Brutto a netto, umowa o prace a b2b

0

Czy jesli pracownik X zarabia 10k brutto (umowa o prace),
to przy przejsciu na b2b zawsze dostanie 12k netto ? (pelne koszty pracodawcy na uop)

1

Oczywiście, że nie. Przecież to zależy od pracodawcy i negocjacji. Zauważ, że teoretycznie możliwe jest, żeby Państwowa Inspekcja Pracy wpadła do pracy i stwierdziła, że jeśli: pracujesz 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku u jednego pracodawcy to tak naprawdę łączy cię z nim stosunek pracy, a wtedy pracodawca byłby winien spore kwoty kar, aby opłacić zaległy ZUS.

0

No to jesli nie, to ile ?

W takim razie dlaczego ten PIP nie sprawdza wszystkich, przezcie mógłby tyle kasy la Państwa wyciągnąć :P ?

3

Tak ciężko znaleźć jakiś kalkulator w internecie i samemu sprawdzić?

Na UoP pracodawca płaci (a de facto płacisz Ty, bo o tyle niższą pensję otrzymujesz) za Ciebie pełne ubezpieczenie emerytalne, a także dodatkowo względem B2B zdrowotne, rentowe, wypadkowe.
Przy UoP 10k brutto oznacza dla Ciebie 7034.39zł na rękę, dla pracodawcy to koszt 12061zł. Z tego co wiem pracodawca nie odpisze tego od VAT, ale może pensję wrzucić w koszty, czyli od swojego przychodu odliczy te 12k, przez co faktycznie musiałby wydać na Ciebie ~10k, ale że nie odliczy VAT, to i tak będziesz go kosztować te 12k+ (odlicza 18%, ale potem dolicza 23%).
Przy B2B pracodawca odlicza i PIT, i VAT (o ile sam jesteś płatnikiem VAT), zatem realnym kosztem dla niego jest Twoja kwota netto / 1.18 (albo / 1.19, zależy czy jest na liniowym czy progresywnym), czyli jak ja to nazywam "netto netto". W takiej sytuacji Twoje "netto netto" = 12k, czyli na FV kwota netto to circa 14k, a brutto 17.4k), natomiast Twój faktyczny dochód to 12k / 1.18 minus ZUS w tej części, która nie wchodzi w koszty i minus księgowa (chyba, że sam będziesz sobie prowadzić księgowość), czyli jakieś 9.5k na rękę.
Jeśli więc nie mylę się z tą niemożnością odpisania VAT płaconego przez pracodawcę od UoP, to przechodząc z UoP na B2B przy kwotach około 10k jesteś ponad 2k do przodu. Ale wątpię, żeby jakikolwiek pracodawca się na to zgodził. Im mniej zarabiasz, tym bardziej ta różnica maleje (przez stałą kwotę ZUS na B2B).

Nalot PIP... A jak udowodnią, że byłem w firmie wczoraj i będę jutro? Akurat przyjechałem dzisiaj. Zresztą PIP jest od ochrony praw pracowników, nadgodziny, okna, powierzchnia, hałas i inne warunki pracy, a nie od ściągania ZUS.

0

a teraz coś słyszałem wymyślili Plik Kontrolny (JPK) do US ... nudzi im się jednym słowem

0

"Ale wątpię, żeby jakikolwiek pracodawca się na to zgodził."

W sensie na co zgodził ?

0

Na przejście z UoP na B2B przy zachowaniu tego samego obciążenia dla pracodawcy.

1
Mały Orzeł napisał(a):

No to jesli nie, to ile ?

Tyle, na ile się dogadasz. Nie ma żadnych sztywnych reguł, zasad ani ustaw w tej kwestii.

W takim razie dlaczego ten PIP nie sprawdza wszystkich, przezcie mógłby tyle kasy la Państwa wyciągnąć :P ?

Bo PIP jest od ochrony praw pracowników (czyli ludzi na UoP), nie weryfikowania współpracy między firmami.
Kontrole może robić US, UKS albo ZUS.

I nie stawia się spacji przed znakami interpunkcyjnymi.

0

Jak piszesz o tym samym pracodawcy musisz wziąć pod uwagę jeszcze brak preferencyjnego ZUSu, jeśli byłeś zatrudniony na etacie. Dla pracodawcy będzie to tylko kwota netto. Ale czy zleceniobiorcy to będzie opłacalne, dyskusyjne. Chyba, że przez pośrednika. Wtedy nie ma problemu.

Preferencyjne stawki ZUS nie przysługują osobom rozpoczynającym działalność na podstawie przepisów ustawy o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, które:

  • wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

http://poradnik.wfirma.pl/-preferencyjne-stawki-zus-kto-nie-moze-z-nich-skorzystac

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1