Portfolio front end developera. Szablony czy projekty od podstaw?

0

Witam. Obecnie przygotowuję się do pierwszej pracy na stanowisku front-end developera. Obserwuję ogłaszające się osoby, które również szukają pierwszej pracy i większość z nich swoje portfolio buduje na gotowych szablonach psd, bądź szablonach wordpress, które zazwyczaj wyglądają 3-5 razy lepiej od stron które ja piszę od podstaw. Zastanawiają mnie dwie rzeczy:

  1. Czy mimo wszystko takie osoby znajdują pracę?
  2. Czy warto zrobić swoje portfolio korzystając z gotowych ładnych szablonów czy lepiej zrobić coś co wygląda "OK", napisać to od zera i przedstawić pracodawcy nieco gorszy efekt, zaznaczając przy tym ze kazda niemal linia kodu została przez nas napisana samodzielnie.

Jakie było wasze portfolio kiedy znaleźliście pierwszą pracę?

1

większość z nich swoje portfolio buduje na gotowych szablonach psd, bądź szablonach wordpress

Wydawało mi się, że grafik jest odpowiedzialny za dostarczenie Ci psd, a Ty masz to zakodować. Oczywiście jakieś wyczucie stylu powinieneś mieć, ale Twoim zadaniem nie jest tworzenie layoutów w psd. Od tego są graficy, ux and ui designerzy.

Poza tym wydaje mi się, że w pracy większość czasu będziesz pracował z tymi ładnymi gotowymi szablonami niż zajmował się rzeźbieniem czegoś od nowa.

3

Zależy komu chcesz zaimponować.

Osoby nietechniczne (np. klienci laicy) nie będą wnikać czy to jest gotowe, czy sam robiłeś. Byle był efekt.

Osoby techniczne (np. rekrutujący cię programiści w firmie) będą już zwracać na twoje skille, użyte technologie, czy np. jakość kodu jeśli będziesz coś wrzucał na Github.

napisać to od zera i przedstawić pracodawcy nieco gorszy efekt, zaznaczając przy tym ze kazda niemal linia kodu została przez nas napisana samodzielnie.

To popadanie w drugą skrajność, czyli w NIH (not invented here). Fajnie jest robić wszystko samemu do celów edukacyjnych, bo można się mnóstwa rzeczy nauczyć, ale realia biznesu są takie, że nie da się (i nie ma sensu) wszystkiego samemu robić przy założonych terminach i budżecie. Więc wszelakie gotowce jak najbardziej są wykorzystywane i profesjonalnie. Frontendowiec często musi podejmować decyzję czy czy użyć gotowego rozwiązania (jeśli tak, to którego?), czy może zrobić coś samemu i dopasować perfekcyjnie pod projekt (czasem jedno, czasem drugie się bardziej opłaca).

przedstawić pracodawcy nieco gorszy efekt,

Rzadko będziesz rozmawiał z pracodawcą. Czasem nawet nie będziesz wiedział, kto nim jest, nawet już będąc zatrudnionym. Czasem pracodawca to tylko nazwisko i podpis na umowie. Ważne z kim będziesz rozmawiał na rozmowie.

0

Mam jeszcze jedno pytanie. Co jeżeli strony do portfolio będą w 80% takie same bądź podobne do stron na których się wzoruję? Mam zamiar napisac conajmniej dwie strony, wzorując się na stronach które są już w internecie i są również popularne. Czy jeżeli np. moje nagłówki i treść będzie kopią tego co już jest w google to może to wpłynąć na to że moja strona nie będzie się pokazywała w google? O pozycjonowaniu prawie nic nie wiem jednak to mi się obiło o uszy. Może też własciciel strony x podać mnie o to ze kopiuję jego zawartość? Nie mowie o zdjęciach tylko zamiast llorem ipsum wpisałbym dokładnie to samo co na stronie, z której się wzoruję.

2

Co tak naprawdę zyskacie przez "prezentację" swoich umiejętności de facto czyimś kosztem (bo to profesjonalni front-end developerzy przygotowali te darmowe szablony a nie Wy), na bazie jakichś ładnych szablonów?

Prosty przykład, piękna strona typu Error 404, ładnie wyśrodkowany komunikat, gradienty, prześliczny wygląd, dalej prezentujecie swoje "dokonania" na bazie tych gotowych szablonów, przechodzicie choćby pierwszy etap rekrutacyjny.

Co dalej? A no zawsze można dostać proste zadanie rekrutacyjne takie że nie tylko macie rozmieścić odpowiednio elementy ale i spowodować żeby widok był responsywny, tutaj przyjmuję że w zadaniu nie możecie użyć Bootstrap tylko zrobić to z własnym css na bazie media queries? I co? Są jakieś szanse że ten kto bazuje tylko na gotowcach wykona to poprawnie?

Same szablony to jedno, natomiast jak coś przyjdzie zmienić czy tam zrobić po swojemu to już w tym przypadku leżycie. Podobnie można by gadać o jQuery albo gotowych skryptach JS, wiem że często się bazuje na gotowcach bo pisanie od nowa nie ma sensu, jednak czegoś takiego bym nie zakładał na wstępie.

2

nie wiem po co zakładasz ciągle te same tematy, masz demencję czy coś ?

Portfolio Frontendowca

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1