Samochód prywatki i środki trwałe

0

Mam swój prywatny samochód osobowy. Mam też działalność gospodarczą i jestem płatnikiem VAT. Teraz pytanie jak jedno z drugim połączyć? Czytam te różne artykuły, ale niektóre są już przestarzałe, w innych jest niejasno opisane.

Są tu na pewno tacy, co mają aktualną wiedzę i mogliby prosto wyjaśnić na czym polega amortyzacja i zasady odliczania VATu od kosztów paliwa, płynów i części do auta.
Na tym forum nie znalazłem podobnego tematu, więc liczę na odpowiedzi i pomoc. Pozdrawiam.

0

Wnosisz do firmy i po sprawie, najlepiej daj to ksiegowej do ogarniencia.

0
_____ napisał(a):

Wnosisz do firmy i po sprawie, najlepiej daj to ksiegowej do ogarniencia.

Tak będzie najprościej, jeśli ją masz :)

Tak pokrótce to :

  • jeśli samochód jest również do użytku prywatnego do wtedy możesz odliczyć połowę VAt a reszta idzie w koszty uzyskania przychodu
  • deklarujesz samochód jedynie do użytku służbowego wtedy możesz odliczyć cały VAT (i reszta jak wyżej odliczasz od kup). Ta opcja zobowiązuje do prowadzenia książki gdzie dokumentujesz gdzie i w jaki celu jedziesz.
0

Czy takie wnoszenie do firmy wiąże się z koniecznością sporządzenia jakichś specjalnych dokumentów? Zanieść gdzieś ewentualnie takie dokumenty? Jak zarejestrować środek trwały w postaci samochodu przy założeniu że nie mam księgowej?

0

Dla pewności musisz poczytać bardziej fachowe fora w tej materii ale PRAWDOPODOBNIE nie musisz nigdzie papierów nosić. Należy odnotować jedynie, że został wciągnięty środek trwały do firmy. Ja się tym sam nie zajmuje bo jak już jesteś vatowcem to dochodzi całkiem sporo papirologii.

0

Jeżeli nie masz księgowej to na pewno korzystasz jakiegoś programu księgowego. Mam rację? Tam powinna być opcja dodawania pojazdu jako środek trwały.

Po dodaniu pojazdu będzie się on amortyzował. Amortyzacja samochodu używanego trwa 2.5 roku. W księdze przychodów będziesz miał co miesiąc koszt w postaci amortyzacji (wartość samochodu podzielona przez jeden miesiąc), co będzie obniżało Twój dochód a tym samym - podatek do zapłacenia.

Jeżeli chodzi o koszty paliwa, serwisu itp, to niestety można odliczyć tylko 50% VAT.

0
napisał(a):

będzie obniżało Twój dochód a tym samym - podatek do zapłacenia.

Trzeba pamiętać, że przy odsprzedaży auta (w powyższym przypadku, czyli wliczaniu w koszty amortyzacji) trzeba będzie odprowadzić do urzędu 19% podatku od ceny sprzedaży auta (chyba że minie bodajże 5 lat od końca daty amortyzacji auta). Ale to i tak się opłaca, bo przez 2,5 roku auto straci sporo na wartości.

pzdr
Bogdan

0

Jest jeszcze "Januszowe rozwiązanie", które w Polsce niektórzy stosują tzn. kupują stare auto VAT-1, które ma 100% odliczenia VAT i ono sobie stoi gdzieś w garażu, jeżdżą prywatnym a faktury biorą na to z VAT-1.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0