Jak się wycenić przed pierwszą podwyżką?

0

To będzie mój trzeci miesiąc pracy jako Android Developer, pierwszej pracy warto dodać. Zrobiłem ogromne postępy, przyszedłem jako totalny świeżak, teraz w miarę swobodnie korzystam ze wzorców projektowych, trzymam się clean architecture, generalnie samo kodzienie jest bardzo OK. To co leży to rozumienie projektu, co chwile muszę się pytać czy coś jest już zrobione, jak coś jest zrobione itd. Nie wiem czy to normalne czy nie ale czuje się jakbym był słaby a bardzo dużo nad sobą pracuje.. zaraz kończy mi się umowa i chciałem prosić o solidną podwyżkę ale z uwagi to, że sam sobie nie ufam nawet nie wiem jak się wycenić żeby mnie nie wyśmiali

0

Podstawowe pytanie: dlaczego chciałbyś (solidną) podwyżkę?
Musisz mieć jakieś sensowne argumenty, nie tylko bo pracuję tu już 3 miesiące i się dużo nauczyłem :P

0

Absolutnie nie uważam, że okres w pracy jest moją karta przetargową, na pewno należy mi się podwyżka bo jestem wartością dodaną, więcej robie dobrego niż psuje (no dobra, nic nie zepsułem jeszcze). Podciągnąłem też skilla bardzo, po prostu nie wiem jak to przeliczyć na pieniądze

0

Jednocześnie szukaj pracy w innej firmie by mieć jakąś poduszkę bezpieczeństwa.

2

WTF!
Za to chcesz dostać podwyżkę? Za wykonywanie swoich obowiązków? LOL!
Zejdź na ziemie, popracuj trochę i zobacz jak mało nadal potrafisz i ile de facto wnosisz do firmy (klepanie kodu to nie jest nic nadzwyczajnego).
Weź sobie kajecik i rozpisz sobie odpowiedzi na takie pytania:
Ile razy to ty decydowałeś jak coś zaprojektujecie/zaimplementujecie? Ile razy tłumaczyłeś kolegom jak coś działa/dlaczego coś nie działa? Jak często ty pytasz innych, a jak często inni pytają ciebie? Jakiego rodzaju zadania wykonujesz? Gdy dostajesz niejasne zadanie to na ile sam je wykonujesz? Usprawniłeś jakiś wewnętrzny proces (CI/build system/cokolwiek)?

0

Zależy ile zarabiasz, jak dali Ci na początek niedużo bo nie wiedzieli czy się sprawdzisz to może i faktycznie zasługujesz po tych trzech miesiącach na sensowną podwyżkę (też zależy co to znaczy sensowna). No chyba, że dostałeś standardową stawkę juniora i teraz już chcesz jeszcze więcej.

3

Przez pierwsze trzy miesiące podszkoliłeś się zapewne na tyle, żeby przestać przynosić straty.

0

Niedawno byłem w podobnej sytuacji i szczerze, to samemu też bym nie pytał o podwyżkę, bo jeszcze nie czułem się zbyt pewnie. Wychodziłem z założenia, że ten rok popracuję za mniejszą kwotę i nie ma co teraz myśleć o pieniądzach, a rozwoju, bo potem i tak kasa szybko wzrośnie.

Wyszło inaczej - po dwóch miesiącach umowy o zlecenie przeszedłem na umowę o pracę z podwyżką x2 i się mile zaskoczyłem, powodzenia!

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1