Wątek przeniesiony 2016-02-02 12:59 z Inżynieria oprogramowania przez somekind.

Jak zostać analitykiem biznesowym

0

Kto właściwie może nim zostać, często słyszy się o programistach, PM którzy przechodzą na ścieżkę analityka. Jakie są wymagane kompetencje, doświadczenia ktoś, coś?

0

BA może zostać żółtodziób, firmy często wolą takie osoby od byłych programistów czy testerów ponieważ mają czyste myślenie. Co prawda, firma wtedy musi zainwestować w Ciebie i poświęcić czas na wprowadzenie Cie do tematu.

Czy BA jest ciężko zostać? Moim zdaniem nie, jeżeli chcesz to robić i to lubisz, potrafisz słuchać i parafrazować. Będąc BA jesteś łącznikiem między klientem a zespołem projektowym, często też zarządem.

Najważniejsze cechy BA to:

  • Umiejętność słuchania

  • Umiejętność rozmawiania i zadawania mądrych pytań

  • Umiejętność szybkiego podejmowania decyzji

  • Zdolności analityczne

  • Myślenie w kategoriach systemu

  • Umiejętność uczenia się

  • Umiejętności facylitacyjne

  • Zdolności przywódce

  • Spostrzegawczość

  • Umiejętności komunikacyjne i organizacyjne

  • Umiejętność tworzenia modeli

  • Umiejętności interpersonalne i kreatywne

Aby, móc startować na stanowisko BA konieczna jest znajomość notacji BPMN, UML, obsługa narzędzi typu Case oraz zazwyczaj Enterprise Architect, wiedza w zakresie pozyskiwania i specyfikowania wymagań. Staniesz się wartościowym pracownikiem jeżeli będziesz w stanie przeprowadzić Customer Development.

Według mnie, ale to tylko moje zdanie jako BA jest stosunkowo łatwiej i "szybciej" zostać analitykiem niż programistą. Mi osobiście ogarnięcie wyżej wskazanych podstaw zajęło ok. 3 miesięcy (BPMN, UML, obsługa najczęściej używanego oprogramowania) nie uwzględniając w tym tego, że już wcześniej miałem wiedzę o specyfikowaniu wymagań, Customer Development. Wysłałem CV do bodajże 3 firm i po 2 tygodniach dostałem prace jako młodszy BA (dobra kwota rzadko osiągana przez junior programistów) popracowałem kilka miesięcy i przeszedłem na swoje, tak było mi wygodniej.

0

Z całym szacunkiem, ale po 3 miesiącach wiedza z zakresu projektowania wybranego systemu jest praktycznie zerowa. To tak jak ze sportami walki, ludzie pochodzą kilka miesięcy i już im się wydaje, że są dobrzy, że się obronią w każdej sytuacji i tak dalej. A im dalej w las, im wyższy stopień wtajemniczenia, tym większa świadomość niedoskonałości i niewiedzy.
Dobry analityk uczy się non stop przez całą swoją karierę zawodową, podobnie jak programista. Nawet jeżeli uzyskasz biegłość w modelowaniu UML i BPMN, to przecież poruszasz się po obszarach często zgoła różnych, np. systemy bankowe, systemy erpowe, systemy skrojone pod konkretny biznes. Co praca, to często nowy obszar, w którym musisz się odnaleźć lub przyjść z kompletną wiedzą i doświadczeniem. Zmienia się chociażby prawo. Specjalista od ERPów musi być na bieżąco. Dodatkowo zdarza się, że analityk nie tylko projektuje system, jego wycinek, moduł, ale również projektuje UI, ERDy etc. Rozmowa z klientami też bywa wyzwaniem, czasami największym. Jeżeli wykonywany profesjonalnie i na wysokim poziomie, to bardzo wymagający zawód.

0

To też zależy jakim analitykiem... kiedyś przeglądałam z ciekawości oferty pracy dla analityków biznesowych i wymagania oraz obowiązki były różniaste. Jeśli do obowiązków należało współpraca z klientem to wymagali komunikatywności i pakietu Office, czasem też znajomości SAP. Natomiast jeśli obowiązki były papierkową robotą(czyli raporty, monitorowanie, modelowanie) to wymagali SQL, Excel + VBA, czasem też R.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1