardziej w cenie (podobno, nie interesuje się tą częścią, kolega się wymądrzał i narzekał na studentów chcących 3-4k netto) jest full-stack, a podstawowe ogarnianie grafiki jest atutem, ale nie najważniejszą sprawą. Dotyczy to małych firm - w większych zakładam, że programiści nawet nie powąchają grafiki, o pracownik innego działu nie ucieknie ze swojego budynku.

edytowany 1x, ostatnio: HEMIkr, 2016-07-21 16:56

Pozostało 580 znaków

2016-07-22 11:30
Krwawy Młot
0

A staż/praktyki można sobie ogarnąć tak, żeby nie były na pełen etat, tylko studiować dziennie i chodzić do pracy?

Pozostało 580 znaków

2016-07-22 12:07
0

Można. Wiele osób tak robi.

Pozostało 580 znaków

2016-07-26 21:41
1

Myślę, że to najwyższa pora, aby wybrać ścieżkę swojej kariery, i rozwijać się tylko w jednym kierunku.

Pewnie zmieni ci się koncepcja jeszcze z 10 razy, to dużo za wcześnie ;)

Jestem studentem dziennym, dlatego też nie wiem, czy znalezienie pracy będzie tak łatwe.

Jestem z Krakowa, też studiowałam dziennie, po III roku są obowiązkowe praktyki wakacyjne. Większość ludzi po praktykach została w firmach i pracowała na część etatu, a niektórzy i na cały;) Niektórzy koledzy zaczęli wcześniej, ale generalnie III rok to była norma jeśli chodzi o pierwszą pracę. Mój brat po I roku załapał się na wakacyjne praktyki na pełen etat, a potem pracował na część etatu w korpo (Sabre). Nie jest to nic nadzwyczajnego i większość firm ma elastyczny czas pracy i nawet pozwala częściowo pracować z domu.

Czy wymogi pracodawców dotyczące danej technologi, to 'wystarczy znajomość podstaw', czy raczej 'kilka zrealizowanych projektów na koncie w danej technologi' ?

To zależy, ale generalnie w pierwszej pracy czy na praktykach nikt nie będzie od ciebie oczekiwał super produktywności, raczej będziesz się po prostu uczył. Poszukaj w necie pytań jakie zadają na rekrutacji na juniora lub na praktyki, jest tego pełno, to pozwoli ci się lepiej zorientować jak się przygotować. Juniorów zatrudnia się na podstawie potencjału jaki mają, a nie wartości, którą są w stanie dostarczyć. Po prostu przygotuj się do rozmowy, dowiedz coś o firmie, z szacunkiem podejdź do rekrutera i nie udawaj, że wiesz więcej niż naprawdę wiesz ;)

Projekty przydają się żeby się wyróżnić wśród innych kandydatów, głównie na etapie przeglądania CV i mogą być tematem do rozmowy (np. mogą cię poprosić, żebyś im o nich coś więcej opowiedział), ale generalnie nikt cudów ani perfekcyjnego kodu nie będzie od ciebie oczekiwał.

Nie wiem ogólnie, czym teraz mam się zająć.

  • Wybierz się na lokalnego Meetupa (znajdź na Meetup.com) i pogadaj z ludźmi, tak dowiesz się najwięcej, a kontakty przydadzą ci się często bardziej niż kolejna technologia.
  • Tomek Borek mówił mi ostatnio o swojej prezentacji na Confiturze nt. zatrudniania juniorów. Nie ma jeszcze video w internecie, ale możesz do niego zagadać https://twitter.com/lafk_pl, na pewno chętnie się podzieli swoimi radami (taki typ człowieka ;)). Wiadomo, że każdy rekruter i firma mają swoje zasady, ale ostatnio mieli sporą falę rekrutacji mniej doświadczonych ludzi, może parę rzeczy podpowiedzieć.
  • Git się przyda na pewno, jeszcze lepiej wrzuć jakiś projekt na Github i zamieść w CV link do niego, często dobre wrażenie też robi znajomość podstawowych zasad pisania czystego kodu (http://helion.pl/ksiazki/czys[...]ty-robert-c-martin,czykov.htm), testów automatycznych (JUnit). Generalnie każda firma i każdy rekruter ma swoje ulubione tematy, wszystkim nie dogodzisz i wszystkiego do pierwszej pracy nie musisz od razu wiedzieć ;)

Jeśli świat nie stanął na głowie przez ostatnie parę lat, to w pracy będziesz i tak musiał praktycznie nauczyć się wszystkiego od nowa. Rzeczy, które na studiach wydawały się najważniejsze, w ogóle nie są istotne, a rzeczy o których żaden wykładowca się nie zająknął są bardzo istotne. Po to są praktyki i pierwsza praca, żeby się tego nauczyć, więc nie ma co czekać aż będziesz "dostatecznie gotowy", po prostu próbuj, a w międzyczasie się douczaj ;)

mogę dostawać przyznane stypendium socjalne

To najlepiej sprawdzić w regulaminie do tego stypendium, nie wiem jak to wygląda teraz, ale poszczególne uczelnie mogą różnie do tego podchodzić.

edytowany 4x, ostatnio: weralabaj, 2016-07-28 18:37

Pozostało 580 znaków

2016-07-28 00:43
Wielki Terrorysta
0

@weralabaj wielkie dzięki za informacje ! :)

Pozostało 580 znaków

2016-07-28 19:10
0

A jeszcze zapomniałam o jednej dobrej książce, ogólnie o karierze, jak zaplanować, jak zostać dobrym programistą, jak się nie zajechać i nie wypalić. Czytałam w wersji angielskiej, więc nie ręczę za tłumaczenie, ale książka bardzo dobra, żałuję, że parę lat wcześniej nie przeczytałam ;)

http://helion.pl/ksiazki/soft[...]cja-sandro-mancuso,prorze.htm

Pozostało 580 znaków

2016-07-29 00:00
Krwawy Terrorysta
0

Dzięki. Staż to jakaś stała kwota, czy każdy pracodawca ustala sam wysokość?
Myślicie, że z takimi skillami próbować wysyłać CV i na staż i juniorów, czy odpuścić na razie stanowiska Junior?

Pozostało 580 znaków

2016-07-29 09:56
0

Każdy pracodawca sam ustala kwotę.
Co do juniora, możesz próbować na głupa, ale poducz się jeszcze używanych frameworkow i bibliotek. Może zrób jakiś projekt w sparingu prosty, czy w co tam celujesz


Pozostało 580 znaków

Odpowiedz
Liczba odpowiedzi na stronę

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0