Studia i ich realistyczne plusy

0

Witam. Mam krótkie i konkretne pytanie. Czy uważacie, że programistom przydają się studia czy lepiej uczyć się na własną rękę?
Jakie jest wasze zdanie. Mam zamiar w przyszłości załapać się na junior android developera i dopiero po tym jak już zdobędę umiejętności potrzebne do pracy jako początkujący programista chciałbym pójść na studia.
Moja kolejność (praca, a później studia) wynika z tego, że nie chciałbym pracować za śmieszne pieniądze i jeść ryż w sosie własnym + oszczędzać moją jałmużnę, żeby uzbierać na opłaty za semestr. Jestem ciekawy waszych opinii, ponieważ nie jestem jeszcze na 100 % przekonany czy jest to dobry wybór. Tym bardziej, że słyszałem wiele opinii osób, które zrezygnowały ze studiów informatycznych.

1

Plusy:

  • działalność w kołach naukowych,
  • możliwość napisania publikacji,
  • ciekawe możliwości wynikające ze statusu studenta,
  • rzeczy, których bym nie tknął, gdyby nie studia (miałem być elektronikiem, ale przetwarzanie danych i uczenie maszynowe mnie przekonały),
  • projekty i szukanie ciekawych sposobów ich rozwiązania.

Zależy co Cię w życiu napędza. Ja szukam rzeczy ciekawych, które mnie nie znudzą. Samo klepanie typu code-monkey - to nie dla mnie nawet jeśli byłyby to moje ulubione technologie.

Wszystko powyższe zaowocowało fajnym stażem i obecną pracą (na razie na miejscu, w Polsce). Niemniej próbuję też wyżej w ramach "nietypowych praktyk studenckich" ;)

1

Na studiach istotne rzeczy , jakich się uczysz, to:
-> praca zespołowa
-> rozwiązywanie problemów, radzenie sobie z nimi (ten głupi profesor wymaga oddania projektu na jutro, a ty masz dopiero 50%. Co robisz?)
-> abstrakcyjne myślenie (na przedmiotach matematycznych, algorytmicznych)

To są rzeczy, z których niewiele osób zdaje sobie sprawę. Jasne ucząc się samemu można nauczyć się różnych języków, technologii i frameworków. Ale studia zapewnią ci te wyżej wymienione.

1

Według mnie, kluczowe jest, o jakie studia chodzi: wydział i uczelnia.
Na pewno nie na każdym wydziale warto studiować. Jeśli ktoś nie jest pasjonatem matematyki, to nie warto iść na wydział matematyczny, bo zamiast programować człowiek będzie spędzał strasznie dużo czasu studiując zaawansowaną matematykę, a jeśli ktoś kuleje z fizyki, to na wydziale elektroniki będzie miał drogę przez mękę. Na szczęście w tej chwili na prawdę jest spora oferta edukacyjna i można coś dobrać pod swoje preferencje.

Na dobrych studiach człowiek ma szansę nauczyć się dziedzin, których sam się raczej nie nauczy np.: bardziej zaawansowana algorytmika, programowanie wielowątkowe, uczenie maszynowe etc. Jest też szansa na wartościowy feedback po zrobieniu projektu. I ogólnie można poszerzyć horyzonty, co pozwala na łatwiejsze zmiany technologii w przyszłości.

0
Pinek napisał(a):

Na studiach istotne rzeczy , jakich się uczysz, to:
-> praca zespołowa
-> rozwiązywanie problemów, radzenie sobie z nimi (ten głupi profesor wymaga oddania projektu na jutro, a ty masz dopiero 50%. Co robisz?)
-> abstrakcyjne myślenie (na przedmiotach matematycznych, algorytmicznych)

To są rzeczy, z których niewiele osób zdaje sobie sprawę. Jasne ucząc się samemu można nauczyć się różnych języków, technologii i frameworków. Ale studia zapewnią ci te wyżej wymienione.

Jako student dodałbym jeszcze :
-> Nauka szybkiego zdobywania wiedzy, wyszukiwania informacji.
-> Jak pisać o czymś o czym nie ma się zielonego pojęcia w taki sposób aby przekonać odbiorcę o swojej wiedzy.
-> Możesz porównać swoje zdolności z innymi studentami, szybko się okazuje że każdy jest dobry w czym innym, sam niekoniecznie możesz być dobry w tym w czym Ci się wydawało ze jesteś :)
-> Organizacja pracy, szczególnie jak sesja trwa 8 dni roboczych a masz 5 egzaminów i 3 projekty do oddania :)

Mi się wydaje że studiowanie uczy Cię raczej prosperowania w społeczeństwie i soft skilli ;) Czy to jest potrzebne w pracy? Najwyraźniej tak, skoro często tych studiów wymagają. ;)

5

Jeżeli chcesz się nauczyć technologii i programowania samego w sobie to lepiej olej studia i poświęć na to cały swój czas. Efekt będzie dużo lepszy niż jeżeli włączysz w to studia, pożerające sporo czasu na naukę rzeczy zbędnych (zwłaszcza na początkowych semestrach). Wiedze ze studiów można potraktować raczej w kategorii ciekawostek, które być może kiedyś się do czegoś przydadzą (ale specjalnie bym na to nie liczył). Moim zdaniem studia informatyczne są dobre dla kogoś kto nie wie co zrobić ze swoim życiem i szuka jakichś inspiracji lub dla kogoś kto ma dużo czasu i lubi się uczyć niespecjalnie przydatnych ciekawostek.

0

Na studiach informatycznych bylem tylko jeden rok, ktory bardzo nieprzyjemnie wspominam. Ale zdaje sobie sprawe z tego, ze pierwsze semestry na informatyce sa najmniej ciekawe i chyba trudniejsze (odsiew).
Ale dla porownania powiem, ze zrobilem potem licencjat z ekonomii i uwazam, ze byly to bardzo ciakwe i rozwijajace studia. Moze jeszcze zrobie uzupelniajace,\ np. z zarzadania.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1