Praktyki/praca - Credit Suisse/Nokia: osoba zza granicy

0

mam dziś takie nietypowe pytanie, mam znajomego, który pochodzi z ukrainy, również koduje i ma pewien problem
Był na rozmowach w Credit Suisse i w Nokii (Wrocław)

Rzekomo dostał się w obu miejscach i w credit suisse miało to wyglądać tak, że najpierw od marca ma 3mc płatny staż na 1/2 etatu, a później najprawdopodobniej przechodzi na 2 letni program fulltime, gdzie ma zapewnione jakieś tam benefity (zreszta.. jak kogos mocniej to interesuje może sprawdzić na stronie CS ale to nie ma związku z pytaniem ;))

Problem pojawia się z jego nie-byciem z polski.
Bank przez jakąś firmę z Londynu (blackscreen?) próbuje go weryfikować (wczesniej pracował w banku na ukrainie, paru osobom w CS chyba nie chce sie wierzyć i to sprawdzają.. i tak to trwa.. i trwa..). Niestety ukraina nie ma zbyt dużej chęci udzielać takich informacji, a kolega nie może z pewnych powodów na ukraine wrócić, żeby to załatwić.
Jednak pani z HR zapewnia, że dostanie się na 100%, musi jedynie poczekać do marca.

Druga opcja - Nokia, dostał oferte, również mu pasuje, ale że ma bankowe korzenie wolałby CS. Jednak praca jest od lutego, podobno też coś sprawdzają ale całość wydaje się "bardziej możliwa". Powiedzieli, że "sprawdzimy jakies tam dokumenty i na pewno bierzemy"

Ze względu na to, że akcja z CS trwa od 2mc i nie dawali znaków życia (oferta z nokii byłą pózniej) właściwie zgodził się na przyjęcie w obu miejscach, ale aktualnie CS nie daje za bardzo znaków życia, a nokia mówi że "pana wezmiemy". Pomysł jest taki, żeby olać jedno i męczyć drugie do skutku. pytanie które?

Jakie chce zadać pytanie? :
Co o tym sądzicie? Wiem, że wielu z was pracuje w takich wiekszych korpo i ma pewnie multum znajomych zza granicy i mniej-wiecej, bądź wiecej wie jak wygląda taki proces rekrutacji.
Kolega aktualnie studiuje na studiach dziennych, ale planuje je rzucić. Pytanie czy korpo mają w zwyczaju dawać wizy/zgody na pobyt/whatever (jak to pytanie jest niemądre nie bijcie, zupełnie się na tym nie znam ;)) Czy mają możliwość zmienić typ wizy? Czy może w jakiś sposób iść na studia zaoczne i pracować?

Jak coś chcecie dopytać to mówcie udzielę informacji na ile to możliwe :P

dzięki za pomoc z góry

0

z tego co wiem BackScreening przechodzą wszyscy pracownicy, ludzie w CV mogą wiele rzeczy napisać, a na rozmowach niekoniecznie da się to wyłapać i powinien trwać około miesiąca i tak, jest wykonywany przez firmę z jukeja.

Co do wiz to nie mam pojęcia ale raczej pomogą w tym sensie, że wystawią potwierdzenie, że ma tu pracę a sama wiza to wycieczka do urzędu.

Inna sprawa - możesz pomysleć o tym inaczej. Do marca są 3 miesiące. Większosc okresów próbnych własnie trwa 3 miechy i dodatkowo (tu mogę się mylić) w naszym kodeksie pracy jest tak że podpisywana jest umowa wstępna na 3 miesiące i po tym czasie umowa na czas nieokreslony, lub czasowa np na 2 lata.
Czemu to mówię, ano z tego powodu, że w tych pierwszych 3 miesiącach okres wypowiedzenia to tydzień. Ale ręki sobie uciąć nie dam, zresztą to może też zależeć od pracodawcy itd.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1