Jaką ściężkę obrać ?

0

Cześć, chciałbym się was doradzić w kwestii rozwoju mojej dalszej kariery. Obecnie jestem studentem III roku informatyki, od roku pracuję jako programista PHP. Czuję, że przyszedł moment na zmianę. Czy za rozsądne uważacie dalszą inwestycję w PHP, czy też lepiej się skupić np. na Javie ?

2

eh, ludzie coraz więcej amatorów się pcha do zabawy hehe mam nadzieję, że przejdzie ta nowelizacja ustawy i programowanie będzie można czynić tylko z licencją, bo serio niektórzy nie mają ani doświadczenia ani wyobraźni i takie tematy potem ...

3

faktycznie zapomniałem, że niektórzy od razu rodzą się jako specjaliści z doświadczeniem ...

1

Większe perspektywy będziesz miał programując w Javie, polecam zmianę.

0

Czemu tu wszystko sprowadza się tylko do javy a jakoś nikt nie poleca technologii ze stajni Microsoftu?

0
drorat1 napisał(a):

Czemu tu wszystko sprowadza się tylko do javy a jakoś nikt nie poleca technologii ze stajni Microsoftu?

Polecę C#, ale tylko Mono, w połączeniu z Unity 3D :D

6

Cześć, chciałbym się was doradzić w kwestii rozwoju mojej dalszej kariery. Obecnie jestem studentem III roku informatyki, od roku pracuję jako programista PHP. Czuję, że przyszedł moment na zmianę. Czy za rozsądne uważacie dalszą inwestycję w PHP, czy też lepiej się skupić np. na Javie ?

Najbardziej rozsądne w takich kwestiach jest zrozumienie, że świat nie jest czarnobiały.
Jeśli potrzebujesz czarnobiałej odpowiedzi to jest ona prosta: w PHP piszą dzieci, a w Javie piszą profesjonaliści ludzie, którzy zarabiają co najmniej 15 tysięcy, bo za niżej nie opłaca się otwierać komputera. Taka jest czarnobiała stereotypowa odpowiedź, bo takiej oczekujesz zdaje się ;)

Jeśli jednak chcesz wyjść poza stereotyp to musisz zrozumieć, że:

  • istnieją inne języki niż PHP i Java, tak samo jak istnieją inne napoje niż CocaCola i Pepsi.
  • żeby podjąć decyzję trzeba mieć jakieś kryteria wyboru (napisałeś "rozsądne" ale co to ma znaczyć? Rozsądne pod kątem kasy? Czy rozwoju? Czy stabilności zatrudnienia? Czy szeroko pojętego funu?)
  • języki programowania to nie wszystko. Wiedza przechodzi z języka do języka. Nauka programowania jako takiego (technik, wzorców, algorytmów, sposobu myślenia) jest ważniejsza od języka programowania.
  • za bardzo poważnie podchodzisz. "inwestycja w język", "rozwój kariery"? Na pewno na pewnym etapie życia takie metafory się przydają (sam przechodziłem ten etap), ale prawda jest taka, że ludzie na początku kariery za bardzo poważnie biorą to całe programowanie i karierę programisty, tak jakby chcieli prawnikami co najmniej zostać.

Prawda jest natomiast taka, że programując trzeba wyluzować. Nie ma co spinać pośladów. Nie ma sensu planować kariery niczym wesela na 200 osób (takie mam wrażenie, jak czytam podobne wątki) tylko tak - jeśli dobrze ci w PHP, to robisz PHP, jeśli niedobrze ci, nudzi cię to, czy za mało zarabiasz to możesz zawsze zmienić język, pouczyć się tej Javy albo dowolnego innego języka trochę, a potem najwyżej zrezygnować...

Nie ma czegoś takiego jak stracony czas na naukę, bo wiedza/doświadczenie zostaje, bo wszystko jest podobne do siebie.

A żeby odnaleźć swoją ścieżkę zawodową, trzeba samemu jej szukać, a nie zadawać mętne pytania (które mogą sugerować BTW że kiepsko u ciebie ze świadomością własnych celów zawodowych)

1

Zmień, będziesz zadowolony.
Dlaczego tak pewnie o tym piszę? Bo znam ludzi którzy zmienili i są zadowoleni, a także dlatego, że Ty tak naprawdę chcesz zmienić, kręci Cię to... tylko piszesz żeby sprawdzić czy nie chcesz zrobić babola. Mądrze.
Nie zrobisz babola. Zmieniaj. Java, albo .Net jeśli masz ochotę.

(żeby nie było, że nikt nie reklamuje). .Net jest lepszy... bo ja tak mówię ;-)

0

Również uważam, że powinieneś zmienić narzędzie. Moje typy to Java, C# lub Scala.

1

Szczerze mówiąc też uważam, że PHP to kiepski wybór (bo PHP jest kiepsko zaprojektowanym językiem). Z drugiej strony Java przesadza w drugą stronę (czyli jest przeprojektowana do bólu, a programiści Javy zwykle piszą kod 10 razy bardziej skomplikowany i dłuższy niż to konieczne). Więc wybór między młotem a kowadłem.

Tyle, że to i tak trochę bez sensu dywagacje, bo zarówno programiści PHP jak i Javy są potrzebni (bo zarówno w PHP jak i w Javie są tworzone projekty) i zarówno PHP jak i Java może się ludziom podobać. Więc jest to dość subiektywne.

Bardziej "obiektywnie" pewnie można byłoby średnie zarobki porównać, ale wtedy należałoby porównywać wiele języków, a nie tylko dwa.

0

A moze Javascript?

0

Ten język to jest własnie przykład tego, że ciężko przewidzieć co będzie za kilka lat. Przecież jeszcze kilka lat temu JavaScript był jedynie dodatkiem do backendu (i w wielu projektach dalej tak jest), a głównym jego zastosowaniem były proste animacje i interaktywne wysyłanie formularzy Ajaxem.

A teraz? JS stał się hiciorem i wszyscy o nim mówią.

Tylko, że kto wie, czy znowu za jakieś kilka lat popularność JS nie spadnie (w końcu ma być WebAssembly, który ułatwi programowanie w innych językach w webie) i programiści JS będą niczym Delfiarze. Kiedyś wspaniali, teraz zapomniani ;)

0

Ale JS ogolnie to dosc stary jezyk. W przegladarkach dosc dlugo juz siedzi.

0

Dla uzupełnienia warsztatu webowego warto trochę poznać JS, frameworków jest od groma, nawet jeśli chciałbyś zostać przy PHP to się przyda.

Zastanów się czy specyfika pracy przy webie cię satysfakcjonuje, ja po 6 latach stwierdziłem, że mam dość CSSów, firebuga, kompatybilności między przeglądarkami itp. Znając javę możesz dalej zajmować się webowymi rzeczami, ale możesz też programować aplikacje które nie mają żadnego frontendu.

0

Internet explorer to dla mnie wystarczajacy argument by nie isc w strone frontendu :p

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1