Wystawianie faktury za granicę

1

Cześć. Od pewnego czasu prowadze dzialalnosc gospodarczą i pracuje na b2b. Normalnie wystawiam faktury, place vat, dochodowy i zus, jak cos kupuje "na firme" to odpowiednio vat i dochodowy pomniejszam. Ostatnio dostalem oferte pracy, tez na b2b, ale siedziba jest w hong kongu i na hong kong wlasnie bede wystawial faktury. Stad moje pytanie do Was:
jak wygalda wtedy (nie)placenie vatu? Czy bede musial sie wyrejestrowac jako platnik vat? I co za tym idzie, kupujac np elektronike, ktora kosztuje 1230zl, teraz moge sobie odliczyc 230zl vatu + cos tam dochodowego, jak to bedzie wygladalo przy wystawianiu faktury na hongkong? Prosilbym o mozliwie najbardizej lopatologiczne pojasnienie :)

1

Nie, nie będzie musiał się wyrejestrować jako płatnik VAT.

Nie wiem jak to jest w przypadku Honk Kongu ponieważ mam doświadczenie jedynie z krajami Unii Europejskiej :) A wystawiając fakturę firmie z UE, nie doliczam VAT. Jeżeli więc tego VAT-u nie doliczam to nie muszę nic wpłacać do urzędu skarbowego (VAT należny). Kupując coś "na firmę" odliczam podatek VAT (VAT naliczony). Nie mam więc od odliczyć tego VAT-u... o to Ci chodzi?

Jeżeli tak, to wtedy występujesz do urzędu skarbowego o zwrot VAT-u. Uwaga przy większych sumach może to skutkować kontrolą skarbową.

Podkreślam jednak, że nie wiem jak wygląda księgowanie faktur w przypadku krajów niebędących w unii.

0

Dzieki, dokladnie o to mi chodzilo (o to wystepowanie do skarbówki o zwrot vatu) ;)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1